logo

ÂŞIK SEYRÂNÎ ŞİİR, KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASI

Âşık Seyrânî 19. Asrın son derece önemli ve adeta asrın günlükçüsü bir halk âşığımızdır. Tabir yerindeyse aynı zamanda tasavvuf alanında asrın Yunus Emresi’sidir. Hakkında bugüne kadar 21 müstakil eser yayınlanmış ve hakkında doktora yapılmış bir değerimizdir. Bu yüzden şöhreti dış ülkelere de yayılmıştır.Son yirmi yıl içerisinde yayınlanmış bütün ders kitaplarında ve antolojilerde yerini almıştır.
Seyrânî’nin şüphesiz bu kadar üzerinde durulmasının en büyük sebebi, Develi Belediyesi Başkan merhum Ebubekir Develioğlu önderliğinde 1979 yılında “Aşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” adıyla başlatılan organizasyondur. Bir iki önemli olaylar sebebiyle aksatılmış ise de 35 defa bu organizasyon çoğunlukla Develi Belediyesi’nin yüksek himayesinde gerçekleştirilmiştir. 02.08.2018 tarihinde de 36.defa kutlanacaktır.
Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler bölümü “36.Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” adıyla düzenlenecek olan çalışmayı zenginleştirmek için, ilk-Orta ve Lise öğrencileri arasında şiir, kompozisyon ve resim yarışması açmaya karar vermiştir.
Her dalda başarı kazanan üç öğrencinin 1.sine Yarım altın+Başarı belgesi, 2.ye Çeyrek altın +Başarı Belgesi, 3’ye de : Mp3 Çalar+Başarı Belgesi verilecektir.
Değerlendirme jürisi ise şöyledir:
Başkan: Mehmet Cabbar,
Develi Bld.Kül. ve Sos. İşlerMüdür V. Ali Orhan
Prof.Dr.M.Kemal Atik, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yavuz Berber:AYF Kocatürk MTAL.Müd.-TDE öğretmeni
Remziye Başer: Şehit Üst.Ömer Mavi Ortaokulu Türkçe Öğretmeni
Mustafa Koç: Şehit Üst.Ömer Mavi OrtaokuluResim Öğretmeni
Alaaddin Oben : Halk âşığı,Şair ve Ressam
Seçilen jüri, bu çalışmalara 26.03.2018 tarihinde belirlenen program çerçevesinde başlayıp 09.05.2018 tarihinde sonlandıracaktır.
İşin en ilginç yanı bu program önce taslak olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ön hazırlık yapılmıştır.Jüri üyeleri de istişare ile seçilmiştir.Bu üyeler davet edilerek Develi Belediyesi’nde Abdullah İslamoğlu-Ali Orhan ‘ın başkanlığında toplantı yaparak bu taslak program üzerinde tartışma açılmış ve çok olumlu geçen bu toplantıda tüm üyeler şahsi görüşlerini açıklamışlardır.
Geçmiş dönemlerde uygulanan programlar da gözden geçirilerek 02.Ağustosta uygulanacak kültür ve sanat festivali’nin de aşağı yukarı taslak programı istişare yoluyla ortaya çıkmıştır.
Arzumuz odur ki, bu çalışmaların verime dönüşmesi ve kitaplaşmasıdır.
Böyle çok güzel bir duyguyu hisseden ve uygulamaya koyan Develi Belediyemizi tebrik ediyoruz. Bu arada Öğretim üyesi Mehmet Süme’nin “XIX.Yüzyılda Orta Anadolu’da Bir Osmanlı Kazası DEVELİ” adlı eseri ile M. Orhan Cebeci’nin hazırladığı “Develi’de İz Bırakanlar”adlı eseri Develi irfanına armağan ettirmeleri çok önemlidir.

Bu sebeple bu son derece önemli kültür çalışmalarında görev alan başta Başkan M.Cabbar ile tüm arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Hem de zevkle.

Kayseri e-Haber 27.o3.2o18 / Çağdaş Develi Gazetesi 30.03.2018

Share
1.865 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 1 NİSAN ŞAKASI NEDİR?

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Her yıl 1 Nisan tarihinde sevdiklerimize, tanıdıklarımıza çeşitli şakalar yapar ya da şakalarına maruz kalırız. Hemen hepimiz hayatında en az bir kere yaptığı ya da en az bire maruz kaldığı Nisan şakaları akıllarımızda yer etmiştir. Genellikle yapılan kişiye olmayan bir şeyi inandırmak amacıyla bu sert şakalar yapılmaktadır. Her yıl dünyanın birçok ülkesinde insanlar, 1 Nisan günü yüzlerce komik ya da tuhaf şakaların kurbanı olmakta ve bu şakalara yakınlarını kurban etmektedir. Üstelik bu 1 Nisan geleneği yüzyıllardır devam etmektedir. Peki, 1 ...
 • BİR HİKAYEM VAR

  27 Mart 2020 Köşe Yazarları

  1.Dünya Savaşı 35 milyon insanın ölümüne sebep olmuştu. Osmanlı Devleti 9 cephede ülkesini koruma adına 5 milyon askerini cepheye sürmüştü. Bu askerlerin büyük çoğunluğu tifo, veba, açlık, soğuktan donma vb. yanında esaret belası gibi çeşitli sebeplerin yanında çoğu da şehit olmuştu. Söz konusu vatan müdafası söz konusu olduğunda gerisi teferruattır olduğu gerçeğinden hareketle bu ordudan geride kalanlar, 8.5 milyon insanın içinden çıkıp yine yedi düvele karşı İstiklal Savaşı vermiş ve nice şehitler pahasına Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğm...
 • DÜNYA MUTLULUK GÜNÜ

  19 Mart 2020 Köşe Yazarları

  Mutluluk, bütün özlemlere, bütün isteklere eksizsiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvançtır. Mutluluk, insanın hiçbir sıkıntı ve kederinin olmaması durumudur. Mutlu olan insan, çevresine ışık saçar ve yaydığı pozitif enerji ile hayatımıza anlam ve güzellik kazandırır. İnsanlığın var olma sebeplerinden biri olarak görülen mutluluk, her insana göre değişen bir tanıma sahiptir. 20 Mart 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler, dünya üzerindeki insanların mutluluk fikrini hatırlamaları ve kutlamaları için 20 Mart tarihini, “Dünya Mu...
 • YENİ KORONAVİRÜS SALGINI NEREYE GİDECEK? / 2

  19 Mart 2020 Köşe Yazarları

  YENİ KORONAVİRÜS SALGINI NEREYE GİDECEK? / 2 Virüsler, Bakteriler ve Yaşamımıza Etkileri (Prof. Dr. Paşa GÖKTAŞ)   Yeni Koronavirüs Riskine Karşı #14 KURAL   1-Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovarak yıkayın. 2- Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun. 3- Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın. 4- Kıyafetlerinizi 60-90 derece normal deterjanla yıkayın. 5- Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikâyetleriniz varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna b...