logo

Âşık SEYRANİ’nin Babası İmam CAFER YAZICI’nın HAYATI VE ESERLERİ İLE BİRLİKTE BİLİNMEYENLERİ

  Halk ozanımız Aşık Seyraninin Babası İmam Cafer Yazıcının hayatı hakkında, pek fazla bilgi yoktur. O'nun hakkında kısa ve kesin bilgilerimiz ise şöyledir: Cafer Efendi, Kayseri'nin büyük İlçelerinden biri olan Develi İlçesi'nde ikamet ettiği, orada bulunan Oruza Camiinin imamı olduğu ve ünlü Âşık Seyrani'nin babası olduğu bilgisidir. İmam Cafer Efendi Develi İlçesinden Emine adında bir kızla evlenmiş ve bu evlilikten üç oğlu bir kızı olmuştur. Bunlardan biri Âşık Mehmet Seyrani, diğer iki oğlu Hoca Behçet ve Cafer Efendidir. Onun tek kız evladı ise Fatma Hanımdır.

Rasim Deniz Özel Kütüphanesi’nde (1980) “Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh” yazma eserler arasında 362 Numarada kayırlı bulunan yazma bir eser, İmam Cafer Efendi’nin kendi el yazısı olması nedeniyle hakkında bilinmeyen bazı yönlere ışık tutmaktadır. Bu nedenle bu yazma eser çok önemlidir. Yüzyıllar ötesinden bugüne gelen bir şaheserdir.
Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh adlı yazma kitabın iki bölümünün sonunda kendi adı ile birlikte memleketini de açıkça yazdığı görülmektedir. Bunu yazan ismi Cafer Yazıcı/ Everek şehridir vilayeti”.”Bunu yazdı ismi Cafer yazıcı/Kaza-i Develi Everek vilayeti.”
İmam Cafer Efendi Develi’de doğmuş ve ismini bilmediğimiz bir medresede de iyi bir öğrenim görmüş olduğunu, yazdığı (derlediği) kitaplardan anlaşıldığı gibi, hocası, âlimi bol olan Develi İlçesinde imamlık yapmasından anlamaktayız.
Kendi yazdığı söylediği kitabına bakılınca onun iyi bir hattat olduğu yazdığı kitaplarda “Yazıcı” mahlasını almasından anlaşılmaktadır.
Medrese tahsili yaptığı için devrinin kültürüne vakıftır. Dolayısıyla Arapçayı, Farçayı, yeteri kadar bilen ve çok iyi bir yazı yazma kabiliyetine sahip biri olarak kendisine Kâtip değil,”Yazıcı” mahlasını almıştır. Bu sebeplerle bakarsak Osmanlıcayı bilen bir kişinin “Kâtip” kelimesini değil de “Yazıcı” kelimesini “mahlas” olarak alması bizce oldukça manidardır. Kullandığı kelimelerden yola çıktığımızda Develi Türkmen taifesine mensup bir Türk olduğu izlenimini vermektedir.
Kendi yazdığını ifade ettiği sekiz ayrı destanda iki yerde ismi ve kitabın sonunda da ismi geçmesine rağmen yazmış olduğu destanların kelimeleri kendi zamanında kullanılan kelimeler (olgil, olıser, olar, durur,yarındası, uş, pes v.s) olmayıp 14., 15., 6., yüzyılda kullanılan kelimeler olası nedeniyle İmam Cafer Yazıcı bu destanları daha önce yazılmış olan destanlardan derlemiştir diye tahmin edilmektedir.
Kaynak: Ulu Kervan ve Kutlu Nikâh. Develili İmam Cafer Yazıcıdan Türkçeye Çeviren Dr. Rasim Deniz.
Yeni yılda beklentileriniz, ümitleriniz, her şey gönlünüzce olsun. Sağlıklı, huzurlu yeni bir yıl dileğiyle.

Share
1.979 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...