logo

ÂŞIK SEYRÂNÎ ŞİİR, KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASI

Âşık Seyrânî 19. Asrın son derece önemli ve adeta asrın günlükçüsü bir halk âşığımızdır. Tabir yerindeyse aynı zamanda tasavvuf alanında asrın Yunus Emresi’sidir. Hakkında bugüne kadar 21 müstakil eser yayınlanmış ve hakkında doktora yapılmış bir değerimizdir. Bu yüzden şöhreti dış ülkelere de yayılmıştır.Son yirmi yıl içerisinde yayınlanmış bütün ders kitaplarında ve antolojilerde yerini almıştır.
Seyrânî’nin şüphesiz bu kadar üzerinde durulmasının en büyük sebebi, Develi Belediyesi Başkan merhum Ebubekir Develioğlu önderliğinde 1979 yılında “Aşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” adıyla başlatılan organizasyondur. Bir iki önemli olaylar sebebiyle aksatılmış ise de 35 defa bu organizasyon çoğunlukla Develi Belediyesi’nin yüksek himayesinde gerçekleştirilmiştir. 02.08.2018 tarihinde de 36.defa kutlanacaktır.
Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler bölümü “36.Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” adıyla düzenlenecek olan çalışmayı zenginleştirmek için, ilk-Orta ve Lise öğrencileri arasında şiir, kompozisyon ve resim yarışması açmaya karar vermiştir.
Her dalda başarı kazanan üç öğrencinin 1.sine Yarım altın+Başarı belgesi, 2.ye Çeyrek altın +Başarı Belgesi, 3’ye de : Mp3 Çalar+Başarı Belgesi verilecektir.
Değerlendirme jürisi ise şöyledir:
Başkan: Mehmet Cabbar,
Develi Bld.Kül. ve Sos. İşlerMüdür V. Ali Orhan
Prof.Dr.M.Kemal Atik, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yavuz Berber:AYF Kocatürk MTAL.Müd.-TDE öğretmeni
Remziye Başer: Şehit Üst.Ömer Mavi Ortaokulu Türkçe Öğretmeni
Mustafa Koç: Şehit Üst.Ömer Mavi OrtaokuluResim Öğretmeni
Alaaddin Oben : Halk âşığı,Şair ve Ressam
Seçilen jüri, bu çalışmalara 26.03.2018 tarihinde belirlenen program çerçevesinde başlayıp 09.05.2018 tarihinde sonlandıracaktır.
İşin en ilginç yanı bu program önce taslak olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ön hazırlık yapılmıştır.Jüri üyeleri de istişare ile seçilmiştir.Bu üyeler davet edilerek Develi Belediyesi’nde Abdullah İslamoğlu-Ali Orhan ‘ın başkanlığında toplantı yaparak bu taslak program üzerinde tartışma açılmış ve çok olumlu geçen bu toplantıda tüm üyeler şahsi görüşlerini açıklamışlardır.
Geçmiş dönemlerde uygulanan programlar da gözden geçirilerek 02.Ağustosta uygulanacak kültür ve sanat festivali’nin de aşağı yukarı taslak programı istişare yoluyla ortaya çıkmıştır.
Arzumuz odur ki, bu çalışmaların verime dönüşmesi ve kitaplaşmasıdır.
Böyle çok güzel bir duyguyu hisseden ve uygulamaya koyan Develi Belediyemizi tebrik ediyoruz. Bu arada Öğretim üyesi Mehmet Süme’nin “XIX.Yüzyılda Orta Anadolu’da Bir Osmanlı Kazası DEVELİ” adlı eseri ile M. Orhan Cebeci’nin hazırladığı “Develi’de İz Bırakanlar”adlı eseri Develi irfanına armağan ettirmeleri çok önemlidir.

Bu sebeple bu son derece önemli kültür çalışmalarında görev alan başta Başkan M.Cabbar ile tüm arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Hem de zevkle.

Kayseri e-Haber 27.o3.2o18 / Çağdaş Develi Gazetesi 30.03.2018

Share
1.959 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AZİZ MAHMUT HÜDAYİ HAZRETLERİ

  22 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  “Sağlığında bizi, vefatımızdan sonra kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde FATİHA okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasın ahir ömürlerinde fakirlik çekmesin, imanlarını kurtarmadıkça göçmesin.” Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri: 1541 yılında Şereflikoçhisar'da da doğdu. Çocukluğu Sivrihisar'da geçti. Medrese eğitimini İstanbul'da tamamladı. Edirne, Mısır, Şam, ve Bursa'da kadılık ve müderrislik Yaptı. Bursa'daki Muhyiddin Uftade Hazretlerinin müridi ve halifesi oldu. 1628 yılında Üsküdar'da 92 yaşında vefat etmiş,...
 • DÜNYA SÜT GÜNÜ

  22 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Sağlıklı bir hayat, ancak insan vücudunun ihtiyacı olan enerji ve besinlerin her gün yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmesi ile mümkündür. Süt ve süt ürünleri, vücudumuzun ihtiyacı olan temel besin grupları içinde yer almaktadır. Süt, insan vücudunun günlük olarak protein, kalsiyum, sağlıklı yağ, potasyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini gibi ihtiyaç duyduğu pek çok besin maddesini içeren mucizevi bir besin kaynağıdır. Bu bakımdan, süt ve süt ürünleri başta çocuklar, gençler ve yetişkin kadınlar olmak üzere tüm yaş gruplarının yaşamlarının her ...
 • DEVELİ’DE RESİM VE EDEBİYAT-1

  22 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  Korona Virüs dünyayı ve dolayısı ile Türkiye'yi de ziyaretiyle dışarıya çıkma yasağı geldi. Kimisi bu konuda yorum yapıp “evde hapis olduk !”diye memnuniyetsizliğini belirtiyor, kimisi de “unutulan evimizinkıymetini yeniden anladık! ” diyor. Ben ise telefon açıp, hal hatır soran dostlara: “Demleniyorum!” diyorum. Yıllardır biriktirdiğim gazete küpürlerini, gazete özel nüshalarını, dergileri ve özel sayılarını yeniden gözden geçirip tasnifleyip düzene koyma imkanı buldum. Ayrıca okumayı bekleyen kitaplar vardı; Edebiyat Sosyolojisi, Kur'an-ı Ke...
 • AZİZ MAHMUT HÜDAYİ HAZRETLERİ

  19 Mayıs 2020 Köşe Yazarları

  “Sağlığında bizi, vefatımızdan sonra kabrimizi ziyaret edenler ve türbemizin önünden geçtiğinde FATİHA okuyanlar bizimdir. Bizi sevenler denizde boğulmasın ahir ömürlerinde fakirlik çekmesin, imanlarını kurtarmadıkça göçmesin.” Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri: 1541 yılında Şereflikoçhisar'da da doğdu. Çocukluğu Sivrihisar'da geçti. Medrese eğitimini İstanbul'da tamamladı. Edirne, Mısır, Şam, ve Bursa'da kadılık ve müderrislik Yaptı. Bursa'daki Muhyiddin Uftade Hazretlerinin müridi ve halifesi oldu. 1628 yılında Üsküdar'da 92 yaşında vefat et...