logo

Anaların Evlat Nöbeti


Orhan CEBECİ
orhan@cagdasdeveligazetesi.com.tr

 

Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır’dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar.
“Oğlumu HDP’ den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika’da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil’e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.”
Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP’yi ve PKK’yı kınamıyorlar. Devleti protesto eden, Taksimdeki ağaçları bahane edip terör estiren çevrelerin, sözde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasilerin suskunluğu devam ediyor.
Doğuda yıllardan beri süren bu mücadelede binlerce vatan evladı şehit oldu. Hain terör örgütü eli öpülesi anaların dik duruşu bitirecek inşallah. Diyarbakır’da HDP ‘nin kapısında gece gündüz nöbet bekleyen anaları destekleyen Türkiye’de milyonlarca ana var. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere analara amasız fakatsız yanınızdayız mesajları yağıyor.
İşte Eyleme Destek Veren Gerçek Sanatçılar:
“Ahların en büyüğü annelerin ahıdır. Evladına kavuşmak için tek yürek olmalıyız, çünkü bu konu siyaset üstü ve insanlık meselesidir.” ( Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT)
”Kendilerini sakın yalnız zannetmesinler, yürekten onların yanındayız, fiziki olarak da yanlarında olacağız” (Ahmet ÖZHAN)
”Hasta olmasam kesinlikle Diyarbakır’a gider, yanlarında olurdum, ama gönlüm, kalbim onların yanında. Annelik dünyanın en kutsal duygusu. Ben o annelere bakınca kendi annemi görüyorum. Sanki annem beni arıyor.” (Fatma GİRİK)
“Annelik bir makamdır. Bildiğimiz tüm makamlar içinde, ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına eline koymalı ve konuya siyasal bakmamalıdır.” (Murat KEKİLLİ)
Cumartesi annelerinden sonra şimdi Diyarbakır anneleri var. Evlatları annelerinden ayıran tüm zihniyetlere şiddetle karşı çıkıyorum. Evlatların yeri annelerin yanıdır. (NİLÜFER)
“Yok öyle işine geleni yazmak! Söz konusu ana-evlatsa ben haksızlığa tahammül edemem. Bir annenin gözyaşı, tüm annelerin gözyaşıdır.” (Yeşim SALKIM)
” Diyarbakır’da analar direniyor, evlat hasretiyle ciğerleri yanıyor, Allah yar ve yardımcıları olsun inşallah. Bütün kalbimizle kavuşmalarını diliyorum.” (İpek ACAR)
Sanatçı Cenk EREN , “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur IŞILAK ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız. Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan KAÇAN ise, paylaşımında “Annelerle beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu. Müzisyen Umut MÜRARE, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa YILDIZDOĞAN’ da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.
Ayşegül Biçer ana, dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır’dan sesleniyor:
”Sanatçıların desteği olursa çocuklarımızı ölümden kurtarabiliriz. Özellikle Cem YILMAZ, Yılmaz ERDOĞAN, Sezen AKSU, TARKAN gibi sanatçılarımıza çağrı yapıyorum. Bize destek olun, yardım edin, çocuklarımız ölmesin onları kurtaralım.”
Sözde sanatçı yüreğiniz bu acıya daha ne kadar kayıtsız kalacak? Bu ülkenin acılarını yiğit anaların ana yürekleri bitirecek. Diyarbakır’da ki evlat nöbetindeki annelere destek için sessiz kalıp tavır almayan, tepki göstermeyenlere yazıklar olsun. İnsan hakları savunucuları neredesiniz? Günlerdir evlatlarını bekleyen gözü yaşlı yiğit annelere selam olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Eylül 2019, Sayfa 7

Share
662 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Âşık Seyrani Bektaşi Şairi miydi?

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'ye asılsız ve kasıtlı olarak aşırı derecede içkiye düşkün bir Bektaşı şairi iftirası nasıl atıldı? Merhum hocam Ahmet Hazım Ulusoy'un hazırladığı “Sanihat-ı Seyrani adlı eserini bastırmak üzere 1924 yılında İstanbul'a gider. O dönemde İctihat Mecmuası'nı çıkaran Dr. Abdullah Cevdet'in İstanbul Cağaloğlu'ndaki idare yerine uğrar. Bilindiği gibi: Gençliğini İsviçre'de hayatının bir kısmını da Avrupa'da geçiren Abdullah Cevdet'in dinsiz olduğunu ve namazının kılınmamasını söylenmişse de Ayasofya Camii imamı hatibi cenaze namaz...
 • DÜNYA GIDA İSRAFINI ÖNLEME HAFTASI

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Gıda (besin), canlıların gelişip güçlenmesi ve yaşaması için ihtiyaç maddelerdir. Her canlının hava, su gibi gıdalara da ihtiyacı vardır. İsraf kelimesini tanımlamak gerekirse, ihtiyaç duyulandan fazla alınması, kullanılması ya da yeteri kadar kullanılmadan atılması şeklinde açıklanabilir. Gıdaların israf edilmesi, yeteri kadar tüketilmeden atılması ya da ihtiyaç duyulandan fazla gıda ürünü alınması, bugün olmasa da yarın büyük bir açlık sorunu ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Çöpe atılan, ziyan edilen ekmek, yemek, sebze ve meyve...
 • DEVELİ’DEN KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ: III DR.RECAİ ÖZDİL

  11 Ekim 2019 Köşe Yazarları

  Son dönem müzik hayatımızda üzerinde durulması gereken kişilerden biri de Dr.Recai Özdil'dir Kendisini bir tesadüf eseri 1967 yılında Ankara'da, Anafartalar Caddesi'ndeki muayehanesinde tanımıştım. Muayenehanesinde, DTCF Türkoloji bölümünde okurken İlhan isminde bir arkadaşım çalışıyordu. Niğdeli .Onunla fakültenin akşam bölümünde okuyor ve aynı zamanda aynı evi paylaşıyorduk. İkimiz de gündüzleri işimize, akşamları da eğitimimize gidiyorduk. İlhan ile beraber de Melek Hanım adında bir hemşire çalışıyordu. Bir vesile onları ziyarete gitti...
 • Aşık Seyrani İle İlgili Övgüler

  04 Ekim 2019 Köşe Yazarları

    Seyrani'nin hayatı şiirleri üzerine birçok bilgi ve belge mevcuttur. 25'in üzerinde hayatı ve şiirleri ile ilgili kitap ve hayatını anlatan bir biyografik roman yazılmıştır. Seyrani hakkında asılsız mesnetsiz yazıları kaynak göstererek yanlış tanıtılmasına cevap olarak değerli üstatların, tarihçilerin, yazarların Seyrani hakkındaki görüşlerine yer verdim. Yer verdiğim bu övgüler ona değer veren Seyrani dostlarına bir armağanımdır. * Seyrani ekseriyetle sofiyane ve ahlaki mahiyette olan şiirlerinde halk edebiyatı ananaleri, halk ahlak...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma