logo

Hukuk Hukukçu ve Devlet Üzerine

Hukuk kelime anlamı olarak hakların çoğulu demektir.Tanımı ise düzenin oluşumuna hizmet eden ve onun devamlılığını sağlayan haklar bütünüdür. Hukuk bir sistemdir, hukuk bilgisine  ulaşan ve onu doğru şekilde kullanmayı bilen kişiyse hukukçudur. Gerçek bir hukukçu toplumun bir  önderidir ve sosyal hayata yön verir. Bir filozoftur yanlışlıkları düşünür ve çözüm üretir. Hukuk devletin temeli ve hukukçuda bu yapının mimarı olduğundan devletler hukuk eğitimine çok büyük değerler verirler. Ancak ülkemizde bu önem ve değer ne yazık ki  verilmemektedir. Mesela Avrupa’nın çoğu ülkesinde hukuk fakültesi ikinci bir fakülte olarak okutulur yani önce sosyal bir bölüm bitirilir daha sonra hukuk fakültesi okutulur.
Devlet ise toplumun örgütlü halidir.Toplum devlet için değil devlet toplum içindir.Yani önce halk sonra devlet gelir.Toplum olmadan devlet olamaz.Yıllarca devleti ön plana alarak halkı sanki kenara iten anlayış yerini artık devletin halk için olduğu anlayışına bırakmıştır.Doğru olan da budur.Bu neden önemli derseniz özellikle hizmet anlayışında ve cezaların yapılandırılmasında ve affında bu durumu görürüz.Her kişi kendine veya yakınlarına karşı işlenen bir suçu ve bunun suçlusunu affedebilir.Ancak devlet bunu hep göz ardı etmiş ve vatandaşına karşı işlenen suçların af yetkisini kendinde görmüştür.Buda toplumda adalete olan inancı ve devletin güvenilirliğini olumsuz yönde etkilemiştir.Devlet ancak kendine karşı işlenen suçları affedebilmelidir.Kişilerde belli oranlarda bu yetkiye sadece kendileri sahip olmalıdırlar, devlet değil.Hakkaniyete uygun anlayış da bana göre budur.
Son zamanlar da özellikle devlet ile onun bir kolu olan yargıyı yıpratmaya yönelik tutum ve davranışlar içine gidildiğini üzüntüyle görüyoruz.Bazı kişilerse adları hukukçu olsun olmasın yargıyı ve devam eden soruşturmayı etkileyecek şekilde beyanatlarda bulunmaktadırlar.Ne yapmaya çalıştıkları bana göre açıktır; devleti yıpratmak kurumları birbirine düşürmek ve ortaya çıkan kaos ve bunalımdan istifade etmek.Teşbihte hata olmaz akbaba gibi zayıf avın üstünde uçmaktadırlar.Ama şunu iyi bilmelidirler ki devletimiz çok güçlüdür ve esecek bir rüzgarla da yıkılmaz.Eğer birileri devleti kendi çıkarları uğruna kullanmaya ve bundan bir rant elde etmeye çalışıyorsa bilsin ki hak ettikleri muameleyi er geç göreceklerdir.Günlerdir medyadan takip ediyoruz.Şahsım adına çok büyük üzüntü duyuyorum.Doğada hep güçlüler kazanmıştır bunu hepimiz biliriz.Eğer bu bir güç ve gövde gösterisi ise devletimizde hepsine galip gelecek güç ve kudret bulunmaktadır.Çünkü bizim yeni bir devletimiz olmadı.Binlerce asırdır devam eden bir devlet geleneğimiz var.Bazıları derler ya ne bitmez devletmiş diye.İşte bu bitmemenin özünde de bu devlet tecrübesi ve liderlik ruhu saklı olsa gerek.Neden bu kadar yaygara koparılıyor.Eğer çete varsa bu durumun  üzerine gidilmesi neden bu kadar çok yankı koparıyor.Normalde sevinilmesi gerekmez mi? Ama durum farklı.Her canlının vücudunda onu savunacak bir sistem doğuştan bulunmaktadır.Her canlı gibi devlet de kendini savunacak mekanizmaları işletecek ve sorunu halledecektir.Varlığını korumanında başka bir yolu bulunmamaktadır.

Güzel günlere uyanmak üzere…..

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.395 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?