logo

Alİ CELALETTİN EFENDİ

Develi’nin soylu ailelerinden biri de “Mısırlızadeler”’dir. Ailenin köklü soyu “Emiroğulları”dır. Bu ailenin büyükleri ulema sınıfındandır. Şahsiyeti bilinen en eski kişi Hacı İbrahim Efendi’dir. Uzun bir yaşın sahibidir.
(1800-1892).İbrahim Efendi Hacı Osman Efendi’nin oğludur.
İlk tahsili’ni Everek Halasiye Medresesi’nde görmüş Kayseri’de Melikgazi Medresesi’nde Sadık Efendi’den, 1833’de Konya’da Hadimizade Ahmet Efendi’den ve 1834 ‘de de İstanbul’da da Antalyalı Sait Efendi’den ders almıştır. 1841’Develi’ye gelmiş ve Halasiye Medresesi’nde derse başlamıştır.
1866’da da Develi Müftüsü olmuştur. 1892 yılında da burada ölmüştür.
Ali Celalettin Efendi İbrahim Efendi’nin oğludur. Kendisi hem kadı ve hem de ciddi bir şairdir. Doğum tarihini tespit edemedik. Gençliğinde kısa bir dönemde de olsa medrese eğitimi görmüştür. İstanbul’da, sarayda görevli bulunan Develizade Kasım Paşa’nın arzusu üzerine İstanbul’a gelir.
Birlikte bir yıl kadar su işlerinde çalışır.Kasım Paşa’nın Zor’a mutasarrıf olarak atanması üzere; Kasım Paşa’nın danışmanı sıfatıyla Zor’a gider. Burada katiplik yapar. Daha sonra bu bölgelerde kadılık yapar.
Eşinin rahatsızlığı sebebiyle Deve’ye döner ve burada dört yıl hukuk işleriyle uğraşır. Daha sonra Konya’nın Hadim Kazası’nda kadılık yapmaya başlar .Bu görevle epey yerleri dolaşır. Bala kadılığında bulunduğu sırada oğlunun ölümü üzerine Develi’ye döner. 1908 yılında emekli olur.1911 yılında ölür. Mezarı Tirem mezarlığındadır.
Ali Celalettin Efendi bir taraftan resmi işleriyle uğraşırken, bir taraftan da şiirle uğraşır. Şiirlerini bir defterde toplar. Hayatı hakkında ilk bilgi şiirlerini topladığı “Divançe”si 1938’ larda, Develi Ortaokulu müdürü olan Halk Edebiyatçısı ve şair Haşim Nezihi Okay’ın eline geçer. Bu divançe Ali Celalettin Efendi’nin torunu ve okul müdür baş yardımcısı İbrahim Feyzi Öztürk tarafından değerlendirilmek üzere verilmiştir. İşte bu kültürel alış verişler sonucu Haşim Nezihi divançeyi okur ve 1938 yılında elde ettiği bilgileri Erciyes Dergisi’nin 5. ve 10.sayılarında paylaşır.
Uzun süre bu bilgiler Kayseri’de çıkan tüm antolojilerde ve Kayseri’li şairler üzerinde yapılan çalışmalarda tekrar edilir. Çok az aruz ve hece vezni ile yazılan şiirleri tekrarlanır durur.
İşin sevindirici yönü şimdi bu defter Niğde’de ortaya çıktı. Bir değerli araştırmacı Asım Kocabaş tarafından bu “Divançe “ satın alınarak şimdi bu eser yakında birlikte basıma hazırlamak üzere çalışmaktayız. Divan şiirinin birçok şekliyle yazılmış şiirler mevcuttur. Bazı şiirleri Kayserili şair-bestekar Sabit Özdemir Özenç tarafından bestelenmek üzere üzerlerinde çalışılmaktadır.
İnanıyoruz ki şairimiz bilinen şiirleri ortaya çıkınca ve bestelenen şiirler de musıki meclislerinde okunmaya başlayınca inanıyoruz ki şairimiz edebiyatımızda gerçek yerini alacaktır!

Çağdaş Develi Gazetesi 29.08.2019

Share
2.988 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

#

Alİ CELALETTİN EFENDİ” için 1 yorum

 1. asım hoca ile görüştüm divançei çevirip basıma vermiş fakat pandemiden dolayı gecikmiş

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...
 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...