logo

ANTALYA’DA DEVELİLİ BİR HAYIRSEVER HACI OSMAN ÜÇDAN

 

Türkiye’nin doğal güzellikleri harikası olan Antalya’ya ailece bir gezimiz oldu.
Kırk yıl önceye göre Antalya’yı daha farklı ve çok gelişmiş ve modern buldum.
Side Antik Kenti, Yeşilyurt Köyü’nün doğal güzelliği, Aspendos’ta Anadolu Ateşi’nin konserini izlemekten büyük keyif aldık. Manavgat Şelalesi, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak, hayatımda ilk defa yaptığım bir spordu. Adrasan Antik Kenti’nde ve Olimpos’ta denizin akvaryumu andıran berraklığı bir başkaydı. Ülkemizin her köşesi bir cennet. Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin.
Antalya’nın doğal güzelliklerinin yanında güzel insanlarını ziyaret ederek bir merhaba demeden olmazdı. Belek’te Granada Otel Yönetim Kurulu Başkanı, hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan’ı ziyaret ederek Develi’yi ve Develi’ye hizmet eden hayırseverlerimizi andık. Oteli gezerek bilgi aldık. Açık büfe lokantasında yemek ikramından sonra odasında sohbet ettik. Antalya’da ve Alanya’da yatırımı olan diğer değerli işadamı hemşehrilerimizi ziyaret bir başka bahara kaldı.
Develi ilçemize 2012 yılında hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan, eşi Feride Üçdan’a evlilik yıl dönümünde hediye olarak kız öğrenci yurdu yaptırır.
Açılışta o zamanın Kaymakamı Enver Ünlü “Bugün, ilçemiz yine mutlu günlerinden birini yaşıyor. Hayırsever iş adamımız Hacı Üçdan evlilik yıl dönümünde eşi Feride Hanım adına yurt yaptırıp hediye etmesi övünülecek ve örnek alınacak bir evlilik yıl dönüm hediyesidir” diyerek ondan övgü ile anlatır.
Ziyaretimde Hacı Osman Üçdan yaptırdığı yurdun hikâyesini de şöyle anlattı:“Develi’den bir heyet Antalya’ya beni ziyarete gelerek Develi’nin bir orta öğrenim yurdu ihtiyacı olduğunu anlattılar. Antalya’daki hemşehrilerden yardım toplamak için için bana müracaat ettiler. Bu yurdu tek başına yaptırmayı üstlendim ve kısa zamanda yaptırdım.”
Bir vakfa devredilen yurt daha sonra Hacı Osman Üçdan tarafından devir alınarak Milli Eğitime bağışlanır. Okul olarak hizmete açılması için gerekli maddi desteği yine hemşehrimiz Üçdan yapar.
Bu okul şimdi Müftü Numan Cebeci İmam Hatip Ortaokulu olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir. Hayırsever hemşehrimiz Mehmet Birdal okulun yanına Kara Müftü Kuran Kursu binası yaptırır.
Alanya Okurcular’da Granada Alanya ve Belekte Granada Luxury Hotel ile gururumuz Hacı Osman Üçdan Türkiye’nin en büyük yatırımcıları arasında yer alıyor.
40 yıl önce Kayseri’nin Develi ilçesinden Alanya’ya gelip kuyumculuk yapan Üçdan, otel dışında konut projeleriyle inşaat sektörüne yöneldi. Alanya ve İzmir’de konut projeleri devam etmektedir.
Granada Otel, 2012’de yabancı otel derecelendirme sitesi olan “Tophotels” tarafından dünyanın en iyi ve en lüks 100 oteli arasında seçilmiştir. 6500 metrekare ile Akdeniz’in en büyük iskelesine sahip oteli olan Granada; eşsiz mimarisiyle ve binalarıyla bulunduğu bölgede resmen 5 yıldızlı lüks otellerin şahı konumundadır.
Hacı Osman Üçdan kendi otelinin diğer başıboş 5 yıldızlı otellerden farklı ve kaliteli olduğunu, patronunun bir genel müdüre her şeyi emanet edip bıraktığı tatil köyleriyle kıyaslanmayacak durumda olduğunu ifade etmektedir. Hacı Osman Üçdan tarafından kurulan Granada Hotel Üçdan ailesi tarafından işletilmektedir.
Üçdan, bu hizmet sektörde başarı olmanın sırrını şöyle açıklıyor: “Granada ismi başarıyla yükselmeye devam ediyor. Ancak marka olmak önemli değil, önemli olan o markayı yaşatabilmek. Bu da kalite standartlarını korumakla alakalı. Yüzde yüz dolacağına, yüzde elli dolacaksın ama kaliteden ödün vermeyeceksin, ödün verirsen bir süre kazanır sonra da yok olup gidersin. Biz Granada markasını yarattık ve yolumuza kaliteden ödün vermeden, ticaretimizi kibirden uzak tutarak devam edeceğiz.”
Ülkemize büyük katkıları olan hayırsever hemşehrimiz Hacı Osman Üçdan ve evlatları Develimizi de hiçbir zaman unutmadı. Toprağı ile ödeşen kadirşinas, vefakâr hayırsever Üçdan ailesini kutluyorum.

Çağdaş Develi Gazetesi, 12 Ekim 2018, Sayfa 7

Share
8.379 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...