logo

Anaların Evlat Nöbeti

 

Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır’dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar.
“Oğlumu HDP’ den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika’da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil’e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.”
Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP’yi ve PKK’yı kınamıyorlar. Devleti protesto eden, Taksimdeki ağaçları bahane edip terör estiren çevrelerin, sözde sanatçıların, akademisyenlerin, siyasilerin suskunluğu devam ediyor.
Doğuda yıllardan beri süren bu mücadelede binlerce vatan evladı şehit oldu. Hain terör örgütü eli öpülesi anaların dik duruşu bitirecek inşallah. Diyarbakır’da HDP ‘nin kapısında gece gündüz nöbet bekleyen anaları destekleyen Türkiye’de milyonlarca ana var. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere analara amasız fakatsız yanınızdayız mesajları yağıyor.
İşte Eyleme Destek Veren Gerçek Sanatçılar:
“Ahların en büyüğü annelerin ahıdır. Evladına kavuşmak için tek yürek olmalıyız, çünkü bu konu siyaset üstü ve insanlık meselesidir.” ( Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT)
”Kendilerini sakın yalnız zannetmesinler, yürekten onların yanındayız, fiziki olarak da yanlarında olacağız” (Ahmet ÖZHAN)
”Hasta olmasam kesinlikle Diyarbakır’a gider, yanlarında olurdum, ama gönlüm, kalbim onların yanında. Annelik dünyanın en kutsal duygusu. Ben o annelere bakınca kendi annemi görüyorum. Sanki annem beni arıyor.” (Fatma GİRİK)
“Annelik bir makamdır. Bildiğimiz tüm makamlar içinde, ayrı ve kutsal bir yeri vardır. Kalbimiz ve insanlığımız sonuna kadar Diyarbakırlı annelerle birliktedir. Kim olursa olsun her görüşten sanatçı taşın altına eline koymalı ve konuya siyasal bakmamalıdır.” (Murat KEKİLLİ)
Cumartesi annelerinden sonra şimdi Diyarbakır anneleri var. Evlatları annelerinden ayıran tüm zihniyetlere şiddetle karşı çıkıyorum. Evlatların yeri annelerin yanıdır. (NİLÜFER)
“Yok öyle işine geleni yazmak! Söz konusu ana-evlatsa ben haksızlığa tahammül edemem. Bir annenin gözyaşı, tüm annelerin gözyaşıdır.” (Yeşim SALKIM)
” Diyarbakır’da analar direniyor, evlat hasretiyle ciğerleri yanıyor, Allah yar ve yardımcıları olsun inşallah. Bütün kalbimizle kavuşmalarını diliyorum.” (İpek ACAR)
Sanatçı Cenk EREN , “Anneler Direniyor” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Diyarbakır’daki anneler inşallah sağ salim evlatlarına kavuşurlar.”, Uğur IŞILAK ise “Evladı anasından çalan vicdansızlar… Anaların ahında boğulasınız. Karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan KAÇAN ise, paylaşımında “Annelerle beraberiz ya sen” etiketiyle paylaştığı mesajında, “Terör örgütü PKK’nın patronları anaların çığlığını bastırmak, gündemden düşürmek için ciddi çabalıyor. Anaların sesini bastıramayacaksınız. Durmak yok. Tek gündemimiz bu. Müzisyen Umut MÜRARE, “Hacire ananın Diyarbakır’da yaktığı devrim ateşi, her gün biraz daha büyüyor. Gözü yaşlı anneler, babalar evlat nöbeti tutuyor. Yalnız değilsiniz. Sizlerleyiz.”, Mustafa YILDIZDOĞAN’ da “Bir Kez Olsun Tepki Koyun” etiketiyle, “Her ortamda barış, kardeşlik, demokrasi, insan haklarından dem vuranlar, duyun ve bu sese ses verin. Bu ananın sesi milletin sesidir. Teröre isyan teröre lanettir. Susmak insanlığa ihanettir.” paylaşımında bulundu.
Ayşegül Biçer ana, dağa kaçırılan çocuğu için Diyarbakır’dan sesleniyor:
”Sanatçıların desteği olursa çocuklarımızı ölümden kurtarabiliriz. Özellikle Cem YILMAZ, Yılmaz ERDOĞAN, Sezen AKSU, TARKAN gibi sanatçılarımıza çağrı yapıyorum. Bize destek olun, yardım edin, çocuklarımız ölmesin onları kurtaralım.”
Sözde sanatçı yüreğiniz bu acıya daha ne kadar kayıtsız kalacak? Bu ülkenin acılarını yiğit anaların ana yürekleri bitirecek. Diyarbakır’da ki evlat nöbetindeki annelere destek için sessiz kalıp tavır almayan, tepki göstermeyenlere yazıklar olsun. İnsan hakları savunucuları neredesiniz? Günlerdir evlatlarını bekleyen gözü yaşlı yiğit annelere selam olsun.

Çağdaş Develi Gazetesi, 13 Eylül 2019, Sayfa 7

Share
1.014 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...