logo

ÂLEMİN ADAMLARI Merhum Köylüoğlu’nun Şahin Ağabey

Develi’de kendileri kabadayı olmamakla birlikte bu âlemin içinde tanınan, saygı duyulan, sevilen, sözü dinlenen, masa adabını iyi bilen izzet ikramdan zevk alan, çevrelerine faydalı olan, bazen eğitici bazen de nükteli sözlerde her zaman ilgi uyandıran, sohbetlerin aranan adamlar olan bu marka isimlerden vefat edenlere Allah’tan Rahmet, yaşayanlara sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.
Sağlığında tanıdığım Develi’de iz bırakan âlemin adamlarını saygıyla anıyorum: Köylüoğlu’nun Şahin-Şahin Orhan Köylüoğlu, Develili Nevzat-Nevzat Özgül, Hüseyinli Nevzat-Nevzat Özdemir, Kaymakçı’nın Hüseyin-Hüseyin Öter, Kavas’ın Ali, Cemil Özbek, Nuh Aşık, Künyeli Hacıka, Ramazan Baba, Salih Çakı, As Şükrü-Şükrü Kaman, Şaban Küçükdere, Hapçı Arif-Arif Bağcı.
Orhan Şahin Köylüoğlu:
Develi’nin İzmirli Mahallesi’nde 1933 yılında Turan ve Hatice Köylüoğlu’nun çocukları olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Develi’de lise eğitimini ise Kayseri Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra Develi’ye dönerek müteahhitlik yaptı. Köroğlu ailesinden Kazım Erdem’in (Körün Kazım) kızı Beyhan Hanımla evlendi.
Develi’de 1972 yılında hizmete giren Sanat Okulu, Devlet Hastanesi, Seyrani Un Fabrikası, Kız Meslek Lisesi, Harman Mahallesi’nde yapılan ve Hollanda Evleri olarak bilinen binaların inşaatlarını yaptı. Saimbeyli’de Ziraat Bankası, Kırşehir’de su kanalları, NATO’nun Malatya Diyarbakır havaalanlarının müteahhitliğini yaptı.
Şahin Köylüoğlu çevresinde sevilen, sayılan, itibarı olan bir şahsiyetti. Elbiz’de masalar kurar hiç kimseye de hesap ödetmezdi. Alkolü çok almasına rağmen sarhoş olduğu gözlenmezdi.
Asıl adı Orhan Şahin idi. Ama onu Develi’de herkes Köylüoğlu’nun Şahin diye tanır, bilir ve severdi.
Benim de tanıdığım kadarıyla, güler yüzlü, sevecen, neşeli bir insandı. Oturduğu mahallede konu komşu kim var ise kendisi bir yandan eşi Beyhan Hanım bir yandan insanlara faydalı olmaya çalışırlardı.
Zengin fakir ayrımı yapmadan herkese iyilik yaparlardı. Rahmetli kayınpederim Şekerbank Müdürü merhum Sabri Öztuna, Durmuş Kılıçkaya, Hacı İbrahim Zileli, Kemal Çakıoğlu Şahin Ağabeyin arkadaşlarıydı.
Baba hakim İlhami Doğu eşi Bülbün Hanım, Tapucu Hüseyin Baykara eşi Fevziye Hanım, Av. Sebati Karslıoğlu eşi Nurdan Hanım Av. Cengiz Nayman, Av. Esat Cebeci eşi Nural yengem, Av. Vahit Çevik eşi Nurten Hanım, Sinasi Köylüoğlu eşi Bülent Hanım Belediye Başkanları Enver Yolaç, Mehmet Özdemir, Öğretmen Mahir Tevfik Hocaoğlu, Öğretmen Mehmet Oral, Cemal Sarıçiçek, Eczacı Necati Erk, Eczacı Şahin Azman eşi Eczacı Serpil Hanım o yıllarda Develi’nin ileri gelen insanları bürokratlar, avukatlar, hakimler, savcılar, iş adamları, şehir kulübünde buluşurlardı.
Develi’nin önde gelen bu güzel insanların hanımları ev toplantıları “gün” yaparlardı. Yılbaşı balosu gibi zaman zaman eğlenceler düzenlerlerdi.
Öğretmenler lokali de öğretmenlerin uğrak yeriydi.
Kabadayı Kozanın Kazım ile yakın arkadaşlardı. Kabadayı Keş Alaatin ağabeyin “ustam” dediği insanların başında gelirdi. Alaatin Ağabey “ben ondan çok şey öğrendim” derdi. Kabadayı değildi ama toplumla birlikte kabadaylarında saygı duyduğu ve sevdiği bir adamdı.
Develi’de onunla ilgili kime ne sorduysan hep iyiliğinden, cömertliğinden, arkadaş ve dost canlısı olduğundan söz ettiler. Bir kişi bile olumsuz bir söz söylemedi.
Köylüoğlu’nun Şahin Ağabey’in kalp rahatsızlığı vardı. Ankara ve İstanbul’da tedavi gördü. Sonuçta ardında 3 kız (1956) Yasemin, (1958) Hülya, (1964) Meltem, tek erkek evladı (1961) Yavuz’u ve eşi Beyhan Abla’yı bırakarak 1987 yılında İstanbul’da ebedi aleme göçtü, hemşehrileri ve sevenleri tarafından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.
Develi’de nevi şahsına münhasır sevilen sayılan güzel insanlar yaşamıştır.
İşte bunlardan biride Köylüoğlu’nun Şahin Ağabeydir.
Ruhu şad mekânı cennet olsun.

Şahin Ağabey’in Kozan’ın Kazım’ın mezar taşına yazdırdığı dörtlük:

Kabadayı nüktedan iyi bir ozan.
Hayatında çalışmadan kurdu düzen.
Cezaevine 27 çizik çizen,
Ruhuna el Fatiha Kazım Kozan.
Kaynak: Develi’nin Kabadayıları ve Âlemin Adamları (Emir Ali Özçakır) ve Fotoğraflar: Yavuz Köylüoğlu.

Share
182 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...