logo

ANTALYA’DA DEVELİLİ BİR HAYIRSEVER HACI OSMAN ÜÇDAN

 

Türkiye’nin doğal güzellikleri harikası olan Antalya’ya ailece bir gezimiz oldu.
Kırk yıl önceye göre Antalya’yı daha farklı ve çok gelişmiş ve modern buldum.
Side Antik Kenti, Yeşilyurt Köyü’nün doğal güzelliği, Aspendos’ta Anadolu Ateşi’nin konserini izlemekten büyük keyif aldık. Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak, hayatımda ilk defa yaptığım bir spordu. Adrasan Antik Kenti’nde ve Olimpos’ta denizin akvaryumu andıran berraklığı bir başkaydı. Ülkemizin her köşesi bir cennet. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin.
Antalya’nın doğal güzelliklerinin yanında güzel insanlarını ziyaret ederek bir merhaba demeden olmazdı. Belek’te Granada Otel Yönetim Kurulu Başkanı, hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan’ı ziyaret ederek Develi’yi ve Develi’ye hizmet eden hayırseverlerimizi andık. Oteli gezerek bilgi aldık. Açık büfe lokantasında yemek ikramından sonra odasında sohbet ettik. Antalya’da ve Alanya’da yatırımı olan diğer değerli işadamı hemşehrilerimizi ziyaret bir başka bahara kaldı.
Develi ilçemize 2012 yılında hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan, eşi Feride Üçdan’a evlilik yıl dönümünde hediye olarak kız öğrenci yurdu yaptırır.
Açılışta o zamanın Kaymakamı Enver Ünlü “Bugün, ilçemiz yine mutlu günlerinden birini yaşıyor. Hayırsever iş adamımız Hacı Üçdan evlilik yıl dönümünde eşi Feride Hanım adına yurt yaptırıp hediye etmesi övünülecek ve örnek alınacak bir evlilik yıl dönüm hediyesidir” diyerek ondan övgü ile anlatır.
Ziyaretimde Hacı Osman Üçdan yaptırdığı yurdun hikâyesini de şöyle anlattı:“Develi’den bir heyet Antalya’ya beni ziyarete gelerek Develi’nin bir orta öğrenim yurdu ihtiyacı olduğunu anlattılar. Antalya’daki hemşehrilerden yardım toplamak için için bana müracaat ettiler. Bu yurdu tek başına yaptırmayı üstlendim ve kısa zamanda yaptırdım.”
Bir vakfa devredilen yurt daha sonra Hacı Osman Üçdan tarafından devir alınarak Milli Eğitime bağışlanır. Okul olarak hizmete açılması için gerekli maddi desteği yine hemşehrimiz Üçdan yapar.
Bu okul şimdi Müftü Numan Cebeci İmam Hatip Ortaokulu olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Birdal okulun yanına Kara Müftü Kuran Kursu binası yaptırır.
Alanya Okurcular’da Granada Alanya ve Belekte Granada Luxury Hotel ile gururumuz Hacı Osman Üçdan Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer alıyor.
40 yıl önce Kayseri’nin Develi ilçesinden Alanya’ya gelip kuyumculuk yapan Üçdan, otel dışında konut projeleriyle inşaat sektörüne yöneldi. Alanya ve İzmir’de konut projeleri devam etmektedir.
Granada Otel, 2012’de yabancı otel derecelendirme sitesi olan “Tophotels” tarafından dünyanın en iyi ve en lüks 100 oteli arasında seçilmiştir. 6500 metrekare ile Akdeniz’in en büyük iskelesine sahip oteli olan Granada; eşsiz mimarisiyle ve binalarıyla bulunduğu bölgede resmen 5 yıldızlı lüks otellerin şahı konumundadır.
Hacı Osman Üçdan kendi otelinin diğer başıboş 5 yıldızlı otellerden farklı ve kaliteli olduğunu, patronunun bir genel müdüre her şeyi emanet edip bıraktığı tatil köyleriyle kıyaslanmayacak durumda olduğunu ifade etmektedir. Hacı Osman Üçdan tarafından kurulan Granada Hotel Üçdan ailesi tarafından işletilmektedir.
Üçdan, bu hizmet sektörde başarı olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Granada ismi başarıyla yükselmeye devam ediyor. Ancak marka olmak önemli değil, önemli olan o markayı yaşatabilmek. Bu da kalite standartlarını korumakla alakalı. Yüzde yüz dolacağına, yüzde elli dolacaksın ama kaliteden ödün vermeyeceksin, ödün verirsen bir süre kazanır sonra da yok olup gidersin. Biz Granada markasını yarattık ve yolumuza kaliteden ödün vermeden, ticaretimizi kibirden uzak tutarak devam edeceğiz.”
Ülkemize büyük katkıları olan hayırsever hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan ve evlatları Develimizi de hiçbir zaman unutmadı. Toprağı ile ödeşen kadirşinas, vefakâr hayırsever Üçdan ailesini kutluyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
2.984 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...