logo

Alaattin Oben (Âşık Güzinî)

Gençlik yıllarında tanıdığım Tüysüz’ün Duran Amca’nın oğlu Alaattin Keklik (Oben) Ağabeyimin şiirleri Develi Belediyemiz tarafından derlenerek Kültür Yayınlarının 43. kitabı olarak yayımlandı.
Mehmet Cabbar Başkanıma, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve katkısı bulunan herkese teşekkür ederim. Kültür elçilerimizi unutmayan genç nesillere tanıtan Develi Belediyemizi tebrik ederim.
O yıllarda Develi’de tabelasını yazmadığı işyeri kalmadı, tablolar yaptı, şiirler yazdı. Özel İdare’de memur olarak görev yaptı. Develi’de yapılan şenliklerde ve festivallerde yer aldı. Sanatçı ruhu olan Alaattin Ağabey Develi’nin yetiştirdiği çok yönlü bir sanatçı olarak zihinlere yerleşti. Yetenekli özel bir insan, Develi sevdalısıydı.
Son yıllarda yaptığım Kayseri ve Develi seyahatlerimde yıllar sonra Kayseri Develiler Derneğimiz de karşılaştım sohbet ederek özlem giderdim. Onunla son karşılaşmamız Develi’de düzenlenen Âşık Seyrani Şenlikleri’nde oldu. Âşıklar arasında o da vardı. O güzel Seyrani şiirlerini zevkle dinledim.
Kitabın Önsözünden: M.Ö Hititler ve Frigler’e ev sahipliği yapan Develi, Selçuklular Döneminde de bir uç beyi olarak tarihi bir öneme sahiptir.1871 yılından itibaren Belediye hüviyetinde bulunan ve birçok farklı etnik unsurlara (Ermeni ve Rum) bünyesinde bulunan Develimiz, sosyo-kültürel zenginliği, tabi güzellikleri, gastronomisi güçlü nüfus ve idari yapısıyla araştırmacıların ilgisini çekmeyi başarabilmiştir. Bu anlamda Develimizin birçok özel yanı ayrı kitapların çalışma konusu olmuştur.
Develimizin bağrında yetişmiş ve “Aşık Güzini” mahlasıyla aşıklık geleneğini ilçemizde en güzel şekilde temsil etmiştir. Merhum Alaattin Oben Ağabeyin Develi’nin bütün zenginliklerini dillendirdiği şiirlerini derlediği kitabı yayın hayatına kazandırtılmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Develimizin mutfağından, Saray Halı’ya, Erciyes’ten Seyrani’den ilçemizin tanınmış simalarına kadar tarihi arka planı da göz önüne alınarak yazılmış bu şiir kitabı Develimizin her alandaki güzelliğine kayıt düşmesi anlamında büyük bir kıymet taşımaktadır.
Şiir severlere ve Develi üzerine araştırmaya yapacak olanlara önemli bir kaynak eser niteliğinde olan bu kıymetli eserin bizlerle buluşturulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederken, Alaattin Oben Ağabeyimizi bir kez daha rahmet ve şükranla yâd ediyorum.

Mehmet Cabbar Develi Belediye Başkanı

Develimden Güzelini Görmedim

İlçeler içinde, büyük ve güzel
Develimden güzelini görmedim
Sevgisi, saygısı, her şeyi özel
Develimden güzelini görmedim.

Üstünde Erciyes, içinde Elbiz
Dağlarda kokar, her türlü nergis
Ne hastalık bırakır, nede bir perhiz
Develimden güzelini görmedim.

Türbesi, tekkesi, camisi başka
İnsanı erdirir doyumsuz aşka
İlçem diye değil, sakın ha şaşma
Develimden güzelini görmedim.

İş adamları çıkmış her yerde ünlü
Çalışkan, cesur ve hep doğru sözlü
Olamadım, olamam ben ikiyüzlü
Develimden güzelini görmedim.

Karaburcu üzüm ile meyvesi
Halı gibi nakış dolu heybesi
Çadırı obası ve de peykesi
Develimden güzelini görmedim.

Misafirperverdir, çok önem verir
Tutkunluk olunca, gönüller erir,
Bu kadar hizmete başka ne denir?
Develimden güzelini görmedim.

Belediyem ile sürer hizmetler
Yapılan her işe, artar minnetler
Ne ile mamur olur Cennetler?
Develimden güzelini görmedim.

GÜZİNİ yim bağrımdaki yaşayan
Özden öze muhabbetin taşıyan
Her halimiz görenlere aşiyan
Develimden güzelini görmedim.
Biyografisi: 1945 yılında Kayseri-Develi’de dünyaya gelmiştir. Ortaokulu Develi’de tamamladıktan sonra 1958 yılında çalışmak için İstanbul’a gitmiştir. Burada matbaa ressamlığı olmak üzere çeşitli iş dallarında çalışmıştır.

Küçük siyah beyaz vesikalık resimleri elle büyütmek maksadıyla Türkiye genelinde il ve ilçeleri dolaşmak üzere turneye açılmıştır.
1966 yılında askerlik görevini yapmak üzere silahaltına alındı. İzmir ve İstanbul gibi büyük kentlerdeki askerlik görevinin ardından Develi’ye döndü.
1969 yılında evlendi. 1971 yılında Develi Özel İdare Müdürlüğü’nde Kamu görevlisi olarak işe başladı.
Boş zamanlarını, yağlı boya tablo çalışmalarıyla sürdürdü. Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Develi’de çeşitli resim sergileri düzenledi. Develi Belediyesi’nce, adına resimleriyle ilgili albüm yapılarak internet kanalıyla da tüm dünya ülkelerine profesyonel ressam olarak tanıtıldı.
Ressam, şair ve yazar olan Alaattin Oben, kendisi gibi aşık olan hemşehrisi merhum Aşık Ali Çatak tarafından “GÜZİNİ” mahlası verilerek onu ünlü yazar ve aşıklarla tanıştırmış, Onun biraz daha ilerlemesini sağlamıştır.
Şair ve aşığımız yurt genelinde deneyimli usta aşıklarla birçok şölenlerde ve festivallerde bulunmuş olup, çeşitli madalya, berat, şilt gibi sayısız ödüller almıştır. 3000’in üzerinde şiirleri olan aşığımızın eserleri, çeşitli gazete ve dergilerde halen yayınlanmaktadır.
Kayseri Halk Ozanları Kültür Derneği’nin 2.Başkanı olarak görev yapan ozanımız GÜZİNİ evli olup beş çocuk babasıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açmış olduğu imtihana da katılarak “HALK ŞAİRİ” unvanını hak eden Alaattin Oben 26 Şubat 2021 tarihinde vefat etmiş, sevdası olduğu Develi’nin şehir mezarlığında ebedi istirahatgahına ailesi, dostları ve sevenleri tarafından uğurlanmıştır.

Share
256 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...