logo

ARİF ERBESLER Hocamız Dualarla Ahiret Yurduna Göçtü

Develi’de 1970’li yıllardan beri tanıdığım, samimi, güler yüzlü ağabeyimdi Arif hocam, Develi’de eğitim camiamıza büyük hizmetler yaptı. Baba evi; Aşağı Everek Talatpaşa Sokağı’ndan rahmetli Bahriye Kulak Halam’a komşuydu. Sıla-i rahim için Develi’ye her gittiğimde mutlaka görüşür sohbet ederdik. Kırk yıl sonra İstanbul’da bir cenazede karşılaşıp hasret giderdik. Onu her zaman hayırla anacağım.
Merhum ağabeyi Yüzbaşı Hikmet Erbesler ilçemizin yetiştirdiği Hava Kuvvetlerimizin önemli pilotlardandı. 1974 Kıbrıs Barış harekâtı gazisiydi. Kıbrıs Barış Harekâtında düşman uçağı ile karşılaşmış pilotuna Müslümansan şahadet getir demiş, pilottan cevap alamayınca bombayı bırakmıştı. Amansız hastalıkla mücadele etti. Yüzbaşı beratı hastanede vefatından önce tebliğ edildi.
Küçük kardeşi merhum emekli öğretmen Ahmet Erbesler de Pandemi sürecinde vefat etti. Babası merhum İsmail Hakkı Efendi Develi TMO de görevini titizlikle yapan bir Devlet memuru idi. Annesi merhume Bahriye Anne de misafirperver bir hanımefendiydi. Hikmet, Arif, Fatma, Aynur, Nuran, Ahmet altı evlatları oldu.
Develi eşrafından İstanbul’da ikamet eden Betül, Esat, Sami ve Hikmet Erbesler’in babası emekli müfettiş Arif Erbesler 27.04.2024 tarihinde hakkın rahmetine kavuştu.
Cenaze namazı 28 Nisan 2024 Pazar gün öğle namazını müteakiben İstanbul Başakehir İlçesi Kayaşehir Merkez camiden kaldırıldı. Allah’ım rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.
Merhumun çocuklarının kaleminden babaları Arif ERBESLER :
1947 yılında Develi’de doğan Merhum Babamız sırasıyla Develi Lisesinden, Kepirtepe Öğretmen Okulundan ve daha sonra da Gazi Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Eğitim hayatında sırasıyla; ilkokul öğretmeni, okul müdürü ve daha sonra da emekli olancaya kadar “ilköğretim müfettişi” olarak görev yaptı. Uzun yıllar görev yaptığı memurluk hayatından 2011 yılında 64 yaşında emekli oldu. Babamızın en belirgin vasfı ve ömrünün son nefesine kadar da zerre taviz vermediği “İnancı ve İdeali” idi. “Yeryüzüne Hakkı hâkim kılma davası ve mücadelesine” her zaman gücünün son damlasına kadar hizmet etmiş ve bu uğurda hayatının her noktasında aktif rol almış ve bu ideal için çalışanlarla da bir ve beraber olmuştur. Namaz kılanların horlandığı küçük görüldüğü en zor zamanlarda bile elinden geldiğince öğrencilerini namaza teşvik etmiş, Müfettişlik dönemlerinde ise İnançlı Öğretmenlere hep sahip çıkmış, onları koruyup kollamıştır. 1974 yılında görev yaptığı Yukarı Develi Selçuk İlkokulu Müdürlüğü dönemindeki Hizmetli olarak çalışan Mustafa abimizin Esat ağabeyimizin telefonunu bulup arayarak “Babanızın İslam düşmanları ile mücadelesine bizler şahidiz” demesi yine Hatun ablamızın yine bizleri arayarak “ben Anne-Babamdan namaz konusunda bir şey öğrenmedim Arif hocam sayesinde öğrendim Allah ondan razı olsun” demesi ve buna benzer sayısız Hüsnü Şehadetler Merhum Babamızın inandığı değerlere bağlılığının birer kanıtlarıydı. Aynı zamanda Babamız tüm dost ve tanıyanlarında şehadeti ile hoş sohbetleri ile gönüllere taht kurmuştu. Babamızla hayatının bir noktasında tanışan ya da yolu kesişen kim varsa babamızın sohbetinden etkilenmiş ve o sohbetleri her daim hoş bir seda olarak hatırlamıştır. Rabbim Babamızın Menzilini mübarek eylesin, Makamını Ali eylesin, Kabrini cennet bahçelerinden bir bahçe mekânını Cennet eylesin. Sevdiği Allah dostlarıyla birlikte Peygamber Efendimizin(sav) Livaül hamd sancağının altında buluşmayı nasip eylesin inşallah.
Bayram KAYA Ağabeyimin yazdıkları ;
Erbesler Ailesi’nin damadı olarak bende çok memnun oldum ve iftihar ettim. Mükemmel bir aile. Kayınpederim vazifesini titizlikle yapan, hak hukuk bilen bir insandı. Toprak Mahsuller Ofisi tartı memuru iken bir gün: müdür bey saat:11.58 daha mesaimin bitmesine iki dakika var. Diyecek kadar hakkaniyeti bilen geceleri evinden kalkarak tomruk yüklü kamyonları tartar ücretinden fazla bahşişi asla kabul etmezdi. Arif hocam böyle mükemmel bir ailenin ferdi olarak takdir ediyor rahmeti rahmana kavuşan bu güzel insana rabbimden cenneti ile cemali ile müşerref kılmasını sevgili Resul’üne komşu olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.
Emekli Öğretmen merhum Ahmet Erbesler’in oğlu Kırşehir Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Zeynel Abidin Erbesler amcası hakkın da şunları yazdı: Ömrünü Allah yolunda, Allah rızasını kazanmaya, yetiştirdiği öğrencileri ile insanlığa ayan muhterem amcamız iyiyi, doğruyu, güzeli, adaleti tesis etmek için mücadele etti. Merhum kardeşi babam Ahmet Erbesler’e ağabeyliğini, yeğenlerine düşkünlüğü takdire şayandı. Dev Ali’nin hayatı ve Allah yolundaki hayatını amcamdan dinleyip anlamak bize geniş dünya görüşü katmıştır. Develili olmanın gururunu hissettirmiştir. Develili hemşehrilerimizi de Kırşehir’e yolu düşerse ağırlamaktan onur duyarım. Rabbimden muhterem amcama gani gani rahmet diliyorum. Makamı cennet olsun.
Prof. Dr. Ali Osman ÖNCEL Hocam yazdı :
Bugün Acı Bir Veda Yaşadık…
Bugün, ailemizin bir parçası olarak çok sevdiğimiz, çok kıymetli teyzemin eşi ve eniştemiz olan eğitimci merhum Arif Erbesler hocamızı sonsuzluğa uğurlamanın acısını yaşıyoruz. Merhum Arif Erbesler hocamız, eğitime adanmış 50 yılın üzerinde bir kariyere sahip olan değerli bir öğretmendi. Bu güzel insanı kaybetmenin derin üzüntüsünü hissediyoruz.
Bugün ailemizden biri, hepimizden bir parça koptu. Yakın zamanda aramızdan ayrılan eniştemizi sonsuzluğa uğurladık. Hatice teyzem, Kahveci Osman Usta’nın kızı, annem Feride Öncel’in kız kardeşidir. Metin, Süleyman, Numan Usta Hatice teyzemin erkek kardeşleri, Nezahat Özkara, Nezihe Bahçeci ve Fadime Usta da teyzemin diğer kız kardeşleridir.
Fedakârlıklarından ödün vermeden, engelleri aşarak gençlerimizin geleceğini şekillendirmeye çalıştı. Milli Eğitim Müfettişi olarak görev yaptığı dönemde ise okulların uluslararası standartlara uygun hale gelmesi için büyük bir çaba gösterdi.
Arif Erbesler, sadece bir öğretmen değil, aynı zamanda bir hayat öğretmeniydi. Develi Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenleyeceği “Eğitime Adanmış Hayatlara Vefa Çalıştayı: Arif Erbesler Hocamız” başlıklı etkinlik, onun değerli mirasını gelecek nesillere aktarmak için harika bir fırsattır. Bu çalıştay, eğitimci merhum Arif Erbesler hocamızın hayatını ve çalışmalarını geniş kitlelere ulaştırarak, onun eğitim anlayışını ve felsefesini gelecek kuşaklara ilham kaynağı yapabilir.
Bu zor zamanlarda ailemizin acısını paylaşıyor, en derin taziyelerimizi sunuyoruz.
Eniştemiz merhum Arif Erbesler hocamızın güzel anıları kalbimizde yaşamaya devam edecektir.
Allah rahmet eylesin.

Share
272 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEVHİT, TAKVA VE TESLİMİYETİN ADIDIR KURBAN

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Sözlükte yaklaşmak, Allah’a (c.c.) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbana "udhiyye", hacda kesilen kurbana ise "hedy" denir. Kurban, Kur'ân-ı Kerîm, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadet olup hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm’de şöyle buyrulmaktadır: “Allah’ın kendilerine rızık ola...
 • DÜNYA DİKİŞ MAKİNESİ GÜNÜ

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Dikiş makinesi, kumaşları birleştirmek veya tamir etmek için kullanılan bir makinadır. İplikleri dikiş yerine takan ve bir iğne yardımıyla ipliklerin kumaşa geçmesini sağlayan bir mekanizmaya sahiptir. Dikiş makinesi, manuel olarak çalıştırılabileceği gibi modern modellerde elektrik veya bilgisayar kontrollü olabilir. Günümüzde çok çeşitli dikiş makineleri bulunmaktadır ve her biri farklı özelliklere sahiptir. Dikiş makinesi, giysilerin ve diğer kumaşların dikilmesini kolaylaştıran, pratik ve hızlı bir araçtır. Bu teknolojik cihazın icadı, t...
 • Edebiyatçı, Şair, Yazar ve Akademisyen Hocam Dr. Bekir Oğuzbaşaran

  14 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Bu haftaki konuğum, edebiyatçı, şair, yazar ve akademisyen değerli hocam Bekir Oğuzbaşaran. M. Bahaeddin Cebeci ağabeyimin üniversite yıllarından yakın arkadaşıydı. Talebelik yıllarında Fatih Vakıflar Yurdu'nda kaldıklarını hatırlıyorum. 1973 yılında Basının kalbi Cağaloğlu'nda Milli Gazete ve Yeni Devir gazetelerinde Sanat Edebiyat sayfaları hazırlarken tanışmak nasip oldu. Sanat ve Edebiyat Sayfasında tiyatro kritikleri yazmama izin verdi. O yıllardan Bekir Oğuzbaşaran ve merhum Mustafa Miyasoğlu ağabeylerimi asla unutamam. Miyasoğlu ağabeyim...
 • MERHAMETSİZLİK HELAK SEBEBİDİR

  07 Haziran 2024 Köşe Yazarları

  Merhamet “acımak, şefkat göstermek” anlamında olup, “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılan merhamet, Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevk eden acıma duygusunu belirtmektedir. (TDV. İslam Ansiklopedisi) Merhamet aynı zamanda Allah"ın Rahmân isminin bir yansımasıdır. (Tirmizî, Birr, 16) Var olan bütün mahlukatın yaratıl...