logo

Anaların Evlat Nöbeti

 

Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır’dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar.
“Oğlumu HDP’ den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika’da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil’e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.”
Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP’yi ve PKK’yı kınamıyorlar. Devleti protesto eden, Taksimdeki ağaçları bahane edip terör estiren çevrelerin, sözde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasilerin suskunluğu devam ediyor.
Doğuda yıllardan beri süren bu mücadelede binlerce vatan evladı şehit oldu. Hain terör örgütü eli öpülesi anaların dik duruşu bitirecek inşallah. Diyarbakır’da HDP ‘nin kapısında gece gündüz nöbet bekleyen anaları destekleyen Türkiye’de milyonlarca ana var. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere analara amasız fakatsız yanınızdayız mesajları yağıyor.
İşte Eyleme Destek Veren Gerçek Sanatçılar:
“Ahların en büyüğü annelerin ahıdır. Evladına kavuşmak için tek yürek olmalıyız, çünkü bu konu siyaset üstü ve insanlık meselesidir.” ( Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT)
”Kendilerini sakın yalnız zannetmesinler, yürekten onların yanındayız, fiziki olarak da yanlarında olacağız” (Ahmet ÖZHAN)
”Hasta olmasam kesinlikle Diyarbakır’a gider, yanlarında olurdum, ama gönlüm, kalbim onların yanında. Annelik dünyanın en kutsal duygusu. Ben o annelere bakınca kendi annemi görüyorum. Sanki annem beni arıyor.” (Fatma GİRİK)
“Annelik bir makamdır. Bildiğimiz tüm makamlar içinde, ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına eline koymalı ve konuya siyasal bakmamalıdır.” (Murat KEKİLLİ)
Cumartesi annelerinden sonra şimdi Diyarbakır anneleri var. Evlatları annelerinden ayıran tüm zihniyetlere şiddetle karşı çıkıyorum. Evlatların yeri annelerin yanıdır. (NİLÜFER)
“Yok öyle işine geleni yazmak! Söz konusu ana-evlatsa ben haksızlığa tahammül edemem. Bir annenin gözyaşı, tüm annelerin gözyaşıdır.” (Yeşim SALKIM)
” Diyarbakır’da analar direniyor, evlat hasretiyle ciğerleri yanıyor, Allah yar ve yardımcıları olsun inşallah. Bütün kalbimizle kavuşmalarını diliyorum.” (İpek ACAR)
Sanatçı Cenk EREN , “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur IŞILAK ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız. Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan KAÇAN ise, paylaşımında “Annelerle beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu. Müzisyen Umut MÜRARE, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa YILDIZDOĞAN’ da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.
Ayşegül Biçer ana, dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır’dan sesleniyor:
”Sanatçıların desteği olursa çocuklarımızı ölümden kurtarabiliriz. Özellikle Cem YILMAZ, Yılmaz ERDOĞAN, Sezen AKSU, TARKAN gibi sanatçılarımıza çağrı yapıyorum. Bize destek olun, yardım edin, çocuklarımız ölmesin onları kurtaralım.”
Sözde sanatçı yüreğiniz bu acıya daha ne kadar kayıtsız kalacak? Bu ülkenin acılarını yiğit anaların ana yürekleri bitirecek. Diyarbakır’da ki evlat nöbetindeki annelere destek için sessiz kalıp tavır almayan, tepki göstermeyenlere yazıklar olsun. İnsan hakları savunucuları neredesiniz? Günlerdir evlatlarını bekleyen gözü yaşlı yiğit annelere selam olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Eylül 2019, Sayfa 7

Share
782 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...
 • TÜRK HAVA KURUMU KURULUŞ GÜNÜ

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Bir havacılık eğitim kurumu olan Türk Hava Kurumu (THK), 16 Şubat 1925 tarihinde, yüce önderimiz Atatürk'ün “İstikbal Göklerdedir” öngörüsüyle kurulmuştur. THK, önce 16 Şubat 1925'de “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulmuş, 24 Mayıs 1935 tarihinde yapılan 6. Kongresinde ise “Türk Hava Kurumu” adını almıştır. Türk Hava Kurumu, Türkiye'nin sivil havacılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşudur. Ankara'nın Etimesgut ve Eskişehir'in İnönü ilçelerinde iki önemli merkezi bulunmaktadır. THK, havadan yangın söndürme, hava ambulans, hava taksi, sivil ...
 • DEVELİ’DE BİR SES,BİR NEFES : MUSTAFA AKDOĞAN

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı’nın eteklerinde kurulan ve İç Anadolumuzun şirin bir ilçesi olan Develimiz; nice yıllar ilmî-fikir ve devlet adamları Çanakkkale Cehenneminde 200’ün üzerinde şehidi ile de tarihimize damgasını vurmuştur. Develi’den geçen güzel insanlarından birisi de hayatının baharında (1914-1955 ) aramızdan ayrılan; hem terzi, hem tüccar, hem gazeteci, udî, DP’nin kurucu başkanı Mustafa Akdoğan’dır. Daha çok DP kurucu başkanı ve Develi’de ilk özel gazeteyi çıkararak gündemi tutan Mustafa Akdoğan’ın Arap harfleri ile yazdığı mektupları, dilek...
 • Gurban Olduğum

  07 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  On beşten altmış beşe ahret mektebi, Her zaman hak doğru söyledi dili, Dünya onun için demir leblebi, Zar ahu zarına gurban olduğum. Yanardağ nedir ki onun adı var, Seyrani patlarsa bu cihan yanar, Gerçeği söyleme sana sürgün var, Yoluna yönüne gurban olduğum. Padişah da bu şakşaka özenmiş, Sırmalara kaftanlara bezenmiş, De Seyrani de, beni beni öv demiş, Sazına sözüne gurban olduğum. Midesi de kesesi de dolmamış, Sıratı müstakimden ayrılmamış, Yokluğun önünde selam durmamış, İzzet onuruna gurban olduğum. Ateşten gömleği...