logo

Anaların Evlat Nöbeti

 

Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır’dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar.
“Oğlumu HDP’ den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika’da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil’e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.”
Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP’yi ve PKK’yı kınamıyorlar. Devleti protesto eden, Taksimdeki ağaçları bahane edip terör estiren çevrelerin, sözde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasilerin suskunluğu devam ediyor.
Doğuda yıllardan beri süren bu mücadelede binlerce vatan evladı şehit oldu. Hain terör örgütü eli öpülesi anaların dik duruşu bitirecek inşallah. Diyarbakır’da HDP ‘nin kapısında gece gündüz nöbet bekleyen anaları destekleyen Türkiye’de milyonlarca ana var. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere analara amasız fakatsız yanınızdayız mesajları yağıyor.
İşte Eyleme Destek Veren Gerçek Sanatçılar:
“Ahların en büyüğü annelerin ahıdır. Evladına kavuşmak için tek yürek olmalıyız, çünkü bu konu siyaset üstü ve insanlık meselesidir.” ( Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT)
”Kendilerini sakın yalnız zannetmesinler, yürekten onların yanındayız, fiziki olarak da yanlarında olacağız” (Ahmet ÖZHAN)
”Hasta olmasam kesinlikle Diyarbakır’a gider, yanlarında olurdum, ama gönlüm, kalbim onların yanında. Annelik dünyanın en kutsal duygusu. Ben o annelere bakınca kendi annemi görüyorum. Sanki annem beni arıyor.” (Fatma GİRİK)
“Annelik bir makamdır. Bildiğimiz tüm makamlar içinde, ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına eline koymalı ve konuya siyasal bakmamalıdır.” (Murat KEKİLLİ)
Cumartesi annelerinden sonra şimdi Diyarbakır anneleri var. Evlatları annelerinden ayıran tüm zihniyetlere şiddetle karşı çıkıyorum. Evlatların yeri annelerin yanıdır. (NİLÜFER)
“Yok öyle işine geleni yazmak! Söz konusu ana-evlatsa ben haksızlığa tahammül edemem. Bir annenin gözyaşı, tüm annelerin gözyaşıdır.” (Yeşim SALKIM)
” Diyarbakır’da analar direniyor, evlat hasretiyle ciğerleri yanıyor, Allah yar ve yardımcıları olsun inşallah. Bütün kalbimizle kavuşmalarını diliyorum.” (İpek ACAR)
Sanatçı Cenk EREN , “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur IŞILAK ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız. Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan KAÇAN ise, paylaşımında “Annelerle beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu. Müzisyen Umut MÜRARE, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa YILDIZDOĞAN’ da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.
Ayşegül Biçer ana, dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır’dan sesleniyor:
”Sanatçıların desteği olursa çocuklarımızı ölümden kurtarabiliriz. Özellikle Cem YILMAZ, Yılmaz ERDOĞAN, Sezen AKSU, TARKAN gibi sanatçılarımıza çağrı yapıyorum. Bize destek olun, yardım edin, çocuklarımız ölmesin onları kurtaralım.”
Sözde sanatçı yüreğiniz bu acıya daha ne kadar kayıtsız kalacak? Bu ülkenin acılarını yiğit anaların ana yürekleri bitirecek. Diyarbakır’da ki evlat nöbetindeki annelere destek için sessiz kalıp tavır almayan, tepki göstermeyenlere yazıklar olsun. İnsan hakları savunucuları neredesiniz? Günlerdir evlatlarını bekleyen gözü yaşlı yiğit annelere selam olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Eylül 2019, Sayfa 7

Share
1.340 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...