logo

Nasıl Bir Belediye Başkanı?

Bu hafta ki yazımda nasıl bir belediye başkanı görmek istediğimi anlatmaya çalışacağım. Kişiden daha çok fikirler üzerinden bu değerlendirmemi yapacağım.
Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir.Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebiliriz.Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir.Eğer bu niteliklere başkan uyuyorsa bir lider olabilecek ve faaliyetlerine hızla devam edebilecektir.Yoksa iş yükünün ve baskıların altında ezilecek belediyeyi işlevsiz bir konuma itecektir.
Öncelikle başkan liderlik vasıflarına sahip olmalıdır.Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır.Karar alma sürecinde etkili olmalı, vizyon sahibi olmalı, azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır.Verdiği görevlerin peşine düşebilmelidir.İyi bir hatip olmalı sözleri ile etrafındakileri tesiri altına alabilmelidir.Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir.Üretici bir zekaya sahip olmalıdır.Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir.Hayalleri olmalıdır.Başkan sözüne sadık olmalıdır.Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir.Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.Seçildikten sonra partiyle olan ilişkilerini asgariye indirmeli sadece o partiyi değil bütün halkı temsil ettiğinin farkında olmalıdır.Hangi türü olursa olsun kişiler arasında ayrımcılık yapmamalıdır.
İyi bir amir olmalıdır.Hizmetlerinde bunu göstermelidir.Verimli çalışmayı kurumunda sağlamalıdır.Bunu yaparken de asla disiplinden ödün vermemelidir.Bir işlemi veya faaliyeti yaparken onu bilmese de ana fikrini öğrenmeye çalışmalıdır.Biliyorsa kendi yapıp göstermelidir.İyi çalışmayı ödüllendirmeli kötü çalışmayı ise tenkit etmeli gerekenini yapmalıdır.Personeli arasında görüş ayrımına dayalı bir sınıflandırmaya girmemelidir.
Çıkar odaklarından uzak kalmalıdır.Bunlarla ilişkiye girmemelidir.Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır.Devletin parasını kendi parasından iyi kullanmalı ve muhafazasına çalışmalıdır.Planlı olmalı ve planlı hareket etmelidir.Göreve başlar başlamaz halkın ve kurumların gözündeki öncelikli sorunları tespit etmeli ve bunları öncelik sırasına göre halletmeye çalışmalıdır.
Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır.Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir.İşinin önemini iyi anlamalıdır.Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır.Çok çalışmalıdır.İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır. Zor olan yapılır imkansız ise zaman alır demelidir.Mazeret makamı değil hizmet makamı olduğunu bilmelidir.Etrafındaki kişileri de bu yönde yönlendirmelidir.Devletin malına sahip çıkmalı ve israfı önlemelidir.Tüyü bitmemiş yetimin bu malda hakkı olduğunu biran bile aklından çıkarmamalıdır.Merhametli olmalıdır.Düşkünlere şefkat eliyle muamele etmelidir.Haksızlığın karşısında ise yapanı kim olursa olsun durabilmelidir.
Halkın başkanı olmalıdır.Bu makamda geçici olduğunu bilmelidir.Kesesini doldurmaya çalışmamalıdır.Zengin olmak için bu makama oturmamalıdır.Gecesinin gündüzünün olmayacağını bilmelidir. Belediyenin imkanlarını kendisine ve ailesine veya çevresine yontmaya çalışmamalıdır. Kararlarında isabetli ve devamlı olmalıdır.Her rüzgara gönül vermemelidir.Bir çınar gibi yere sağlam basmalıdır. Nerden geldiğini ve nereye gittiğini iyi analiz etmeli eleştirileri dinlemeli ve bunlardan istifade etmelidir. Hizmetlerinde şeffaflığa önem vermelidir.Şaibelerden bu yolla uzak kalmalıdır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.413 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?