logo

ARAKAN’DA İNSANLIK ÖLÜYOR, DÜNYA SEYREDİYOR

 

Bu savaş olmasa adını duymayacak, varlığından bile haberimiz olmayacaktı. Arakanda Müslümanlar ölüyor, dünya seyrediyor. Myanmar’da etnik temizlik yapılıyor. Irkı, dini, cinsiyeti ne olursa olsun insanları öldürenleri lanetleyin ve kınayınız. Savaşı değil her zaman barışı tercih ediniz. Zulme uğrayanlara lütfen yardım ediniz. Yardım da edemiyorsanız dua ediniz. Bu da büyük bir erdemdir.
Adı Abdur Rahman, 110 yaşında Arakanlı bir Müslüman. “Bu yaşımda vatanımı bırakıp böyle geleceğimi hiç düşünmemiştim. Yıllardır Arakanda baskı gördüm. Ancak bu sefer yapılan saldırılar gibisini daha önce hiç görmedim. Binlerce kadına tecavüz edildiğini, evlerimizin ateşe verildiğini, erkeklerin katledildiğini gözümle gördüm” Çatışmalardan kaçıp Bangladeş’e 8 gün çocuklarının omuzunda taşınarak gelen, yollarda yüzlerce cesetler gören bir Arakanlı anlatıyor.
Arakan’da 1 milyondan fazla Rohingyalı Müslüman yaşıyor. 50-60 kilometre yolu üç gün yürüyerek sınıra ulaşan insanların en büyük ihtiyacı su ve yiyecek.11 günde Bangladeş’e sığınanların yüz bine yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor.
Nobel Barış Ödülü verilen Myanmar’ın lideri Ang San Su Çii’nin sessizliğini sürdürüyor. Başta Türkiye olmak üzere Müslüman birkaç ülke kanın durması için çağrı yapıyor. Myanmar liderinin aldığı Nobel ödülünün geri alınması için tepkiler dalga dalga yayılıyor.
Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın girişimi sonunda TİKA tarafından 1000 tonluk gıda ve giyecek yardımı yapılmasına izin verildi. Başta gıda, giyim, ilaç, ambulans gibi yardım malzemeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
Arakanlı Müslümanların Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devletine yardımını asla unutmamız gerekir. Türk Kızılay’ı 5 yıldır bölgede görev yaparak onlara insani yardım yapıyor. Bölgede içme suyu, gıda ve branda ihtiyacı olduğu bildiriliyor.
BM personeli Arakanın kuzeyinde güvenlik gerekçesi ile geri çekildiği için insani yardıma ihtiyacı olan çocuklara erişimimiz yok açıklaması yaptı.
Myanmar Ordusu ve Budist milliyetçileri siviller, Rohingyalı Müslümanlarının yok edilmesine yardım ediyor. 25 Ağustostan itibaren katledilen Müslüman sayısı bini geçtiği söyleniyor. Öldürülen insanların kanıt bırakılmaması için yakıldığı tespit edildi.

Müslümanlar üzerindeki şiddetin arttığı, Burma adıyla da bilinen Myanmar, Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesidir. Müslümanlar’ın zülme uğradığı Arakan ise, Myanmar’ın 7 eyaletinden biri. Çoğu krallığa ev sahipliği yapan eyalette, zulüm ve sürgünler nedeniyle nüfus da giderek azalmakta. 52 milyonluk ülkenin yüzde 89’u Budistlerden oluşuyor, Müslümanların oranı ise yüzde 4 civarındadır.
Arakan nüfusunun çoğunluğu, Rohingya Müslümanları ile Budist Rakhineler’den oluşmaktadır. 950 yıl önce Pagan bir Krallık kurulan Myanmar’a, Hindistan ve Çin’e yakın olması nedeniyle Budizm gelmişti. Bengal Körfezi’nde batan bir gemiden kurtulan Müslüman tüccarlar vasıtasıyla İslamiyet’in yayıldığı bölgede, 1430 yılında Arakan İslam Devleti kurulmuş, ilk sultanı da Süleyman Şah olmuştu. Uzun yıllar Avrupa ülkeleriyle ticaretin sürdürüldüğü Arakan ekonomik bakımdan oldukça güçlenmişti. Daha sonra İngiltere bölgeye girmiş, bir müddet sonra da yönetimi Burma Sultanlığına bırakmıştı. Siyasi iktidarı kaybeden Müslümanlar, Budist krallık tarafından yönetildi, bununla birlikte şiddet olayları da artmaya başladı. Budistler, askerlerden aldıkları destekle Müslümanları katliama giriştiler. Myanmar hükümetinin uluslararası kuruluşlara bölgeye giriş izni vermemesi nedeniyle ölü sayısı tespit edilemiyor.
Arakan bölgesinde de petrol ve doğalgaz rezervleri tespit edilmiş. Müslümanların topraklarında 1.2 trilyon metreküplük gaz ve 2.1 milyar varillik petrol rezervi bulunmuş. Doğalgaz ve petrol boru hatlarının korunması, güvenlik çemberine alınması gibi gerekçelerle, Müslümanlar katlediliyor. İşte asıl sebep yine petrol, doğalgaz rezervidir.
Bu son katliamlar sırasında ölümden kaçan Arakanlılar botlarla nehri aşıp Bangladeş’e kaçmaya çalıştı. O botların çoğu battı, bir bebeğin cansız bedeni kıyıya vurdu. Ama hiçbir batı ülkesi o görüntüye aldırış etmedi. Kazanan iki taraftan biri Batı diğeri Çin olunca da Arakanlı Müslümanları dünya görmezden geliyor. Övünç duyduğumuz ve bizi teselli eden tek şey dünyada ezilen horlanan Müslümanların arkasında sadece Türkiye ve onun lideri var.

Share
869 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...