logo

Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım.
17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili bir değerlendirme yazısı yazdığı için İsmail Samur hocama teşekkür ediyorum. Kaleme aldığı bu güzel yazısını sizlerle paylaşıyorum.
Arkadaşımın Kızı.


Bu günlerde sevgili arkadaşım Vahdettin Kahraman’ın güzel kızı Ömür Kahraman hakkında basında çıkan haberleri göğsüm kabararak okuyor, olayları ilgiyle izliyorum. Nasıl sevinmemeyim küçük kasabamın yetiştirdiği her dalda üstün bir başarı göstermiş bir iş kadınından herkes sevgiyle, övgüyle bahsetmiyorlar. İsterseniz bir kaç örnekle işe başlayayım:
Sayın Doç. Dr. E. Sare Aydın, Dr. Ömür Kahraman’ın yazdığı “Torbayla Yaşamak” adlı kitabın imza gününe geliyor, “İmza gününden sonraki gün kitabı sabaha kadar ağlayarak okudum. Ömür o kadar güzel bir kitap yazmışın ki bu kitabı tıp fakültesinde okuyan herkese ulaştırmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Tüm hastalara nasıl ulaştırabilirsem ulaştıracağım. Senin sayende hiç bilmediğim bir konuyu hem de detaylı şekilde çok güzel öğrendim” diyor.
YÖK üyesi Prof. Dr. Mehmet Murat Tuncer, Ömür Hanım’ın “Torbayla Yaşamak” adlı kitabını tıp fakültesinde okuyan bütün öğrencilere bu kitabı ulaştırmak istiyorum” diyor. Kitabı tanıtmak için kolları sıvıyor, Ömür Hanım’ın yanına geliyor, ona “Seninle bir televizyon programına çıkıp, kitabın hakkında uzun bir belgesel hazırlamak istiyorum” diyor.
Eski Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu kitabı okumuş ve çok beğenmiş. “Çok etkilendim çok güzel yazmış, bundan sonraki kitabının da yolun açık olsun” diyor.
Gastroenterolog Özdal Ersoy Hanım Ömür Hanım’ın kitabını kongresinde anlatıyor, “Bu güne kadar tıp tarihinde bu kadar güzel kitap yazılmamıştı ”diyor.
Bir başka hanımefendi 6 yıldır torba kullandığını utanıp sıkıldığını ortaya çıkamadığını ama Ömür Hanım’ın kitabını okuduktan sonra artık utanmadan etrafta gezdiğini, “Ömür Hanım iyi ki yazmışsınız, iyi ki beni yüreklendirdiniz” diyor.
Bu ve buna benzer yazıları basında gördükçe, televizyonlarda izledikçe gururlanıyorum. Ne demiş atalar, “uzayan kol bizden olsun.” Yarın bunları okuyan gençler bu hanım kızımızın başarısını gördükçe cesaretlenir, bir diğeri kendine onu örnek alır, işte kalkınma böyle olur. Biz de bir gün gelir üstümüzdeki ölü topraklarını atar, küllerimizden yeniden doğarız.
Helal olsun kızımıza durmadan çalışıyor, yılmıyor, başarılarına başarılar eklemeye devam ediyor. Tüm bunlar beni o kadar mutlu etti ve gururlandırdı ki şimdi gururla ve büyük harflerle diyorum ki iyi ki bu kitabı Ömür Hanım yazmış. Amacı hayatlara dokunmakmış, çok da güzel başarmış. Bizim diyarlardan birinin çok güzel işler başardığını hayatlara dokunduğunu görmek hemşehrisi olarak bizi de son derece mutlu ediyor.
Bunları duyunca merak ettim, belli ki sizde merak etmişsinizdir. Gelin isterseniz Ömür Hanım’ın macera dolu hayatına bir göz atalım. Babasının görevli olarak bulunduğu Trakya’da ilk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans eğitimi yapmış. Yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler ’de yapmış. Doktorasını yine aynı üniversitede tamamlamaktadır.
1989 yılında tercümanlıkla başladığı iş hayatına turizm ve havacılık alanlarında devam etmiş. İngilizce – Arapça dillerinde turist rehberliği yaparken, bir araba kiralama şirketi kurmuş. Bu şirket Türkiye’de bir kadın tarafından kurulan ilk şirkettir. Sonra siyasete atılmış, Avrupa Konseyi’nin en genç üyesi olmuş. Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanlığı, İstanbul Belediyesi’ne bağlı BİT’lerde Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş. İç denetim ve yöneticilikler yapmış bir öğretim görevlisidir. Halen Türk Hava Yolları İtalya Bari Genel Müdürü olup; iyi derecede İngilizce, Arapça, orta seviyede Almanca ve İtalyanca biliyor.
Develi’mizin yetiştirdiği farklı kültürleri tanıyan, gezen, bildiklerini yazarak ya da konuşarak paylaşan, ailesini, arkadaşlarını, gençleri, ülkesini, bayrağını seven ve çevresindekiler tarafından seven ve sevilen bir iş kadını. İşin garibi bütün bunları, yaşamı boyunca 15 kez ameliyat olan, her sene en az 10 kez kolonoskopi geçiren, karnında bir delik ve vücuduna asılı bir torbayla başarmış olması takdire şayan bir olaydır. Onun durumunda olanlar hasta yatağında yatarken o karnında asılı torbayla bir yığın işi üstün bir başarıyla tamamlamış, tanınmış bir iş kadını.
Bütün bunlara kendisi gibi kaderine hastalık düşen insanlara bir ümit, iyi bir örnek olmak için katlanmış, örnek alınması gereken ender fedakâr kişililerden biridir. Bağırsağın işlevini yerine getiremediğinde karın bölgesinde taşınan bir torbayla hayata devam edildiği Ostomi (stoma) hastalığıyla bir ömür mücadele eden 49 yaşındaki Develi’mizin medar-ı iftiharı Ömür Kahraman, hastalığı yenme hikâyesini “Torbayla Yaşamak” adlı bir kitap yazarak ele aldı ve yazdığı bu kitap üniversitelerde ders kitabı olarak okutulacak ve Ostomi hastalarına ilaç niteliğinde bir şaheserdir.
Bugün Türkiye’de senede 20 bin hastaya, Avrupa’da ise yaklaşık 500 bin hastanın karnına delik açılmakta ve karnında asılı bir torbayla yaşamaktadır. Ömür Hanım, “Belki çok yakınımızdaki insanlar torba kullanıyor ama hepsi kendisini saklıyor. Önemli olan onlara yalnız olmadıklarını hissettirmemiz. Ben bu süreçte eğitim hayatıma devam ettim, işimde yükseldim. Türk Hava Yollarının 328 noktadaki 3 kadın müdüründen birisi olabildim. Evlendim, sevip sevildim. Torbaya rağmen sevip sevilebiliyorsunuz” diyor ve ekliyor; “Geçtiğimiz yıl İtalya’da plajda yürürken önümde yürüyen güzelce bir bayana gözüm takıldı. Kadın bir anda geri döndü ve ben gördüklerime inanamadım. O güzel dediğim kadının karnının orta yerinde torba var ve saklamamış, hatta bikini giymiş alenen öyle geziniyordu. Etrafa baktım kimse kadıncağızla ilgilenmiyordu. Kadınla biraz konuştuk. Bağırsağı dışarıya alınmış, artık öyle yaşıyormuş. Çok rahat olduğunu ve kimsenin onunla ilgilenmediğini söyledi. O gün kendime çok üzüldüm. ‘Ben neden bu kadın gibi yaşamadım’ diye düşündüm. O şokla eve geldim. Bir arkadaşımın sosyal medyada, 1,5 yaşındaki bir çocuğa torba takıldığını gösteren paylaşımını gördüm. Dedim ki, ‘Allah’ım sen bana bugün bir işaret gönderiyorsun, ben bu işareti gördüm. Benim yaşadığım o utangaçlığı, saklanma ihtiyacını, bugün torbalı olan kardeşlerim yaşamasınlar diye ben stomalı yaşamla ilgili bir kitap yazacağım. 49 yaşındayım ve kendimi bildim bileli yani 45 yıldır hep karnım ağrıyor, hep bağırsağımla uğraşıyorum. Bu kitabı onlara umut olsun, tünelin ucundaki ışık olayım, hayatlarına dokunayım diye yazdım.” diye devam ediyor.
Ömür Hanım’ın yazdığı “Torbayla Yaşamak” zaten bir sosyal sorumluluk projesi. Bu tür torbayla yaşamak zorunda olup kendini eve kapatan, ibadetten uzaklaşan, eşleriyle ilişkisi bozulan ya da bana torba açılmasın diye ameliyat olmayacağım diyen insanlara bir nebze umut olmak, tünelin sonundaki ışık olmak, ateş böceği olmak için yazmış bu kitabı. Ben başardım bakın siz de başarabilirsiniz diye yazmış bu kitabı. Bundan güzel bir sosyal sorumluluk projesi olmaz diye düşünüyorum.
Kendisiyle gurur duyduğumuz, güzel kasabamızın yetiştirdiği ender kişilerden biri olan Ömür Hanım bunlarla da yetinmiyor, başka planları da var elbette. Hali hazırda bir dergide seyahat yazarlığı yapıyor. Bazı haber sitelerinde ve gazetelerde yazılar yazıyor. İkinci bir kitap daha yazmış, onu basıma hazır duruma getirmekle uğraşıyor. İtalya’da yaşadığı Puglia bölgesini anlattığı, ‘Puglia’da bir Ömür’ adlı kitap yakında çıkacak.
Babam ilk gençliğe adımımı attığımda bana, ”bütün ömründe mutlaka en az bir gününü şikâyet etmeden yaşamaya çalış…” demişti. Ömür hanım, gerçekten de hepimizin gururlanacağı çok büyük bir işi, hiç şikâyet etmeden başarmış ender kişilerden biri. Büyük Alman yazarlarından Friedrich Von Schiller, “başınıza ne felaket gelirse yakınmayacaksınız. Küçük aksilikler sizi boğmayacak, vazgeçirmeyecek, suçlu aramayacaksınız boşu boşuna” diyor.
Yani şikayetsiz yaşamak, güçlükler karşısında mızmızlanmak yerine çözüm üretmek, üretilen çözümün işlevsel olmadığı zamanda ise olguyu kabullenmek ve onunla birlikte yaşamasını öğrenmek.. Şikâyetsiz yaşamak bir nevi tedbir ve tevekkül arasındaki korelasyonun yaşamımıza dolaysız yansıması, izdüşümü belki. Yani büyük adamların işi. Bu işi ömür hanım başarmış, kendisiyle gurur duyuyoruz.
Herkesin harcı değildir bu. Kendinle ve hayatla barışık olmak. Geleni doğru karşılamak.. Söylenmeden hiç küfretmeden.. Yok yok büyük adamların işi bu. Yüreği büyük adamların.. Şikâyet etmeden yaşamak zor iş. Zoru başarabilmek içinse ne istediğini bilmek gerek. Ömür Hanım ne istediğini bilen, başladığı işi bütün engellere rağmen üstün bir başarıyla tamamlayan bir iş kadını, bir bilim insanı, iyi bir yazar, iyi bir ev hanımı, iyi bir anne… Kendisiyle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.
Bu arada yaşamının her döneminde kızlarının yanında dağ gibi duran; ondan her daim şefkatini, sevgisini esirgemeyen; yardım ellerini üstünden hiç çekmeyerek kızlarının kimsenin başaramayacağı büyük işleri hastalığına rağmen, acılarına rağmen başarmasına yardımcı olan sevgili arkadaşım Vahdettin Kahraman’a ve sevgili eşine teşekkür ederim.
İsmail Samur
Emekli Öğretmen

Share
852 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...