logo

Aile, Hayatın Başlangıcıdır

Değerli Okurlar!
Yaşamlarına son verenlerin sayısı ülkemizde gün geçtikçe artıyor. Aile bağları zayıflıyor. Neredeyse her iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanmaya başladı. İsteyerek yapılan kürtajlar, başkasının çocuğuna annelik, sperm bankaları ve benzeri konular sürüp gidiyor. Ailelerimiz her türlü kötü örnekler ve sapıklıkla delik deşik edilmek isteniyor.
Günümüz gençleri yön ve bakış açısı arıyorlar. İzleyecekleri örneklerde kendilerine güç sağlayacak kimseleri bulmakta zorlanıyorlar.
Sevgili okuyucular!
Kadını toplum yaşamından soyutlayan, onun zihnini, aklını, bilgisini ve üretkenliğini yok sayan zihniyetlerin artması sonucu ailede kadının konumu gün geçtikçe yok sayılıyor, kadın kınanıyor, ayıplanıyor, şiddete maruz bırakılıyor. Alınan önlemler şiddet verilerini azaltsa da, aile içi şiddet yüzünden her yıl yüzlerce kadın hayatını kaybediyor.
Bunun nedeninin başında ise eğitimsizlik ve inanç zayıflığı gelmektedir.
Onun içindir ki insan tüm değerleri eğitimsizlik ve inançsızlık nedeniyle elde edemiyor. İnsanın yaptığı her plan, başarısız oluyor ve işler hep haksızlık ve kötülükle dolu oluyorsa nedeni inanç zayıflığıdır deniyor.
Bu inanç zayıflığı da insanı günaha götürüyor. Günah ise toplumun bozulmasına ve yozlaşmasına yol açıyor. O nedenle öncelikle içimizdeki aç gözlülüğü, kıskançlığı, hırsı, öfkeyi, acımasızlığı, yüreğimizin ve zihnimizin derinliklerinden atamadan huzura ve mutluluğa ermemiz mümkün görünmüyor.
Din, kültür, medeniyet, ahlak sözcükleriyle dışımızı cilalıyoruz ama içimizdeki şer duygularımız hala yaşıyor. Nefislerimizden başka kendimize hâkim bir güç tanımaz hale geliyoruz.
Türk Dünyasının önemli bilginlerinden olan Musa carullah aile için bakın şunları söylüyor: “
Yaratılış ve yaratılış ile ilgili bütün tedbirlerin amacı ailedir. Aile, hayatın cenneti ve ebedi cennetin başlangıcıdır.
Allah’ın Âdemi yeryüzünde halife yapmaktan, doğayı emrine vermekten ve melekleri ona secde ettirmekten gayesi ailedir, yani erkek ve kadının birliğidir.
Kadın olmayınca erkek hiç bir yere yerleşemez. Cennet yüzü göremez, hayatın lezzetini alamaz, halifelik şerefinde kalamaz, doğayı da amacına uygun olarak kullanamaz.
Erkek yalnız başına bir yarımdır. Kadınla beraber tam olur.
İki erkekten bir şey çıkmaz.
Kadın olmayınca cennette olmaz, aile de olmaz.”
(Bkz., Hatun Risalesi, s. 48)

Share
1.561 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...