logo

ARAKAN’DA İNSANLIK ÖLÜYOR, DÜNYA SEYREDİYOR

 

Bu savaş olmasa adını duymayacak, varlığından bile haberimiz olmayacaktı. Arakanda Müslümanlar ölüyor, dünya seyrediyor. Myanmar’da etnik temizlik yapılıyor. Irkı, dini, cinsiyeti ne olursa olsun insanları öldürenleri lanetleyin ve kınayınız. Savaşı değil her zaman barışı tercih ediniz. Zulme uğrayanlara lütfen yardım ediniz. Yardım da edemiyorsanız dua ediniz. Bu da büyük bir erdemdir.
Adı Abdur Rahman, 110 yaşında Arakanlı bir Müslüman. “Bu yaşımda vatanımı bırakıp böyle geleceğimi hiç düşünmemiştim. Yıllardır Arakanda baskı gördüm. Ancak bu sefer yapılan saldırılar gibisini daha önce hiç görmedim. Binlerce kadına tecavüz edildiğini, evlerimizin ateşe verildiğini, erkeklerin katledildiğini gözümle gördüm” Çatışmalardan kaçıp Bangladeş’e 8 gün çocuklarının omuzunda taşınarak gelen, yollarda yüzlerce cesetler gören bir Arakanlı anlatıyor.
Arakan’da 1 milyondan fazla Rohingyalı Müslüman yaşıyor. 50-60 kilometre yolu üç gün yürüyerek sınıra ulaşan insanların en büyük ihtiyacı su ve yiyecek.11 günde Bangladeş’e sığınanların yüz bine yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor.
Nobel Barış Ödülü verilen Myanmar’ın lideri Ang San Su Çii’nin sessizliğini sürdürüyor. Başta Türkiye olmak üzere Müslüman birkaç ülke kanın durması için çağrı yapıyor. Myanmar liderinin aldığı Nobel ödülünün geri alınması için tepkiler dalga dalga yayılıyor.
Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın girişimi sonunda TİKA tarafından 1000 tonluk gıda ve giyecek yardımı yapılmasına izin verildi. Başta gıda, giyim, ilaç, ambulans gibi yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
Arakanlı Müslümanların Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devletine yardımını asla unutmamız gerekir. Türk Kızılay’ı 5 yıldır bölgede görev yaparak onlara insani yardım yapıyor. Bölgede içme suyu, gıda ve branda ihtiyacı olduğu bildiriliyor.
BM personeli Arakanın kuzeyinde güvenlik gerekçesi ile geri çekildiği için insani yardıma ihtiyacı olan çocuklara erişimimiz yok açıklaması yaptı.
Myanmar Ordusu ve Budist milliyetçileri siviller, Rohingyalı Müslümanlarının yok edilmesine yardım ediyor. 25 Ağustostan itibaren katledilen Müslüman sayısı bini geçtiği söyleniyor. Öldürülen insanların kanıt bırakılmaması için yakıldığı tespit edildi.

Müslümanlar üzerindeki şiddetin arttığı, Burma adıyla da bilinen Myanmar, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesidir. Müslümanlar’ın zülme uğradığı Arakan ise, Myanmar’ın 7 eyaletinden biri. Çoğu krallığa ev sahipliği yapan eyalette, zulüm ve sürgünler nedeniyle nüfus da giderek azalmakta. 52 milyonluk ülkenin yüzde 89’u Budistlerden oluşuyor, Müslümanların oranı ise yüzde 4 civarındadır.
Arakan nüfusunun çoğunluğu, Rohingya Müslümanları ile Budist Rakhineler’den oluşmaktadır. 950 yıl önce Pagan bir Krallık kurulan Myanmar’a, Hindistan ve Çin’e yakın olması nedeniyle Budizm gelmişti. Bengal Körfezi’nde batan bir gemiden kurtulan Müslüman tüccarlar vasıtasıyla İslamiyet’in yayıldığı bölgede, 1430 yılında Arakan İslam Devleti kurulmuş, ilk sultanı da Süleyman Şah olmuştu. Uzun yıllar Avrupa ülkeleriyle ticaretin sürdürüldüğü Arakan ekonomik bakımdan oldukça güçlenmişti. Daha sonra İngiltere bölgeye girmiş, bir müddet sonra da yönetimi Burma Sultanlığına bırakmıştı. Siyasi iktidarı kaybeden Müslümanlar, Budist krallık tarafından yönetildi, bununla birlikte şiddet olayları da artmaya başladı. Budistler, askerlerden aldıkları destekle Müslümanları katliama giriştiler. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı tespit edilemiyor.
Arakan bölgesinde de petrol ve doğalgaz rezervleri tespit edilmiş. Müslümanların topraklarında 1.2 trilyon metreküplük gaz ve 2.1 milyar varillik petrol rezervi bulunmuş. Doğalgaz ve petrol boru hatlarının korunması, güvenlik çemberine alınması gibi gerekçelerle, Müslümanlar katlediliyor. İşte asıl sebep yine petrol, doğalgaz rezervidir.
Bu son katliamlar sırasında ölümden kaçan Arakanlılar botlarla nehri aşıp Bangladeş’e kaçmaya çalıştı. O botların çoğu battı, bir bebeğin cansız bedeni kıyıya vurdu. Ama hiçbir batı ülkesi o görüntüye aldırış etmedi. Kazanan iki taraftan biri Batı diğeri Çin olunca da Arakanlı Müslümanları dünya görmezden geliyor. Övünç duyduğumuz ve bizi teselli eden tek şey dünyada ezilen horlanan Müslümanların arkasında sadece Türkiye ve onun lideri var.

Share
599 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...
 • İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Men’-i Tese’ül Cemiyeti (Dilenmeyi Men Eden Cemiyet) İSLÂM ŞUBESİ VE SAADET MEKTEPLERİ-2 B.İKİNCİ BÖLÜM İstanbul’da bu çalışmalar olurken önce Develi’de Gölemen civarında bir Amerikan Koleji açılması istenilmiş fakat Develi’li aydınlar misyonerlerin İncil günlerinden huylanarak bu fikrin rahmani olmadığını görmüşler ve karşı çıkarak bu kolejin açılmasını engellemişlerdir.Fakat Amerikan misyonerleri bu düşüncelerini Talas’ta gerçekleştirmişlerdir.1870. Amerikan misyonerlerinin Develi’ye gelişleri 1860’lardadır. Develi’de kolej düşünceleri ...
 • DÜNYA FİZYOTERAPİST GÜNÜ

  04 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Fizyoterapist; Fizik tedavi konusunda yüksek öğrenim görmüş, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış sağlık personeli olup, rehabilitasyon ekibinin tabii üyesi ve diğer ifadeyle Fizik Tedavi Uzmanı olarak tanımlanmaktadır. Bu ekipte, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, ilgili branş hekimleri, fizyoterapist, iş-uğraşı terapisti, konuşma terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, ortez protez teknikeri, psikolog, sosyal hizmetler uzmanı gibi sağlık personeli de yer almaktadır. Fizyoterapi ya da ülkemizde bilinen adıyla Fizik Tedavi, fizyoterapistler tar...