logo

Terör ve Terörizmle Mücadele

Terör, tanım olarak, insanları yıldırmak, sindirmek yoluyla onlara belli düşünce ve davranışları benimsetmek için zor kullanma ya da tehdit etme eylemidir.
Terörizm, siyasal amaçlar için mevcut durumu yasadışı yollardan değiştirmek amacıyla örgütlü, sistemli ve sürekli terör eylemlerini kullanmayı bir yöntem olarak benimseme durumudur.
Türkiye’nin ve dünyanın yıllardır uğraştığı terör ve terörizm milletimizin aydınlık günlere ulaşma amacını olumsuz yönde etkilemektedir.Türkiye ne yazık ki son otuz yılını terör ve terörizmle mücadeleyle geçirmiştir ve hala da geçirmektedir.Uluslar arası alandan maddi ve manevi destek bulan terörizm ülkemize çok şeyler kaybettirmiştir.Binlerce masum cana mal olmuş, devleti ve milleti derinden etkilemiştir.
Ülkemizi ekonomik, siyasi ve askeri yönden çökertmek isteyen bazı emperyalist devletlerin en önemli aracı terör örgütleri olmuştur.Terör örgütü ayakta kalabilmek için muhtaç olduğu insan kaynağını da 14-25 yaş grubundaki özellikle lise ve üniversite çağındaki gençlerimizden sağlamaktadır. Bir üniversite öğrencisinin karşı karşıya bulunduğu problemleri ne türden olursa olsun, masum insanları, kadınları, çocukları, ihtiyarları kurşuna dizen, okulları yakan, öğretmenleri öldüren, bölgeye hizmet götüren işçiyi, mühendisi öldüren, iş makinelerini tahrip eden, bu ve benzeri eylemleri faaliyetlerinin esası olarak benimsemiş olan terör çetelerinin peşine takılması anlaşılır gibi değildir. Örgüt kadroları haline gelen kızların, erkekleri avlamakta araç olarak kullanıldığı, kültürel olarak yakınlığın, bölgeciliğin, hemşericiliğin öğrencileri örgüt saflarına çekmede vasıta olarak değerlendirildiği, ekonomik zorlukların aile imkanlarındaki yetersizliklerin temel istismar konuları olduğu bilinen hususlardandır.
Türkiye soğuk savaş öncesi ve sonrasında farklı şekillerde kendini gösteren bir çok tehditle mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bunlardan Ermeni Terörü sistemli bir şekilde Türk insanına yönelerek, 1974-1984 yılları arasında ASALA Ermeni terör örgütü vasıtasıyla dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen 153 terör eyleminde 34 Türk diplomatını katletmiştir.Bir diğeri, 1970’li yıllarda yaşanan ve bir kısmı ile halen uzantıları devam eden sol ideoloji tabanlı terör örgütleridir. Bu örgütlerin Avrupa’da destek unsurları bulunmaktadır. Bu ideolojik terör örgütleri yanında, Ortadoğu’daki Müslüman Kardeşler ve Hizbullah terör örgütleri gibi Türkiye’de radikal dini terör örgütleri ile mücadele devam etmektedir. Kasım-2003’de İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırı olayları bu örgütlerin son dönemde El-Kaide terör örgütü ile de bağlantı içinde olduklarını göstermiştir. Bu terör örgütlerinin hepsinden daha fazla tahribat yapan ve toplumumuzda onarılamaz yaralan açan tehdit ise PKK/KONGRA-GEL terör örgütü olmuştur. 27 Kasım 1978 tarihinde kurulan PKK/KONGRA-GEL (Kürdistan Halk Kongresi) terör örgütü, esas olarak bazı komşu ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenen silahlı eylemlerine, 1984 yılında başlamıştır.PKK eylemleri sonucu güvenlik güçlerinin kaybına ilave olarak 11.611 vatandaşımız yaralanmış veya ölmüştür.Örgütün uyuşturucu ticaretinden yılda yaklaşık 600 milyon dolar kazandığı değerlendirilmektedir.
Sonuç olarak sadece teröristle silahlı mücadele bizi bir yere götürmemiştir.Hala yürekleri dağlayan şehit haberlerini görmekteyiz.Önemli olan terör örgütlerinin maddi ve manevi desteklerini kaybetmeleridir.Sivrisinekle en etkin mücadele bataklığın kurutulmasıdır.Bu yüzden terör örgütünün gelir kaynakları ortadan kaldırılmalı,bölgesel halktan aldığı destek önlenmeli dış güçlerin destek vermesi de engellenmelidir.Silahlı mücadelede ise militanla aynı koşullarda savaşmayı bilecek ve bu donanıma sahip bir orduya geçmek mecburiyetindeyiz.Artık hiçbir kurum yada kimse mazeret üretmemelidir eyleme geçilmelidir.Türk milletinin bir ferdi olarak bende terör ve terörizmle en etkin mücadeleyi hayata geçirecek planlar ve bunların hayata geçtiğini görmek istiyorum.Çünkü mevcut planların terörü önlemediği açıktır.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum.Ruhları şad, mekanları cennet olsun…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.361 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?