logo

Amerika’nın Asya Türk Cumhuriyetlerine Girmesi Dini Akımlar Sayesinde Olmuştur

Orta Asya’da halkın politikaya olan ilgisizliği ve Gorbaçov ve sonrası yenilenme hareketinin bu ülkelerde fazla etkili olamaması, her geçen sürede hoşnutsuzluğun ve yoksulluğun artması geçmişi arar hale getirmiştir. İşte bu ortam aşırı dini akımların gelişmesini desteklemiştir.
Vahhabiler gibi bunların yandaşları da daha çok Fergana Vadisi yöresindedir. Faaliyet alanları ise; vaaz ve ibadet yerleri, öğrenci yurtları ile geleneksel toplumun dışında kalan ve devletin imkânlarının ulaşamadığı yerlerde faaliyet gösterirler.
Amerika’nın bu bölgeye girmesi de dini akımlar sayesinde olmuştur dersek kimse şaşmasın. Bilindiği üzere Amerika’nın aşırı dini akımlar karşısındaki tutumu hep muğlâk olmuştur. Amerikalılar radikal islamı hiçbir zaman ideolojik düşman olarak görmediler. Radikallerin ayağını kaydırmak şöyle dursun, onları desteklediler. Arabistan, Pakistan, Sudan örneğinde olduğu gibi. Mesela; Afgan Hizb-i İslam örgütü 1989’a kadar Amerikalılar tarafından silahlandırıldı; Cezayirli FIS ve Tunuslu Gannuşi de aynı şekilde oldu. Ayrıca Suudi Arabistan, Pakistan gibi ülkelere bazı İslamcı gurupların yönetiminin taşeronluğunu da verdiler. Hatta Amerika kendi ülkesinde Suudi Arabistan Elçiliği bünyesinde 1982 den beri siyah Amerikalıların İslamlaştırılması için bir “İslami İşler Bölümü ”nün faaliyetini yürütmektedir.
Ayrıca bu bölüm Amerika’daki çeşitli İslami örgütler arasındaki temasları da sağlamaktadır. Amerika şimdide Orta Asya’da İslamcı gurupların taşeronluğunu yapmak için hem Türkiye’den hem de diğer İslam ülkelerinden cemaatler / güçler oluşturmaktadır. Hiç kimsenin gidemediği yerlere, bölgelere, makam ve mevki sahiplerine bu cemaatler kanalıyla ulaşmaktadırlar. Ayca bu cemaatler çok rahat bir şekilde istedikleri ülkelerde örgütlenmekte ve sözde dini faaliyet adı altında Amerika’ya hizmet etmektedirler. Ayrıca Ruslar da Vaahhabişiği desteklemektedir.
Bu konuyu değerlendiren Türk- Kazak Üniversitesi Hoca Ahmed Yesevi Üniversitesi öğretim üyelerinden, ismi bizde mahfuz olan bir akademisyen konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrasya coğrafyasında Vahhabilik bir Rus politikası olmuştur. Temel amaçları Anadolu Türklüğü ile Dış Türkler arasındaki kültürel bağı kesmektir.
Ayrıca Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerin çoğunda Arap Dili Bölümlerinin varlığına şahit oldum. Türk Cumhuriyetlerinin hemen hepsinde Arap Dili fakülteleri hala varlığını sürdürmektedir. Bunların en başında Azerbaycan Devlet Üniversitesi bünyesinde komünist dönemde açılan “Şıgistani Fakültesi”dir. Bu fakültede Arapça eğitimi yapılır. Sovyet döneminde en çok ilgi gören fakülte imiş. Çünkü burayı bitiren öğrenciler Orta doğuya özellikle Sovyetlerin siyasi yönden en etkili olduğu yerler olan Mısır, Irak, Suriye, Libya gibi ülkelere gönderilirmiş. Temel amaç, hem oralara sosyalist sistemi taşımak hem de halkın meylini Anadolu’dan Araplara kaydırmaktır.
Ayrıca bu Müslüman ülkelerin geri kalışını ve buna sebep olanın da kendilerince İslam Dini olduğunu zihinlere enjekte etmektir.

Share
1.323 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...