logo

05 Ağustos 2022

Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum.
Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz’de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan’ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum.
İthaf:
Bu mütevazı çalışmam, bu mübarek ülkede ellerindeki kırık sazlarının taşkın ahenginde, içlerinde kopan fırtınaların çığlığını, taşıp coşan, susayan gönüllerinin feryadını, halkın aşk, hicran, ızdırap hislerini, toplumun acımasız iradesi altında ezilen, bedence ve ruhça bozulan insanların dünyalarını gelecek kuşaklara bir ibret aynası olarak sunan şairlerimizin ozanlarımızın aziz ruhlarına ithaf ediyorum.
(Prof. Dr. M. Kemal Atik)
Takdim:
Yalnız Develimizin değil, Anadolu’nun en büyük halk ozanlarından birisi olan Aşık Seyrani,19 yüzyıl halk şiirinin büyük söz üstatlarındandır.
Seyrani’nin sözlerindeki estetik, anlam yoğunluğu ve etkileyicilik halkın büyük beğenisini kazandığı gibi bu işe gönül vermiş edebiyatçı ve akademisyenlerin de her daim merak konusu olmuştur.150 yıl öncesinden yazdığı şiirlerin bugün de güncelliğini yitirmeyip, hatta etkisini artırarak devam ettirmesi hemşehrimiz Seyrani’nin sanatındaki büyüklüğüne ve saygınlığına en önemli işarettir.
Toplumsal bozukluk, kokuşmuşluk, dengesizlik ve ahlaksızlık Seyrani’nin en çok işlediği konular olup ayrıca aşk ve tasavvuf konularını da işlemiş olması Yüce Yaradan’a karşı duyduğu özlemin ve saygının ifadesidir.
Develi Belediyesi olarak en önemli kültürel değerlerimiz olan Seyranimizi anlamak ve anlatmak adına her türlü gayreti çok önemsiyor ve bunların desteklenmesini üzerimize düşen bir borç olarak görüyoruz.
Bu kıymetli eseri Develi Belediyesi Kültür Hizmetleri Servisine ve Edebiyat dünyamıza kazandırmanın mutluluğunu yaşarken kitabın yazarı hemşehrimiz Prof. Dr. M. Kemal Atik Hocam başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyor, eserimizin kültür ve edebiyat dünyasında hak ettiği yeri kazanmasını temenni ediyor, büyük ozanımız Seyrani’yi bir kez daha rahmetle anıyorum.
(Mehmet CABBAR Belediye Başkanı)
Takriz:
Seyrani 19. Yüzyılda yaşamış bir büyük hal ve hak aşığımızdır. Tespit edilen iki binin üzerindeki âşıklarımızdan Yunus Emre ve Karacaoğlan’dan sonra gelen, en önemli aşığımız Seyrani’dir.
1969 yılından bugüne kadar adına Develi Belediyesince “Aşık Seyrani Seminer ve Festival” düzenlenmiştir…
Yazar Atik, kendi alanı da olduğu için çok derinde Seyrani’nin tasavvuf dünyamız içerisindeki yeri ve önemini yeni bilgiler ışığında ele almaktadır.
Yazar bu eserinde “İlahi Aşka Yolculuk, Beşeri Aşkın Ozanı Olmak, Fazilet İli İstanbul, Tasavvufa Yolculuk, Seyrani’nin Düşünce Dünyası, Yunus Emre’den Seyrani’ye Yükselen Aşk, Mutlak Varlık, Allah Aşkı, İlahi Aşkın Tecelli Ettiği Yer, Evreni Kuşatan İlahi Tecelli, Vahdet-ı Vücut” gibi çok önemli tasavvuf konuları işlemiştir. Ayrıca kitapta Seyrani’nin hayat hikâyesinde geçen olaylar, yaşadığı bölgelerdeki sosyal olaylar, insanlar, acı ve tatlı hadiseler ile bunlardan aldığı dersler ele alınmaktadır. İnanıyoruz ki eser okura ve konuya ilgi duyanlar için çok önemli bir kaynak olacaktır.
(Yrd. Doç. Dr. Kadir ÖZDAMARLAR)
Everekli/Develili/Kayserili Seyrani:
Develi’de bulunduğum süre içerisinde edebiyat öğretmenliği ve kısmen idarecilik yanında Aşık Seyrani hakkında araştırmalar yapmayı kendime zevkli bir hobi edindim. Özellikle Seyrani İlçe Halk Kütüphanesi sık sık uğradığım mekânlardan biri haline gelmişti. Yazılı kaynaklardan derlediğim bilgi, fikir ve görüşleri not alarak bunları yerel bir gazetede uzunca bir süre yayınladım.
O güne kadar Seyrani hakkında Muallim Seyrani hakkında Muallim Ahmet Hazım Ulusoy’un eski yazı Sanihat-ı Seyrani kitabı dışında Haşim Nezihi Okay, Cahit Öztelli, Osman Ünlü gibi yazarların kaleme aldığı eserler bulunmaktadır.
1979 yılı baharında Develi’de ilk defa oldukça renkli ve zengin muhtevalı 1.SEYRANİ SEMİNER VE ŞENLİĞİ yapılmıştır.
Bu büyük etkinliğin tertip komitesinde Belediye Başkanı Ebubekir Develioğlu, Salih Karakebelioğlu, Abdulcelil Can ve bendeniz ve birkaç kişi daha vardı.
Bu önemli faaliyetin gerçekleşmesi için Kültür Bakanlığı destek vermişti. Ankara’da yaşayan ve Seyrani Delisi lakabı ile tanınan Âşık Ali Çatak da koşuşturanlardan biriydi…
Develi’de okuyan ortaokul ve lise öğrencileri arsında resim ve kompozisyon yarışmaları da düzenledik. Bendenizin hazırladığı ve Halk Eğitim Merkezi’nde çoğalttığımız 16 sayfalık bir teksir de misafirlere ve izleyicilere dağıttık Bu etkinlikler birkaç yıl sürdü. Bu arada Erciyes dergisinin Seyrani Anıt Sayısını da unutmamak lazım. Böylelikle Aşık Seyrani, gazete, dergi ve bilimsel yayınlarla en çok üzerinde durulan Aşıklarımızdan biri hatta birincisi haline geldi. Hak yerini bulmuştu. Gerçekten de Seyrani Türk halk edebiyatımızın ilk on, hatta ilk beş önemli şairlerinden biriydi. Üniversitelerimizde hakkında yüksek lisans ve doktora tezi yaptırıldı. Bunlar sonradan kitaplaştı da Bibliyografisi yayınlandı.
İlahiyatçı edebiyatçı hocamız Prof. Dr. Kemal Atik’in büyük bir araştırma mahsulü olan eserini yayınlamakta kültür ve edebiyatımıza, bilim dünyamıza önemli bir katkı daha sunmanın iftiharını taşıyor.
(Öğretmen.Bekir OĞUZBAŞARAN)
Sunuş’tan Notlar:
Bu çalışmamızda Seyrani’nin aşkını, aşkın aşkını, sevgisini, mutluluğunu, barış ve özgürlük anlayışını, düşüncelerini, inançlarını, gözlemlerini dile getirmeye çalıştık. Onun içinde yaşadığı dünyayı, onun sefaletini, karmaşasını, ızdırabını, endişelerini, çaresizliğini, varoluş acısını, yalnızlığının dünyasını anlatmaya çalıştık. İnsanın çirkin arzulardan, gaddarlığından, yalın, kibirli, bencil, riyakâr ruhundan nasıl arınacağına dair Seyrani’nin düşüncelerini dile getirmeye gayret ettik.
Yozlaşmış idarecilerin, cehaletin, toplumun acımasız iradesi altında ezilen, bedence ve ruhça bozulan insanların dünyalarını hakkındaki tespitleri gelecek kuşaklara bir ibret aynası olur ümidiyle sunmaya çalıştık.
Bu çalışmamızda amacımız okuyucuyu geçmişte yaşatmak değildir.
Geçmişi tümüyle terk etmek de değildir. Yüzyılların ötesinden gelen birikimlerin, mutlulukların, zihinlerde doğrulanmış ve açıklanmış, kalbimizin yollarını açacak olan değerlerin bize yol göstereceğine inandık.
Ayrıca bir halk şairi olması yanında yaşadığı çağın gözlem ve anılarının değerlendirmesini yönünden de tespitlerde bulunduk.
Aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin aydınlanma dönemini de yükselme ve batış sebeplerini bilmede bizi aydınlatacak, yanlışları ve doğruları, ölçülülük ve aşırılıkları kendi dışındaki zemininde ipuçları arayacaklara ışık tutacağına inandık.
Aşk merdiveninde aşkın aşkına yükselen Âşık Seyrani’ye olan gönül bağımı bu naçiz çalışmamla oraya koymaya çalıştım. Her şeyin doğrusunu en iyi bilen mutlak varlık ve mutlak güzelliğin kaynağı olan yüce Mevla’ya hamd ve şükrediyorum. Tevfik ve hidayet O’ndandır.

(Prof. Dr. M. Kemal Atik)

Share
116 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...