logo

Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

1960’lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey’i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır.
Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey’in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu’nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı.
Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan sevabını alacak demişti. Alaattin Özdemir Ağabey’e Maviler Camii’nde bayram namazında birkaç kez rastlamıştım.
Develi’nin Hüseyinli Köyü’nde 1948 yılında Nevzat ve Döndü Özdemir’in ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Yedi kardeştiler. Ayakkabı boyacısıyken garson oldu. Yaralamadan mahkûm oldu. Gazinolar işletti. Namı Develi sınırlarını aşar.
Alaattin Ağabey’in kitapta cezaevi hayatı, askerliği, düğünü, kabadayılar ile dostlukları yaşamından kesitler anlatılıyor… Her yaz Develi’ye gelir, o bir Develi tutkunu ve sevdalısıdır.
Firdevs Özgül hanımla evlendi, Ayhan, Refik, Emel ve Nevzat adında dört çocukları dünyaya geldi. “Ağzını yidiğim” sözünü çok sık kullanır. Bonkör adamdır, yedirmeyi, içirmeyi misafir ağırlamayı çok sever. Yaşlı kadınları ve çocukları sevindirmek onun âdetidir. İnsanlara yardım etmeyi huy edinmiştir. Gurur kibir nedir bilmez. Her tip her sınıf insanla rahat konuşur, iletişimde güçlük çekmez. Yeri geldiğinde özür dilemesini bilir. Devlet görevlilerine, eğiticilere ve bilge insanlara hürmeti vardır. Fukara insanlardan masraflarını karşılayarak kutsal topraklara gönderdikleri de vardır. Etrafındaki insanlara kol kanat germeyi bilir.
Hayatta Örnek Aldığım Dört Ustam:
Bir sohbetimizde Alaattin Ağa ile birlikte Elbiz’de otururken benim bir ara masadan kalkmam icap etti. Ben masadan kalkarken Alaattin Ağa da sanki masadan kalkar gibi yapıp ceketinin önünü birbirine kavuşturdu. Aynı hareketi ben dönüp masaya otururken yine yaptı. Bu durum benim dikkatimi çekti. ”Alaattin Abi ne yapıyorsun, ben senden yaşça küçüğüm, bu saygı ifade eden davranışı bana karşı yapman gerekmezdi, ”dedim. O da bana şöyle cevap verdi:” Bu bizde masa adabıdır. Ben masa adabını Köylüoğlu Şahin’den öğrendim. Bizim masamızda büyük küçük, ağa paşa kimin konumu ve durumu ne olursa olsun herkes eşittir ve herkes saygıya layıktır. Hatta masada oturanlara saygıdan dolayı masa başında hesap ödenmez” dedi ve ilave etti.” Benim Dört tane örnek aldığım ustam var. Bunlardan biri de Köylüoğlu’nun Şahin, masa adabını ondan öğrendim, Biri de Kozanın Kazım. O da bana ne yaparsan yap ama, ırza, namusa çözülme dedi. Allaha şükür o da bende yok. Kazım Ağa’nın sözü her daim kulağımdadır. Diğer ikisi de Babam Nevzat ve Develili Nevzattır. Bunlardan da insan içinde konuşmayı ve giyinmeyi öğrendim. Bunların dördü de benim hayatımdaki örnek aldığım önderlerimdir, rehberlerim ve ustalarımdır.”
Alaattin Ağabey, ailesi ile birlikte Alanya’da yaşıyor. Mevla ona sağlıklı uzun Ömür versin.
Kaynak: Emir Ali Özçakır, Fotoğraflar : Nevzat Özdemir aile albümünden.
(Haftaya: Köylüoğlu’nun Şahin, Orhan Şahin Köylüoğlu)

Share
231 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...