logo

Amerika’nın Asya Türk Cumhuriyetlerine Girmesi Dini Akımlar Sayesinde Olmuştur

Orta Asya’da halkın politikaya olan ilgisizliği ve Gorbaçov ve sonrası yenilenme hareketinin bu ülkelerde fazla etkili olamaması, her geçen sürede hoşnutsuzluğun ve yoksulluğun artması geçmişi arar hale getirmiştir. İşte bu ortam aşırı dini akımların gelişmesini desteklemiştir.
Vahhabiler gibi bunların yandaşları da daha çok Fergana Vadisi yöresindedir. Faaliyet alanları ise; vaaz ve ibadet yerleri, öğrenci yurtları ile geleneksel toplumun dışında kalan ve devletin imkânlarının ulaşamadığı yerlerde faaliyet gösterirler.
Amerika’nın bu bölgeye girmesi de dini akımlar sayesinde olmuştur dersek kimse şaşmasın. Bilindiği üzere Amerika’nın aşırı dini akımlar karşısındaki tutumu hep muğlâk olmuştur. Amerikalılar radikal islamı hiçbir zaman ideolojik düşman olarak görmediler. Radikallerin ayağını kaydırmak şöyle dursun, onları desteklediler. Arabistan, Pakistan, Sudan örneğinde olduğu gibi. Mesela; Afgan Hizb-i İslam örgütü 1989’a kadar Amerikalılar tarafından silahlandırıldı; Cezayirli FIS ve Tunuslu Gannuşi de aynı şekilde oldu. Ayrıca Suudi Arabistan, Pakistan gibi ülkelere bazı İslamcı gurupların yönetiminin taşeronluğunu da verdiler. Hatta Amerika kendi ülkesinde Suudi Arabistan Elçiliği bünyesinde 1982 den beri siyah Amerikalıların İslamlaştırılması için bir “İslami İşler Bölümü ”nün faaliyetini yürütmektedir.
Ayrıca bu bölüm Amerika’daki çeşitli İslami örgütler arasındaki temasları da sağlamaktadır. Amerika şimdide Orta Asya’da İslamcı gurupların taşeronluğunu yapmak için hem Türkiye’den hem de diğer İslam ülkelerinden cemaatler / güçler oluşturmaktadır. Hiç kimsenin gidemediği yerlere, bölgelere, makam ve mevki sahiplerine bu cemaatler kanalıyla ulaşmaktadırlar. Ayca bu cemaatler çok rahat bir şekilde istedikleri ülkelerde örgütlenmekte ve sözde dini faaliyet adı altında Amerika’ya hizmet etmektedirler. Ayrıca Ruslar da Vaahhabişiği desteklemektedir.
Bu konuyu değerlendiren Türk- Kazak Üniversitesi Hoca Ahmed Yesevi Üniversitesi öğretim üyelerinden, ismi bizde mahfuz olan bir akademisyen konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Avrasya coğrafyasında Vahhabilik bir Rus politikası olmuştur. Temel amaçları Anadolu Türklüğü ile Dış Türkler arasındaki kültürel bağı kesmektir.
Ayrıca Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerin çoğunda Arap Dili Bölümlerinin varlığına şahit oldum. Türk Cumhuriyetlerinin hemen hepsinde Arap Dili fakülteleri hala varlığını sürdürmektedir. Bunların en başında Azerbaycan Devlet Üniversitesi bünyesinde komünist dönemde açılan “Şıgistani Fakültesi”dir. Bu fakültede Arapça eğitimi yapılır. Sovyet döneminde en çok ilgi gören fakülte imiş. Çünkü burayı bitiren öğrenciler Orta doğuya özellikle Sovyetlerin siyasi yönden en etkili olduğu yerler olan Mısır, Irak, Suriye, Libya gibi ülkelere gönderilirmiş. Temel amaç, hem oralara sosyalist sistemi taşımak hem de halkın meylini Anadolu’dan Araplara kaydırmaktır.
Ayrıca bu Müslüman ülkelerin geri kalışını ve buna sebep olanın da kendilerince İslam Dini olduğunu zihinlere enjekte etmektir.

Share
1.601 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...