logo

Partilerin Seçim Propagandası

Partiler ve adaylar seçmene kendilerini daha yakından tanıtmak amacıyla çeşitli faaliyetlere giriştiler.Bizde demokrasi ve halk sadece seçim döneminde hatırlanır her zaman.Bu aşırı ilgi toplumunda alışık olmadığı bir durum olarak karşımıza çıkmaya başladı.
Seçmene hoş görünme gayreti had safhaya ulaştı. Seçmende gözlemleyebildiğim kararsızlığın yüksek seviye de olduğu.Son 4 seçimi izlemiş biri olarak bu kadar kararsızlığı hiç görmedim.Parti adlarından daha çok adayların isimleri konuşuluyor.Adaylar üzerinden bir değerlendirme yapılıyor.
Seçim döneminde seçmene hoş görünmek adına asla yapılmasa da vaatlerde bulunulduğu bir gerçektir.Bu duruma halkımız alıştırılmıştır.Ellerinde parti yada aday resimlerinin olduğu poşetlerle vatandaşlarımızı görmek alışılır hale geldi.Duyduğum kadar içlerinde çeşitli malzemeler varmış.Almadığım ve asla da almayacağım için bilemiyorum.
Bazen abartılı şeyler de duymuyor değiliz.Beyaz eşyalar dağıtılıyormuş, okullarda malzemeler dağıtılıyormuş. Bu memleketin fakiri sadece seçim dönemimde mi fakirdi ki hatırlandı.Hem oy için yapılan bu davranışlar çok da çirkin bence.Adaylarımız bu konulara biraz daha fazla dikkat ederse daha tutarlı olunur düşüncesindeyim.Oy konusu serbest iradeyle olması gereken bir eylemdir.Benim için son derece ciddi bir konudur.Zalimi başa getiren o zalim kadar sorumludur.Hırsıza merdiven vermek gibidir.Ben sorumlu değilim denemez.Verdim gitti de denemez.Ben seçim zamanları uyuyamam acaba kime vermeliyim diye.
İş başındaki mevcut iktidar da hizmet bağlamında eğer tavizler veriyor, hukuksuzluklara göz yumuyorsa gelecek için ve memleket için faydalı olanı yapmamış olur.Belki birkaç kişinin oyunu alabilir ama kara lekelerle anılır hale gelir.Bu vatandaşı hukuksuzluğa iter.Hukuk rafta kalmış olur.
Bir konuda bangır bangır bağıran hoparlörle dolaşan seçim arabaları.Sabahtan akşama kadar kafa beyin koymuyor.Ne dediği de anlaşılmıyor.Bu arabalardan amaç ne onu da anlamış değilim.Gürültü kirliliğine lütfen son verin.Keşke kanunla bu uygulama yasaklansa.
Partiler ve adaylar birbirini eleştirirken de edebe mugayir söz ve davranışlardan lütfen vazgeçsinler.Çirkefliğe varır boyutta sözler duyuyoruz.Çok da üzülüyoruz.Eleştirinin ölçüsü hakarete girmemektir.Adayları daha çok yaptıkları ve projeleri ile eleştirmek gerekir.İftira boyutuna giren asılsız iddialarla yüklenmek ne siyasete ne de insanlığa sığar.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.160 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?