logo

Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu.
Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı Mustafa’yı yanına almadan bir yere gitmezdi. Dayısı Av. Ahmet Özçay Ağabey, Suat Köylüoğlu Ağabeyin çok yakın aile dostuydu. Ataşehir’de aynı apartmanda oturuyorlardı. GİYİMKENT Başkanı Muzaffer Cevizli yakın arkadaşıydı. Develi’den şoför camiası ve Muzaffer Hepgül (Çökelik), Salih Usta’nın oğlu Ali gibi birçok dostları vardı.
Hollanda’ya işçi olarak gitti. Dönüşte döşemecilikten, Alanya’da çanta dükkânına, daha sonra kamyonculuğa, madencilikten, tekstil ticaretine kadar birçok işle iştigal etti. Laleli’de hazır tekstil konfeksiyon mağazasında bavul ticareti ile ülkesine döviz kazandırdı. Balkan ülkelerine, Türk Cumhuriyetleri’neRusya, Ukrayna gibi ülkelere ticari seyahatler yaptı. Her gittiği yerde dostluklar ve arkadaşlıklar kurdu. Hollanda’dan hemşehrisi, arkadaşı Yusuf Turan Bey cenazesindeydi.
Zeytinburnu’nda “Grismopolo Sır Tekstil” firmasında evlatlarıyla yurt dışına konfeksiyon pazarlaması yapmaya devam etti. Son yıllarda evlatları imalat ve satışa devam ediyordu. Arada bir Zeytinburnu’na uğrardı.
Sempatik güler yüzlü ve katıldığı meclislere neşe katan bir yapısı vardı. Yemeyi ve yedirmeyi çok severdi. Otomobilinin bagajı her zaman dolu olur, pantolon gömlek ve elbise hiç eksik olmazdı. İhtiyaç sahiplerini kollar, hep yardım ederdi. İstanbul’da ve Develi’de birçok hemşehrisine yardım ettiğine tanık oldum. Bundan da büyük zevk alırdı. Develi’den üzüm, domates, yumurta aklınıza ne gelirse otobüsle gelir ve onları hep dağıtırdı. Esenler Develi Seyrani ve Öz Develi otobüsleri onun uğrak yeriydi. Develi’ye koli kitap vs göndermek için birlikte birkaç kez ben de onunla beraber gittim. Haftada birkaç kez telefonla arar, aramazsa ben onu arardım, konuşurduk. Sık sık derneğe uğrar, eli hiç boş gelmezdi. İstanbul’da Develili üst düzey bir yönetici (Ceo) ile beni tanıştıracaktı. Birlikte ziyaretine gidip derneğimizi tanıtacaktık ama nasip olmadı.
Şeker hastalığı ile uzun yıllar mücadele etti. Birkaç kez kalp krizi geçirdi. Mustafa’nın ve eşi Nermin Hanım’ın halasının oğulları İsmail ŞağbanKalem ve kardeşi Kadir ŞağbanKalem’i çok severdi. Kadir Bey’in ameliyatlarında ve rahatsızlığında onu yalnız bırakmadı.
Telefonla görüştüğümüzde İsmail ve Kadir Bey ile birlikte olduğunu söylerdi. Amansız hastalığına çok üzüldü. Vefat edince beni aradığında sesi titriyordu. Hastanede, gasilhanede onun hep yanındaydı. Gece geç saatlere kadar evlerinde taziyeye gelenlere refakat etti. Kadir Bey’den bir gün sonra vefat etti.
O gece 03.30′ a kadar uyku tutmadı. Eşiyle birlikte oturdu. Sabaha karşı saat 06.00 civarında kalp krizi geçirdi. Daha öncede birkaç kez kalp krizi geçirdiği için son kalp krizine kalbi dayanamadı. Bu güzel insan ailesini ve sevenlerini yalnız bırakarak ahirete göçtü. Onun bendeki yerini asla unutamam. Derneğimize de maddi ve manevi katkıları oldu.
Her zaman yanımızdaydı. Ruhun şad, mekânın cennet olsun Mustafa kardeşim seni unutmayacağız.

Share
350 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...