logo

Anaların Evlat Nöbeti

 

Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır’dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar.
“Oğlumu HDP’ den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika’da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil’e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.”
Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP’yi ve PKK’yı kınamıyorlar. Devleti protesto eden, Taksimdeki ağaçları bahane edip terör estiren çevrelerin, sözde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasilerin suskunluğu devam ediyor.
Doğuda yıllardan beri süren bu mücadelede binlerce vatan evladı şehit oldu. Hain terör örgütü eli öpülesi anaların dik duruşu bitirecek inşallah. Diyarbakır’da HDP ‘nin kapısında gece gündüz nöbet bekleyen anaları destekleyen Türkiye’de milyonlarca ana var. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere analara amasız fakatsız yanınızdayız mesajları yağıyor.
İşte Eyleme Destek Veren Gerçek Sanatçılar:
“Ahların en büyüğü annelerin ahıdır. Evladına kavuşmak için tek yürek olmalıyız, çünkü bu konu siyaset üstü ve insanlık meselesidir.” ( Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT)
”Kendilerini sakın yalnız zannetmesinler, yürekten onların yanındayız, fiziki olarak da yanlarında olacağız” (Ahmet ÖZHAN)
”Hasta olmasam kesinlikle Diyarbakır’a gider, yanlarında olurdum, ama gönlüm, kalbim onların yanında. Annelik dünyanın en kutsal duygusu. Ben o annelere bakınca kendi annemi görüyorum. Sanki annem beni arıyor.” (Fatma GİRİK)
“Annelik bir makamdır. Bildiğimiz tüm makamlar içinde, ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına eline koymalı ve konuya siyasal bakmamalıdır.” (Murat KEKİLLİ)
Cumartesi annelerinden sonra şimdi Diyarbakır anneleri var. Evlatları annelerinden ayıran tüm zihniyetlere şiddetle karşı çıkıyorum. Evlatların yeri annelerin yanıdır. (NİLÜFER)
“Yok öyle işine geleni yazmak! Söz konusu ana-evlatsa ben haksızlığa tahammül edemem. Bir annenin gözyaşı, tüm annelerin gözyaşıdır.” (Yeşim SALKIM)
” Diyarbakır’da analar direniyor, evlat hasretiyle ciğerleri yanıyor, Allah yar ve yardımcıları olsun inşallah. Bütün kalbimizle kavuşmalarını diliyorum.” (İpek ACAR)
Sanatçı Cenk EREN , “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur IŞILAK ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız. Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan KAÇAN ise, paylaşımında “Annelerle beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu. Müzisyen Umut MÜRARE, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa YILDIZDOĞAN’ da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.
Ayşegül Biçer ana, dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır’dan sesleniyor:
”Sanatçıların desteği olursa çocuklarımızı ölümden kurtarabiliriz. Özellikle Cem YILMAZ, Yılmaz ERDOĞAN, Sezen AKSU, TARKAN gibi sanatçılarımıza çağrı yapıyorum. Bize destek olun, yardım edin, çocuklarımız ölmesin onları kurtaralım.”
Sözde sanatçı yüreğiniz bu acıya daha ne kadar kayıtsız kalacak? Bu ülkenin acılarını yiğit anaların ana yürekleri bitirecek. Diyarbakır’da ki evlat nöbetindeki annelere destek için sessiz kalıp tavır almayan, tepki göstermeyenlere yazıklar olsun. İnsan hakları savunucuları neredesiniz? Günlerdir evlatlarını bekleyen gözü yaşlı yiğit annelere selam olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Eylül 2019, Sayfa 7

Share
790 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...