logo

ANNELER GÜNÜ

Annemiz, bizi dünyaya getiren yaşamı boyunca da bize en büyük destekçimiz olan vefakâr, cefakâr, fedakâr, güçlü, korumacı, sağlam, yüreği sevgi dolu kişidir. Çocukları için her zorluğa göğüs geren, onlara zarar verildiğinde dünyayı karşısına alabilecek kadar gözü kara olan, onlarla sevinen, onlarla üzülen, çocuklarının mutlu olmasıyla yetinen ve ömrünü onlara adayan insan annelerimizdir.
Toplumumuzun aile yapısına baktığımızda annelerimiz, bizler için hep önceliklidir. Çünkü anneler kutsaldır. Onlar bizi tam 9 ay boyunca karnında taşımıştır. Bizler için her fedakârlığı yapmışlar ve her türlü zorluğu çekmişlerdir. Her anne kendi evladı için çok özeldir. Anne sevgisi dünyadaki en sıcak ve en yüce duygulardan biridir. Biz onları çok seviyoruz. Çünkü anaların duasının en büyük kalkan olduğunu biliyoruz.
Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Bu yıl 14 Mayıs ‘ta kutlanacak olan Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca anne, bu günde çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Anneler günü kutlamasının amacı nedir? Neden Mayıs ayının ikinci Pazar günü özel kılınmıştır? Hiç merak ettiniz mi?
ABD’li Anna Jarvis, 1906 yılının Mayıs ayının ikinci Pazar gününde annesini kaybetmiş ve oldukça üzülmüştür. Annesinin ölüm yıldönümünde acıları yeniden tazelenmiştir. Anna, annesinin ölümü ile ilgili olarak 1908 yılında tüm arkadaşlarını çağırarak bir anma günü düzenlemiştir. Anma günü esnasında Anna Jarvis, “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” diyerek bir konuşma yapmıştır. Bir çığ gibi yayılan anma etkinliği 1914’te ABD Kongresi’nin onayıyla ülke çapında “Anneler Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiş ve bu karar tüm dünya ülkelerine yayılmıştır.
Türkiye’de ise Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri sayesinde 1955 yılında yayınlanan bir kararname ile her yılın Mayıs ayının ikinci Pazar günü Türkiye’de de Anneler Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. Bu kararnamenin bir hatırası olarak o yıl, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımın resmini taşıyan bir hatıra pulu çıkartılmıştır. Anneler gününün en önemli özelliği, o gün millet, aile ve insan olarak, annenin değerini belirtmektir.
Anne, insanlık hayatında, bir benzeri daha bulunmayan kutsal bir varlıktır. Başka hiçbir varlık onunla ölçülemez ve ona benzetilemez. Anneler gününde, her çocuğun annesine, gücü yettiği ölçüde, bir armağan vermesi, o günün yerleşmiş ve çok güzel geleneğidir. Anneler çocuklarından öncelikle kendilerine karşı saygı ve sevgi göstermelerini beklerler. Anneler çocukları için yaptıkları fedakârlıkların unutulmamasını ve kendi yetiştirdiği gibi bir evlat olarak hayatının geri kalanını geçirmesini isterler.
Hayatımıza ait güzelliklerin başında hep anamızın bize öğrettikleri ve bizim için yaptıkları gelir. Anaların çocuklarına sevgileri karşılıksızdır. Gerçek sevgi ve merhameti görmek isteyenler annelerimize bakmalıdır. Onların her bakışında sevginin ayrı bir yanı keşfedilir. Çünkü annelerimiz için ne yapılsa azdır. Onlar her şeyin en güzeline layıktır.
Sadece anneler gününde değil her zaman onların kıymetlerini bilmeliyiz ve bu hayattaki en değerli varlığımız olduklarını unutmamalıyız. Emin olun aslında onları mutlu etmemiz için yanağına bir öpücük bile kondurmamız yeterli olacaktır. Çünkü onlar sadece bizimle olmak ve sevgimizle yaşamak isterler.
Annelerimize değer vermeliyiz ve onların üzülmemesi için elimizden gelen her şeyi her zaman yapmalıyız. Onlar bizim için çok değerli oldukları gibi sadece anneler gününde hatırlamamalıyız. Onları her zaman hatırlayarak sevgimizi göstermeliyiz. Dünyanın en kıymetli ve yüce sevgisi onların kalplerinde vardır.
Anneler olmasaydı insanlık olmazdı. Anne o kadar değerlidir ki, Cennetin Anaların ayaklarının altında olduğunu unutmayalım. Analarımız ailenin temel direği ve toplumun da geleceğidir. Sağlam bir toplum ancak temelleri sağlam atılmış aile yapısı ile mümkündür. Analarımız dilimizin öğreticisidir. Hayatı bize tanıtanlardır. Annelerimiz bizlerin var olmasıyla her zaman kendilerini ikinci plana atarak bizim için bizden daha çok çaba göstermişlerdir. Annelerimizin kıymetini bilelim, onları annelerin gününde ve diğer günlerde ziyaret ederek sevgimizi gösterelim. Unutmayalım ki bizi annelerimiz kadar kimse sevemez.
Tüm annelerin ve anne adaylarının anneler günü kutlu olsun.

Share
1.156 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...