logo

ÂŞIK SEYRÂNÎ ŞİİR, KOMPOZİSYON VE RESİM YARIŞMASI

Âşık Seyrânî 19. Asrın son derece önemli ve adeta asrın günlükçüsü bir halk âşığımızdır. Tabir yerindeyse aynı zamanda tasavvuf alanında asrın Yunus Emresi’sidir. Hakkında bugüne kadar 21 müstakil eser yayınlanmış ve hakkında doktora yapılmış bir değerimizdir. Bu yüzden şöhreti dış ülkelere de yayılmıştır.Son yirmi yıl içerisinde yayınlanmış bütün ders kitaplarında ve antolojilerde yerini almıştır.
Seyrânî’nin şüphesiz bu kadar üzerinde durulmasının en büyük sebebi, Develi Belediyesi Başkan merhum Ebubekir Develioğlu önderliğinde 1979 yılında “Aşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” adıyla başlatılan organizasyondur. Bir iki önemli olaylar sebebiyle aksatılmış ise de 35 defa bu organizasyon çoğunlukla Develi Belediyesi’nin yüksek himayesinde gerçekleştirilmiştir. 02.08.2018 tarihinde de 36.defa kutlanacaktır.
Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler bölümü “36.Uluslararası Âşık Seyrânî Kültür ve Sanat Festivali” adıyla düzenlenecek olan çalışmayı zenginleştirmek için, ilk-Orta ve Lise öğrencileri arasında şiir, kompozisyon ve resim yarışması açmaya karar vermiştir.
Her dalda başarı kazanan üç öğrencinin 1.sine Yarım altın+Başarı belgesi, 2.ye Çeyrek altın +Başarı Belgesi, 3’ye de : Mp3 Çalar+Başarı Belgesi verilecektir.
Değerlendirme jürisi ise şöyledir:
Başkan: Mehmet Cabbar,
Develi Bld.Kül. ve Sos. İşlerMüdür V. Ali Orhan
Prof.Dr.M.Kemal Atik, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yrd.Doç.Dr.Kadir Özdamarlar, Emekli Öğretim Üyesi Araştırmacı –yazar.
Yavuz Berber:AYF Kocatürk MTAL.Müd.-TDE öğretmeni
Remziye Başer: Şehit Üst.Ömer Mavi Ortaokulu Türkçe Öğretmeni
Mustafa Koç: Şehit Üst.Ömer Mavi OrtaokuluResim Öğretmeni
Alaaddin Oben : Halk âşığı,Şair ve Ressam
Seçilen jüri, bu çalışmalara 26.03.2018 tarihinde belirlenen program çerçevesinde başlayıp 09.05.2018 tarihinde sonlandıracaktır.
İşin en ilginç yanı bu program önce taslak olarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından ön hazırlık yapılmıştır.Jüri üyeleri de istişare ile seçilmiştir.Bu üyeler davet edilerek Develi Belediyesi’nde Abdullah İslamoğlu-Ali Orhan ‘ın başkanlığında toplantı yaparak bu taslak program üzerinde tartışma açılmış ve çok olumlu geçen bu toplantıda tüm üyeler şahsi görüşlerini açıklamışlardır.
Geçmiş dönemlerde uygulanan programlar da gözden geçirilerek 02.Ağustosta uygulanacak kültür ve sanat festivali’nin de aşağı yukarı taslak programı istişare yoluyla ortaya çıkmıştır.
Arzumuz odur ki, bu çalışmaların verime dönüşmesi ve kitaplaşmasıdır.
Böyle çok güzel bir duyguyu hisseden ve uygulamaya koyan Develi Belediyemizi tebrik ediyoruz. Bu arada Öğretim üyesi Mehmet Süme’nin “XIX.Yüzyılda Orta Anadolu’da Bir Osmanlı Kazası DEVELİ” adlı eseri ile M. Orhan Cebeci’nin hazırladığı “Develi’de İz Bırakanlar”adlı eseri Develi irfanına armağan ettirmeleri çok önemlidir.

Bu sebeple bu son derece önemli kültür çalışmalarında görev alan başta Başkan M.Cabbar ile tüm arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Hem de zevkle.

Kayseri e-Haber 27.o3.2o18 / Çağdaş Develi Gazetesi 30.03.2018

Share
2.087 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...