logo

ANTALYA’DA DEVELİLİ BİR HAYIRSEVER HACI OSMAN ÜÇDAN

 

Türkiye’nin doğal güzellikleri harikası olan Antalya’ya ailece bir gezimiz oldu.
Kırk yıl önceye göre Antalya’yı daha farklı ve çok gelişmiş ve modern buldum.
Side Antik Kenti, Yeşilyurt Köyü’nün doğal güzelliği, Aspendos’ta Anadolu Ateşi’nin konserini izlemekten büyük keyif aldık. Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak, hayatımda ilk defa yaptığım bir spordu. Adrasan Antik Kenti’nde ve Olimpos’ta denizin akvaryumu andıran berraklığı bir başkaydı. Ülkemizin her köşesi bir cennet. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin.
Antalya’nın doğal güzelliklerinin yanında güzel insanlarını ziyaret ederek bir merhaba demeden olmazdı. Belek’te Granada Otel Yönetim Kurulu Başkanı, hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan’ı ziyaret ederek Develi’yi ve Develi’ye hizmet eden hayırseverlerimizi andık. Oteli gezerek bilgi aldık. Açık büfe lokantasında yemek ikramından sonra odasında sohbet ettik. Antalya’da ve Alanya’da yatırımı olan diğer değerli işadamı hemşehrilerimizi ziyaret bir başka bahara kaldı.
Develi ilçemize 2012 yılında hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan, eşi Feride Üçdan’a evlilik yıl dönümünde hediye olarak kız öğrenci yurdu yaptırır.
Açılışta o zamanın Kaymakamı Enver Ünlü “Bugün, ilçemiz yine mutlu günlerinden birini yaşıyor. Hayırsever iş adamımız Hacı Üçdan evlilik yıl dönümünde eşi Feride Hanım adına yurt yaptırıp hediye etmesi övünülecek ve örnek alınacak bir evlilik yıl dönüm hediyesidir” diyerek ondan övgü ile anlatır.
Ziyaretimde Hacı Osman Üçdan yaptırdığı yurdun hikâyesini de şöyle anlattı:“Develi’den bir heyet Antalya’ya beni ziyarete gelerek Develi’nin bir orta öğrenim yurdu ihtiyacı olduğunu anlattılar. Antalya’daki hemşehrilerden yardım toplamak için için bana müracaat ettiler. Bu yurdu tek başına yaptırmayı üstlendim ve kısa zamanda yaptırdım.”
Bir vakfa devredilen yurt daha sonra Hacı Osman Üçdan tarafından devir alınarak Milli Eğitime bağışlanır. Okul olarak hizmete açılması için gerekli maddi desteği yine hemşehrimiz Üçdan yapar.
Bu okul şimdi Müftü Numan Cebeci İmam Hatip Ortaokulu olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Birdal okulun yanına Kara Müftü Kuran Kursu binası yaptırır.
Alanya Okurcular’da Granada Alanya ve Belekte Granada Luxury Hotel ile gururumuz Hacı Osman Üçdan Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer alıyor.
40 yıl önce Kayseri’nin Develi ilçesinden Alanya’ya gelip kuyumculuk yapan Üçdan, otel dışında konut projeleriyle inşaat sektörüne yöneldi. Alanya ve İzmir’de konut projeleri devam etmektedir.
Granada Otel, 2012’de yabancı otel derecelendirme sitesi olan “Tophotels” tarafından dünyanın en iyi ve en lüks 100 oteli arasında seçilmiştir. 6500 metrekare ile Akdeniz’in en büyük iskelesine sahip oteli olan Granada; eşsiz mimarisiyle ve binalarıyla bulunduğu bölgede resmen 5 yıldızlı lüks otellerin şahı konumundadır.
Hacı Osman Üçdan kendi otelinin diğer başıboş 5 yıldızlı otellerden farklı ve kaliteli olduğunu, patronunun bir genel müdüre her şeyi emanet edip bıraktığı tatil köyleriyle kıyaslanmayacak durumda olduğunu ifade etmektedir. Hacı Osman Üçdan tarafından kurulan Granada Hotel Üçdan ailesi tarafından işletilmektedir.
Üçdan, bu hizmet sektörde başarı olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Granada ismi başarıyla yükselmeye devam ediyor. Ancak marka olmak önemli değil, önemli olan o markayı yaşatabilmek. Bu da kalite standartlarını korumakla alakalı. Yüzde yüz dolacağına, yüzde elli dolacaksın ama kaliteden ödün vermeyeceksin, ödün verirsen bir süre kazanır sonra da yok olup gidersin. Biz Granada markasını yarattık ve yolumuza kaliteden ödün vermeden, ticaretimizi kibirden uzak tutarak devam edeceğiz.”
Ülkemize büyük katkıları olan hayırsever hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan ve evlatları Develimizi de hiçbir zaman unutmadı. Toprağı ile ödeşen kadirşinas, vefakâr hayırsever Üçdan ailesini kutluyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
10.337 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...