logo

EMPERYALİZM ve OYUNLARI

Emperyalizm veya yayılmacılık, bir devletin veya ulusun başka devlet veya uluslar üzerinde kendi çıkarları doğrultusunda etkide bulunmaya çalışmasıdır.
Özellikle 18. yüzyıldan sonra batılı devletler hammaddeye ulaşmak, yeni pazarlar kurmak adına üçüncü dünya diye tabir ettikleri kendilerinden olmayan ülkeler üzerinde kanlı bir şekilde hâkimiyet kurmaya çalıştılar. Avrupa kıtası dışında bütün kıtalarda bu tür emperyalist faaliyetlere devam ettiler.Bu faaliyetler 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar bu şekliyle devam etti.20. yüzyılın ikinci yarısından sonra oluşan bağımsızlık akımları ve kurulan yeni milli devletler nedeniyle emperyalizm; işgalden ziyade siyasi, askeri, ekonomik saha oluşturma şekline girdi.İki kutuplu dünyanın hakim olduğu bu zaman diliminde dünya da bu duruma paralel olarak ikiye ayrıldı.Bu iki büyük devlet yandaşı olan devlet veya milletleri diğer kutupta ki devletin işgal edeceği tehdidi ile çıkarları doğrultusunda kullandı.
1990 yıllardan sonra ise Komünizmin çöküşü ile birlikte tek kutuplu dünyaya geçildi. Kendisine rakip bir devlet de kalmadığı için Amerika ve onun yandaşları kendilerinden olmayan, kendi çıkarlarına hizmet etmeyen devletleri çeşitli oyun ve baskılarla sindirmeye çalıştılar.2000 den sonra ise hayali senaryolar oluşturularak sebepsiz yere ülkeler işgal edildi.Küresel emperyalist aktörler enerji koridoru güvenliği ve çıkarlarını korumak için devletleri ve milletleri pervasızca tehdit etmekten geri durmadılar. Tehdit ile de kalmayarak ülkeleri harabeye çevirdiler, işgal ettiler.
Enerji koridoru üzerinde bulunan ve Avrupaya ulaştırılacak petrol ve doğalgaz boru hatları üzerinde olan ülkemiz ise Emperyalistlerin planlarının tam ortasında kaldı.Enerji koridoru üzerinde silahlı bir çatışmaya tahammülü olmayan ve yatırımlarından endişe eden bu güçler ayrılıkçı unsurların tasfiyesine ağırlık verdiler. Emperyalizmin maddeci anlayışı insana değil maddeye değer verdi.Bu maddi menfaatlerin temini için milyonlarca masumun kanını dökmede en ufak bir tereddüde dahi kapılmadılar.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.396 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?