logo

Aile, Hayatın Başlangıcıdır

Değerli Okurlar!
Yaşamlarına son verenlerin sayısı ülkemizde gün geçtikçe artıyor. Aile bağları zayıflıyor. Neredeyse her iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanmaya başladı. İsteyerek yapılan kürtajlar, başkasının çocuğuna annelik, sperm bankaları ve benzeri konular sürüp gidiyor. Ailelerimiz her türlü kötü örnekler ve sapıklıkla delik deşik edilmek isteniyor.
Günümüz gençleri yön ve bakış açısı arıyorlar. İzleyecekleri örneklerde kendilerine güç sağlayacak kimseleri bulmakta zorlanıyorlar.
Sevgili okuyucular!
Kadını toplum yaşamından soyutlayan, onun zihnini, aklını, bilgisini ve üretkenliğini yok sayan zihniyetlerin artması sonucu ailede kadının konumu gün geçtikçe yok sayılıyor, kadın kınanıyor, ayıplanıyor, şiddete maruz bırakılıyor. Alınan önlemler şiddet verilerini azaltsa da, aile içi şiddet yüzünden her yıl yüzlerce kadın hayatını kaybediyor.
Bunun nedeninin başında ise eğitimsizlik ve inanç zayıflığı gelmektedir.
Onun içindir ki insan tüm değerleri eğitimsizlik ve inançsızlık nedeniyle elde edemiyor. İnsanın yaptığı her plan, başarısız oluyor ve işler hep haksızlık ve kötülükle dolu oluyorsa nedeni inanç zayıflığıdır deniyor.
Bu inanç zayıflığı da insanı günaha götürüyor. Günah ise toplumun bozulmasına ve yozlaşmasına yol açıyor. O nedenle öncelikle içimizdeki aç gözlülüğü, kıskançlığı, hırsı, öfkeyi, acımasızlığı, yüreğimizin ve zihnimizin derinliklerinden atamadan huzura ve mutluluğa ermemiz mümkün görünmüyor.
Din, kültür, medeniyet, ahlak sözcükleriyle dışımızı cilalıyoruz ama içimizdeki şer duygularımız hala yaşıyor. Nefislerimizden başka kendimize hâkim bir güç tanımaz hale geliyoruz.
Türk Dünyasının önemli bilginlerinden olan Musa carullah aile için bakın şunları söylüyor: “
Yaratılış ve yaratılış ile ilgili bütün tedbirlerin amacı ailedir. Aile, hayatın cenneti ve ebedi cennetin başlangıcıdır.
Allah’ın Âdemi yeryüzünde halife yapmaktan, doğayı emrine vermekten ve melekleri ona secde ettirmekten gayesi ailedir, yani erkek ve kadının birliğidir.
Kadın olmayınca erkek hiç bir yere yerleşemez. Cennet yüzü göremez, hayatın lezzetini alamaz, halifelik şerefinde kalamaz, doğayı da amacına uygun olarak kullanamaz.
Erkek yalnız başına bir yarımdır. Kadınla beraber tam olur.
İki erkekten bir şey çıkmaz.
Kadın olmayınca cennette olmaz, aile de olmaz.”
(Bkz., Hatun Risalesi, s. 48)

Share
1.181 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...