logo

Hukuk Ahlak ve Siyaset Üzerine

Hukuk; meşru düzeni korumayı amaç edinen ve düzen bozulduktan sonra eski haline getirmeyi amaç edinen kurallar bütünüdür. Ahlak; iyi ve kötüyü belirleme imkânı veren kurallardır. Siyaset ise idare etme sanatıdır. Bu kısa açıklamalardan sonra son günlerde yaşanan kaset veya şantaj olayını değerlendirmeye çalışacağım.
Bir hukukçu olarak; hiç bir kimsenin en özel ve mahremiyeti olan görüntülerinin çekilmesini ve bu görüntülerin kişilik haklarını ihlal edecek şekilde medya yoluyla yayınlanmasını tasvip etmemize imkân bulunmamaktadır. Kimse böyle bir muameleye tabi tutulmamalıdır. Bu aşamada hukuk; temel insan hakları ihlalini din, mezhep veya siyasi görüş farklılıkları ile mazur gösteremez.
İnsani olarak bu yapılan muameleyi ve insanların ayıplarını araştırmayı ve bundan medet ummayı veya çıkar sağlamayı destekleyemeyiz. Siyaseten dahi böyle bir şeyin kullanılması ahlak ile bağdaşmaz.
Ancak şu değerlendirmeleri yapmak da gereklidir. Yaşı seksene dayanmış, hükümet kurmaya ve başbakan olmaya aday olan, çocuk sahibi, torun sahibi, her hareketi ile topluma önder olması gereken bir siyasi partinin genel başkanının resmen evliyken başka bir evli kadınla , bir milletvekiliyle bu şekilde bir ilişkiye girmesi ahlaken ne kadar doğrudur? Bu olay başbakanın başına gelmiş olsa tutumu nasıl olurdu? Bir baba ekran karşısında çocukları ile beraber bu haberleri izlerken çocuğunun bu olay ile ilgili sorularına ne cevap verir? Köylü Mehmet Ağanın karısına getirdiği kumaya aristokratlarımızın verdiği tepkiyi bu olayımızda neden kimse bu kişiye vermiyor? Mehmet Ağaya yapılan yanlış olarak değerlendirilmiyor da neden bu kişinin yaptığı doğru gibi gösterilmeye çalışılıyor? Hukuk neden kendi hakkına tecavüz edildiğinde dillendiriliyor da başkasına veya başka kesime olduğunda katledilmeye çalışılıyor? Kendilerine göre hiçbir insana yapılmaması gereken şeyler, 28 Şubat sürecinde insanların en mahremlerinin ortaya çıkarılmasında neden araç olarak kullanıldı? 28 Şubat sürecinde yine aynı kişi tarafından buna benzer görüntüler neden siyasi rant aracı olarak kullanıldı? Adı cumhuriyet olan halkı da yanına ekleyen bir parti neden yasalar önünde eşitliği bu kadar pervasızca kullandı? Neden eden ettiğinden utanmadı da kendinde arayacağı hatayı başka yerlerde aratmaya çalıştı?
Daha sorulacak çok soru var ama onların bu sorulara verilecek ne bir cevabı ne de halk gözünde itibarları kalmıştır.

Etiketler: » » » »
Share
1.369 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?