logo

Amerika’nın Asya Türk Cumhuriyetlerine Girmesi Dini Akımlar Sayesinde Olmuştur

Orta Asya’da halkın politikaya olan ilgisizliği ve Gorbaçov ve sonrası yenilenme hareketinin bu ülkelerde fazla etkili olamaması, her geçen sürede hoşnutsuzluğun ve yoksulluğun artması geçmişi arar hale getirmiştir. İşte bu ortam aşırı dini akımların gelişmesini desteklemiştir.
Vahhabiler gibi bunların yandaşları da daha çok Fergana Vadisi yöresindedir. Faaliyet alanları ise; vaaz ve ibadet yerleri, öğrenci yurtları ile geleneksel toplumun dışında kalan ve devletin imkânlarının ulaşamadığı yerlerde faaliyet gösterirler.
Amerika’nın bu bölgeye girmesi de dini akımlar sayesinde olmuştur dersek kimse şaşmasın. Bilindiği üzere Amerika’nın aşırı dini akımlar karşısındaki tutumu hep muğlâk olmuştur. Amerikalılar radikal islamı hiçbir zaman ideolojik düşman olarak görmediler. Radikallerin ayağını kaydırmak şöyle dursun, onları desteklediler. Arabistan, Pakistan, Sudan örneğinde olduğu gibi. Mesela; Afgan Hizb-i İslam örgütü 1989’a kadar Amerikalılar tarafından silahlandırıldı; Cezayirli FIS ve Tunuslu Gannuşi de aynı şekilde oldu. Ayrıca Suudi Arabistan, Pakistan gibi ülkelere bazı İslamcı gurupların yönetiminin taşeronluğunu da verdiler. Hatta Amerika kendi ülkesinde Suudi Arabistan Elçiliği bünyesinde 1982 den beri siyah Amerikalıların İslamlaştırılması için bir “İslami İşler Bölümü ”nün faaliyetini yürütmektedir.
Ayrıca bu bölüm Amerika’daki çeşitli İslami örgütler arasındaki temasları da sağlamaktadır. Amerika şimdide Orta Asya’da İslamcı gurupların taşeronluğunu yapmak için hem Türkiye’den hem de diğer İslam ülkelerinden cemaatler / güçler oluşturmaktadır. Hiç kimsenin gidemediği yerlere, bölgelere, makam ve mevki sahiplerine bu cemaatler kanalıyla ulaşmaktadırlar. Ayca bu cemaatler çok rahat bir şekilde istedikleri ülkelerde örgütlenmekte ve sözde dini faaliyet adı altında Amerika’ya hizmet etmektedirler. Ayrıca Ruslar da Vaahhabişiği desteklemektedir.
Bu konuyu değerlendiren Türk- Kazak Üniversitesi Hoca Ahmed Yesevi Üniversitesi öğretim üyelerinden, ismi bizde mahfuz olan bir akademisyen konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrasya coğrafyasında Vahhabilik bir Rus politikası olmuştur. Temel amaçları Anadolu Türklüğü ile Dış Türkler arasındaki kültürel bağı kesmektir.
Ayrıca Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerin çoğunda Arap Dili Bölümlerinin varlığına şahit oldum. Türk Cumhuriyetlerinin hemen hepsinde Arap Dili fakülteleri hala varlığını sürdürmektedir. Bunların en başında Azerbaycan Devlet Üniversitesi bünyesinde komünist dönemde açılan “Şıgistani Fakültesi”dir. Bu fakültede Arapça eğitimi yapılır. Sovyet döneminde en çok ilgi gören fakülte imiş. Çünkü burayı bitiren öğrenciler Orta doğuya özellikle Sovyetlerin siyasi yönden en etkili olduğu yerler olan Mısır, Irak, Suriye, Libya gibi ülkelere gönderilirmiş. Temel amaç, hem oralara sosyalist sistemi taşımak hem de halkın meylini Anadolu’dan Araplara kaydırmaktır.
Ayrıca bu Müslüman ülkelerin geri kalışını ve buna sebep olanın da kendilerince İslam Dini olduğunu zihinlere enjekte etmektir.

Share
1.529 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Derneğin Hafızası Kitabını Neden Yazmaya Gerek Duydum?

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimize hizmet eden değerli büyüklerimizi anmak ve bizden sonra gelecek yönetimlere ışık tutmak için bu kitap kaleme alınmıştır. Amaç derneğin yazılı hafızasına bir katkı sunmaktır. Çünkü toplumun hafızası olan kitaplar kültürel bir mirastır, kitaplar gönülden gönüle giden bir yoldur. Her dönemde Başkanların ve yönetimlerin karşılaştığı zorluklar, yaptıkları fedakârlıklar ve hizmetler hiçbir zaman küçümsenemez. Dernekçilik bir gönül, sevda ve fedakârlık işidir. Hemşehrilerinin dertlerine ortak olmak, hastalara ve yoksul...
 • DÜNYA PİKNİK GÜNÜ

  18 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar aylarından itibaren piknikler, hafta sonlarının en keyifli aktiviteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Pikniğe gitmek için kimimiz deniz kenarını, kimimiz ormanı, kimimiz su veya göl kenarını, kimimiz de parklar gibi doğal ortamlar veya bir açık alanı tercih ediyoruz. Piknik, yemek yemek, eğlenmek için açık alanda yapılan günübirlik gezintidir. Piknik, kelimesinin kökeni Fransızca “pique-nique” kelimesinden gelmekte olup, anlamı “Suyu, yeşilliği olan, gezinti yapılacak yer” olarak tanımlanmaktadır....
 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...