logo

AVRUPA GÜNÜ

Yüzyıllar boyunca süren savaşlar ve nihayetinde yaşanan iki dünya savaşından alınan dersler, Avrupa’nın bütünleşmesini ve bunun da barış yoluyla sağlamak düşüncesinin öne çıkmasına sağlamıştır.
9 Mayıs 1950 tarihinde Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa’da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması gerektiğinin zaruri olduğunu belirterek daha sistematik ve organize bir Avrupa kurmak gayesiyle bir kanun teklifi açıklamıştır. “Schuman Bildirisi” olarak da bilinen bu tasarı, bugün Avrupa Birliği olarak kabul ettiğimiz kurumun yapı taşı olarak görülmektedir. O dönemdeki ismiyle “Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT- 1952)”, Roma Antlaşmasıyla “Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET-1958)” olan barış projesi, günümüzdeki ismi “Avrupa Birliği’ne” ise 1992 yılında imzalanan Maastricht Antlaşmasıyla ulaşmıştır.
5 Mayıs 1949’da kurulan Avrupa Konseyi, 1964 yılında aldığı bir kararla kuruluş tarihine atfen her yıl 5 Mayısın “Avrupa Günü” olarak kutlanmasını ilan etmiştir. O nedenle bu tarihten sonraki yirmi yıl boyunca Avrupa ülkelerinde “Avrupa Günü” olarak 5 Mayıs günü kutlanmıştır.
Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ile herhangi bir organik bağı bulunmayan iki ayrı uluslararası bir örgüttür. Türkiye, Birleşmiş Milletlerden dört yıl sonra 5 Mayıs 1949 tarihinde kurulan Avrupa Konseyine aynı yıl katılmış ve Yunanistan ile birlikte konseye ilk giren üyeler arasında “kurucu üye” statüsünde yer almıştır.
1985 yılında Milan’da yapılan zirve sonrasında 9 Mayıs’ın “Avrupa Günü” olarak kutlanması kararı alınmıştır. 1985 yılından bu yana 9 Mayıs AB Kurumları tarafından ve AB’ye üye tüm devletlerde ve aday ülkelerde Avrupa Günü olarak kutlanmaktadır. Farklı kültürleri ve farklı milletleri aynı çatı altında buluşturma gayesiyle, barış ve refah temelinde yükselen Avrupa Birliğinin önemli sembollerinden biri olan “Avrupa Günü”, tüm üye ve aday ülkelerde de demokrasi, katılımcılık, eşitlik, özgürlük, güvenlik ve dayanışma gibi temaları vurgulayan etkinliklerle her yıl kutlanmaktadır.
Bu tarihten itibaren de her yıl 9 Mayıs Avrupa Günü, gerek üye ülkelerde gerekse aday ve potansiyel aday ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bilindiği üzere pandemi koşulları ve alınan önlemler gereğince son iki yıldır toplu fiziksel etkinlikler düzenlenmemiştir.
9 Mayıs Avrupa Günü, 1999 yılındaki Helsinki Zirvesinde Türkiye’ye aday statüsünün resmen verilmesiyle 2000 yılından bu yana ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır. 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle başta Ankara’da ve İstanbul’da olmak üzere bir dizi etkinlikler gerçekleştirilmekte ya da desteklenmektedir.
Günümüzde Avrupa’nın birçok yerinde Avrupa Günü olarak halen 5 Mayıs günü de kutlamalar yapılmaya devam edilmektedir. Buna gerekçe olarak, Avrupa Konseyi’nin özellikle insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerini savunarak yerleşmeyi amaçlayan önemli umutlardan biri olarak görülmüş olması, ancak Schuman Bildirgesinin yalnızca kömür ve çelik sektörlerinde başlayan ekonomik işbirliğini amaçlamış olması gösterilmektedir.
Cumhuriyetimizin ilanından sonraki en önemli çağdaşlaşma projesi olan Avrupa Birliği sürecimiz 12 Eylül 1963 tarihinde, Türkiye ile Avrupa topluluğu (AT) arasında Ankara’da imzalanan bir ortaklık anlaşması ile başlamıştır. Türkiye, 1987 yılında Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusunda bulunmuş, 1999 yılı sonunda aday ülke olarak kabul edilmiş ve 2005 yılında da tam üyelik müzakerelerine başlamıştır.
Türkiye’nin AB’yle üyelik müzakereleri bir süredir gayrı-resmi olarak askıya alınmış durumdadır. Türkiye’nin özellikle son on beş yıldır siyasi kriterlerin yerine getirilmesi konusunda ivmesinin düşmesi AB kurumları ve üye devletlerce ana neden olarak gösterilmektedir.
Ülkemizin çok daha iyi yerlerde olması için Avrupa Birliği ile bağımızı koparmamalıyız ve bunun için Avrupalılık değerlerine önem vermeliyiz.

Share
292 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...