logo

ANTALYA’DA DEVELİLİ BİR HAYIRSEVER HACI OSMAN ÜÇDAN


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Türkiye’nin doğal güzellikleri harikası olan Antalya’ya ailece bir gezimiz oldu.
Kırk yıl önceye göre Antalya’yı daha farklı ve çok gelişmiş ve modern buldum.
Side Antik Kenti, Yeşilyurt Köyü’nün doğal güzelliği, Aspendos’ta Anadolu Ateşi’nin konserini izlemekten büyük keyif aldık. Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak, hayatımda ilk defa yaptığım bir spordu. Adrasan Antik Kenti’nde ve Olimpos’ta denizin akvaryumu andıran berraklığı bir başkaydı. Ülkemizin her köşesi bir cennet. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin.
Antalya’nın doğal güzelliklerinin yanında güzel insanlarını ziyaret ederek bir merhaba demeden olmazdı. Belek’te Granada Otel Yönetim Kurulu Başkanı, hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan’ı ziyaret ederek Develi’yi ve Develi’ye hizmet eden hayırseverlerimizi andık. Oteli gezerek bilgi aldık. Açık büfe lokantasında yemek ikramından sonra odasında sohbet ettik. Antalya’da ve Alanya’da yatırımı olan diğer değerli işadamı hemşehrilerimizi ziyaret bir başka bahara kaldı.
Develi ilçemize 2012 yılında hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan, eşi Feride Üçdan’a evlilik yıl dönümünde hediye olarak kız öğrenci yurdu yaptırır.
Açılışta o zamanın Kaymakamı Enver Ünlü “Bugün, ilçemiz yine mutlu günlerinden birini yaşıyor. Hayırsever iş adamımız Hacı Üçdan evlilik yıl dönümünde eşi Feride Hanım adına yurt yaptırıp hediye etmesi övünülecek ve örnek alınacak bir evlilik yıl dönüm hediyesidir” diyerek ondan övgü ile anlatır.
Ziyaretimde Hacı Osman Üçdan yaptırdığı yurdun hikâyesini de şöyle anlattı:“Develi’den bir heyet Antalya’ya beni ziyarete gelerek Develi’nin bir orta öğrenim yurdu ihtiyacı olduğunu anlattılar. Antalya’daki hemşehrilerden yardım toplamak için için bana müracaat ettiler. Bu yurdu tek başına yaptırmayı üstlendim ve kısa zamanda yaptırdım.”
Bir vakfa devredilen yurt daha sonra Hacı Osman Üçdan tarafından devir alınarak Milli Eğitime bağışlanır. Okul olarak hizmete açılması için gerekli maddi desteği yine hemşehrimiz Üçdan yapar.
Bu okul şimdi Müftü Numan Cebeci İmam Hatip Ortaokulu olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Birdal okulun yanına Kara Müftü Kuran Kursu binası yaptırır.
Alanya Okurcular’da Granada Alanya ve Belekte Granada Luxury Hotel ile gururumuz Hacı Osman Üçdan Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer alıyor.
40 yıl önce Kayseri’nin Develi ilçesinden Alanya’ya gelip kuyumculuk yapan Üçdan, otel dışında konut projeleriyle inşaat sektörüne yöneldi. Alanya ve İzmir’de konut projeleri devam etmektedir.
Granada Otel, 2012’de yabancı otel derecelendirme sitesi olan “Tophotels” tarafından dünyanın en iyi ve en lüks 100 oteli arasında seçilmiştir. 6500 metrekare ile Akdeniz’in en büyük iskelesine sahip oteli olan Granada; eşsiz mimarisiyle ve binalarıyla bulunduğu bölgede resmen 5 yıldızlı lüks otellerin şahı konumundadır.
Hacı Osman Üçdan kendi otelinin diğer başıboş 5 yıldızlı otellerden farklı ve kaliteli olduğunu, patronunun bir genel müdüre her şeyi emanet edip bıraktığı tatil köyleriyle kıyaslanmayacak durumda olduğunu ifade etmektedir. Hacı Osman Üçdan tarafından kurulan Granada Hotel Üçdan ailesi tarafından işletilmektedir.
Üçdan, bu hizmet sektörde başarı olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Granada ismi başarıyla yükselmeye devam ediyor. Ancak marka olmak önemli değil, önemli olan o markayı yaşatabilmek. Bu da kalite standartlarını korumakla alakalı. Yüzde yüz dolacağına, yüzde elli dolacaksın ama kaliteden ödün vermeyeceksin, ödün verirsen bir süre kazanır sonra da yok olup gidersin. Biz Granada markasını yarattık ve yolumuza kaliteden ödün vermeden, ticaretimizi kibirden uzak tutarak devam edeceğiz.”
Ülkemize büyük katkıları olan hayırsever hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan ve evlatları Develimizi de hiçbir zaman unutmadı. Toprağı ile ödeşen kadirşinas, vefakâr hayırsever Üçdan ailesini kutluyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
2702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma