logo

ANKARA’DAN HABER VAR !

1573

Ömrümüzün en kıymetli beş yılını Ankara’da geçirdik.
1967-1972. Bu yıllar arasında hem gündüz AÜ.Tıp Fakültesi’nde çalışıp, akşam da AÜ.DTCF Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştik. İş bulmak için o bakanlıktan bu bakanlığa koşuşturmaktan ayağımın altının patladığı hiç aklımdan gitmez! Hiç bir zaman bedava bir hayatın adamı olmadık. Ama başımızdan kavak yelleri de bu zamanda esmeye başlamıştı. Ne güzel ve ne anlamlı günler geçirmiştik.
Dolu dolu bir hayat. Bu bakımdan Ankara’nın bizde büyük ve anlamlı bir yeri vardır.
Her ne vakit, sebep ne olursa olsun ne zaman Ankara’ya yolum düşse çok heyecanlanırız.Yeniden o mazimizin detayları hafızamızda bütün tazeliği ile canlanıverir. Kimi heyecanlı, kimi ise acı verir. Ama her ikisi de bizim hayatımızın zenginlikleridir.
Geçtiğimiz hafta üç günlüğüne bir resmi işimizi halletmek için eşimle birlikte Ankara’ya gittik. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Tescil Daire Başkanlığı’ndaki işlerimizi bir düzene koymak için siyasi bir desteğe ihtiyacımız olacağı konusunda uyarılmıştık. Hem bir ”Hayırlı ,uğurlu olsun” demek için milletvekilimiz Sami Dedeoğlu’ndan randevu alarak TBMM’ne gittik.
Meclis “bütçe görüşmeleri” nedeniyle ziyaretçileri mecbur olmadıkça alınmadıklarını gördük. Sağ olsun Dedeoğlu büyük bir teveccüh göstererek bizi özel bir izinle davet etti ve çok rahat bir biçimde milletvekillerine ayrılan odasında yarım saat kadar görüştük.
Seyrânî Kampüsü, Develi Devlet Hastahanesi, Kavşakların durumu vb.ciddi bir yatırım isteyen projeler hakkında bilgi aldık. Politikanın bir hırs, süreklilik ve gayret işi olduğunu çok iyi bilenlerdeniz. Bu sebeple Dedeoğlu’nu büyük bir gayret ve kararlılık içerisinde olduğunu gördük.
Bahattin Cebeci Başbakanlık Baş Danışmanlarından olduğu zamanlarda bir yarenliğimiz olmuştu. Çarşı Camii’nin mimarı değerli dost Salim Alp ile bir akşam ziyaretine gittiğimizde kendisinden çok emin halini görünce:
-Vallahi kurban tam bir politikacı gibi bir havan var, dediğimizde, demesin mi:
-Bak Kadirciğim! Politikacı dermiş ki:Önce ben. Daha sonra yine ben. Bilahare yine ben, dermiş !
Hemen atılduk,biz de:
-Peki sen şimdi hangi aşamadasın? El-cevap:
-Ben “yine ben” aşamasındayım.
Vallahi ne yalan söyleyelim, yıllardır TBMM ‘nde Develi ile ödeşme ülküsünde olan bir Develi’li milletvekili görmediğimiz bir gerçektir. Amma Dedeoğlu’nun bir Develi milletvekili olarak TBMM’NDE hem odasını ve hem de hedeflerini görünce doğrusu çok mutlu olduk. Bir bölgenin siyasi arenada bir muhatabının olması kadar mutluluk veren ne olabilir? İnşallah hedeflerine belli bir plan dahilinde yürür ve gerçekleştirirse bundan hem kendisi “başarmış bir insan” olarak mutluluk duyar ve aynı coğrafyanın bir insanı olarak bizler de daha çok mutluluk duyarız. İnşallah bu mutluluğu da hep beraber yaşarız.! Yaşayacağız zira kendisini “ben” değil “yine ben” aşamasında gördüğümüzü belirtmek isteriz.
Özel konuları anlatmaya gerek görmüyoruz. Sağ olsun, İstanbul’dan evini taşımış onu yerleştirmek için müsaade istedi. Zaten biz de işimizi görmüştük ve müsaade isteyerek ayrıldık. Ama zarif bir hareketle:Bizi arabasıyla “Develililer Yardımlaşma Derneği”’ne göndermişti. Biz de milletvekilimizin bu forsundan böylece faydalanmıştık.Kendilerine teşekkür ediyoruz.
Develi derneğine geldiğimizde Av.Sami Yılmaz, Müh.Erdal Akdoğan, Dr. Şükrü Gürlek, eski Dernek başkanı Şaban Üzümlükaya hasılı hepsi sevdiğimiz değerler. Hepsi Develi sevdalısı insanlar. Bir araya gelince ne konuşulur, sunulan demli çaylar arasında:Develi’nin çeşitli meseleleri. Develi fıkraları, nükteleri ve geçmişin unutulmayan hatıraları. Ne mutlu anlar. Buradan bütün dostlara en kalbi selamlar. Ha, bu arada genel kurul toplantıları ve seçimleri var. Yeni seçilecek arkadaşlarımıza da başarılar, Yüce Allah’tan nice hayırlara vesile olmasını diliyoruz.
Fakat fazla duracak halimiz yoktu. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gitmemiz gerekiyordu. Orada da nice iyi niyetli bürokratlara rağmen sansürlü bilgi alabildik. Belli ki yabancıların vakıf malları üzerindeki baskın istekleri ister istemez, görevlileri çok tedirgin ediyor. Ancak ilerde yayınlanmak üzere “Siva Sitti Hatun” vakfiyesini alabildik. Ankara kaynıyor ama konuştuğumuz esnaflar kan ağlıyor, çok huzursuzlar. Hem paranın dönmemesinden hem de ülkenin terör meselesinin psikolojik baskısından..Nitekim bizim de en çok bulunduğumuz yer Güven park civarı idi. Nitekim birkaç gün önce ortaya çıkan terör olayının mekanı da burası idi. Bu vesile ile bütün ölen insanlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı diliyoruz. İnsanlarımız arasında güven ve birliğin sağlamlığı ve kahraman güvenlik güçlerimiz ile bu terör belasının üstesinden geleceğimize yürekten inanıyoruz.
Velhasıl, işin özü şu : Arada bir Ankara’ya uğramalı…Hem TBMM burada hem de nice dostlar…Demedi de demeyiniz.
Çağdaş Develi Gazetesi 17.03.2016

Share
1.248 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

#

ANKARA’DAN HABER VAR !” için 1 yorum

 1. Avatar Adem Bakmaz : diyor ki:

  Hocam inşallah Develi yeni milletvekilimiz sayesinde hakettiklerini AĞZINA SAĞLIK HOCAM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...