logo

ANNELER GÜNÜ

Annemiz, bizi dünyaya getiren yaşamı boyunca da bize en büyük destekçimiz olan vefakâr, cefakâr, fedakâr, güçlü, korumacı, sağlam, yüreği sevgi dolu kişidir. Çocukları için her zorluğa göğüs geren, onlara zarar verildiğinde dünyayı karşısına alabilecek kadar gözü kara olan, onlarla sevinen, onlarla üzülen, çocuklarının mutlu olmasıyla yetinen ve ömrünü onlara adayan insan annelerimizdir.
Toplumumuzun aile yapısına baktığımızda annelerimiz, bizler için hep önceliklidir. Çünkü anneler kutsaldır. Onlar bizi tam 9 ay boyunca karnında taşımıştır. Bizler için her fedakârlığı yapmışlar ve her türlü zorluğu çekmişlerdir. Her anne kendi evladı için çok özeldir. Anne sevgisi dünyadaki en sıcak ve en yüce duygulardan biridir. Biz onları çok seviyoruz. Çünkü anaların duasının en büyük kalkan olduğunu biliyoruz.
Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Bu yıl 14 Mayıs ‘ta kutlanacak olan Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne, bu günde çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Anneler günü kutlamasının amacı nedir? Neden Mayıs ayının ikinci Pazar günü özel kılınmıştır? Hiç merak ettiniz mi?
ABD’li Anna Jarvis, 1906 yılının Mayıs ayının ikinci Pazar gününde annesini kaybetmiş ve oldukça üzülmüştür. Annesinin ölüm yıldönümünde acıları yeniden tazelenmiştir. Anna, annesinin ölümü ile ilgili olarak 1908 yılında tüm arkadaşlarını çağırarak bir anma günü düzenlemiştir. Anma günü esnasında Anna Jarvis, “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” diyerek bir konuşma yapmıştır. Bir çığ gibi yayılan anma etkinliği 1914’te ABD Kongresi’nin onayıyla ülke çapında “Anneler Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiş ve bu karar tüm dünya ülkelerine yayılmıştır.
Türkiye’de ise Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri sayesinde 1955 yılında yayınlanan bir kararname ile her yılın Mayıs ayının ikinci Pazar günü Türkiye’de de Anneler Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. Bu kararnamenin bir hatırası olarak o yıl, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkartılmıştır. Anneler gününün en önemli özelliği, o gün millet, aile ve insan olarak, annenin değerini belirtmektir.
Anne, insanlık hayatında, bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlıktır. Başka hiçbir varlık onunla ölçülemez ve ona benzetilemez. Anneler gününde, her çocuğun annesine, gücü yettiği ölçüde, bir armağan vermesi, o günün yerleşmiş ve çok güzel geleneğidir. Anneler çocuklarından öncelikle kendilerine karşı saygı ve sevgi göstermelerini beklerler. Anneler çocukları için yaptıkları fedakârlıkların unutulmamasını ve kendi yetiştirdiği gibi bir evlat olarak hayatının geri kalanını geçirmesini isterler.
Hayatımıza ait güzelliklerin başında hep anamızın bize öğrettikleri ve bizim için yaptıkları gelir. Anaların çocuklarına sevgileri karşılıksızdır. Gerçek sevgi ve merhameti görmek isteyenler annelerimize bakmalıdır. Onların her bakışında sevginin ayrı bir yanı keşfedilir. Çünkü annelerimiz için ne yapılsa azdır. Onlar her şeyin en güzeline layıktır.
Sadece anneler gününde değil her zaman onların kıymetlerini bilmeliyiz ve bu hayattaki en değerli varlığımız olduklarını unutmamalıyız. Emin olun aslında onları mutlu etmemiz için yanağına bir öpücük bile kondurmamız yeterli olacaktır. Çünkü onlar sadece bizimle olmak ve sevgimizle yaşamak isterler.
Annelerimize değer vermeliyiz ve onların üzülmemesi için elimizden gelen her şeyi her zaman yapmalıyız. Onlar bizim için çok değerli oldukları gibi sadece anneler gününde hatırlamamalıyız. Onları her zaman hatırlayarak sevgimizi göstermeliyiz. Dünyanın en kıymetli ve yüce sevgisi onların kalplerinde vardır.
Anneler olmasaydı insanlık olmazdı. Anne o kadar değerlidir ki, Cennetin Anaların ayaklarının altında olduğunu unutmayalım. Analarımız ailenin temel direği ve toplumun da geleceğidir. Sağlam bir toplum ancak temelleri sağlam atılmış aile yapısı ile mümkündür. Analarımız dilimizin öğreticisidir. Hayatı bize tanıtanlardır. Annelerimiz bizlerin var olmasıyla her zaman kendilerini ikinci plana atarak bizim için bizden daha çok çaba göstermişlerdir. Annelerimizin kıymetini bilelim, onları annelerin gününde ve diğer günlerde ziyaret ederek sevgimizi gösterelim. Unutmayalım ki bizi annelerimiz kadar kimse sevemez.
Tüm annelerin ve anne adaylarının anneler günü kutlu olsun.

Share
866 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...