logo

ÜÇ AŞKIM

Bu yazımda kimse kusura bakmasın, kendimdem, üç aşkımdan sözetmek istiyorum. Yaşamımda çok önemli olan  bu aşklardan  ilki ailemdir.Bunlar, eşim  emekli matematik öğretmeni Nurten, İzmirli olmasına karşın Develi ve Develileri  en az benim kadar seven biri. Her zaman  ve her koşulda bana destek  olmuş, arkamda değil yanımda olmuş, eşsiz biri. Oğlum Gökhan, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölümünde araştırma görevlisi, yüksek makine mühendisi. Kızım (gelinim) Gülden, bankacı.Torunum Gökalp, henüz dört yaşında.Dünyalar tatlısı. İşte benim mutlu ailem.

İkinci aşkım, mesleğim. Ben bir kütüphaneciyim. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden 1968 yılında  mezun oldum.Şimdilerde bölümün adını Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü olarak değiştirmişler. Neyse.1968 yılında fakülteye girdiğim, kitap tozunu yuttuğum zamandan beri  meslek sevgisi bir tutkuya  dönüştü.Bir taraftan eğitimimi sürdürürken diğer taraftan da  kütüphanelerde çalışmalarımı sürdürüyordum. Bugün geriye dönüp baktığımda meslekte çalışma sürem 47 nci yılını doldurmuşum. Unutmadan şunu da  belirtmem  gerekirse  Develi’den yetişenler içinde kütüphanecilik eğitimi gören ilk kişiyim.Bundan da onur duyuyorum. Şu sıralar İzmir Milli Kütüphanesinin Müdürlüğü görevini yürütüyorum. Türkiye’nin Bayezıt Devlet Kütüphanesinden sonra   en eski  ve en büyük kütüphanesinin. 2012 yılında  yüzüncü yaşını kutluyacak İzmir Milli Kütüphanesi. Onun için bazı yazarlar benim için “Bilgi Denizinin Kaptanı” demektedirler. Bu onurlu  tanımlama için de kendilerine  teşekkür ediyorum. Üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Milli Kütüphanesinde  yürüttüğüm çalışmalarımı bilimsel yöndende desteklemeye çalıştım.  Kütüphanecilik ile ilgili yazdığım kitaplar, makaleler, ulusal ve uluslar arası sempozyumlarda  sunduğum bildiriler, konferanslar bu ikinci aşkıma  elden geldiğince ihanet  etmemeye çalıştım, çalışmayı da sürdürüyorum. Meslekdaşlar arasında çalışan en eskilerden biri olduğumdan “duayen” olarak da tanımlamaktadırlar.

Benim üçüncü aşkım  ise , doğduğum, ilk ve orta eğitim ve öğrenimimi gördüğüm, havasını kokladığım, suyundan içtiğim, güzel insanların yaşadığı Develi… Bana “Nerelisin “ diye sorduklarında hiç düşünmeden “Develiliyim” diye yanıtlarım. Hatta bazı dostlarım beni birilerine  “o Kayserili”  diye  tanıştırmak isterlerse de bilirler ki benim Develili olduğumu. Kayserili diye israr ettikleri  zamanda benim cevabım.hazır. Kayseri bizim ilimiz. Ancak ben Develiliyim.  Allah bile Kayseri ile Develi arasına  3916 m. yüksekliğinde Erciyes Dağı’nı koymuş diye de şakalaşırız.

Develi  de  aşkım demiştim. Her Develili mutlaka Develiyi çok sever.Ama  ben birbaşka severim.Oradan çok uzakta İzmir’de yaşamama karşın. Develi’den bir haber alsam, bir dostla konuşsam içim içime sığmaz, mutlu olurum. Develiye ekonomide, sanatta, bilimde, edebiyatta, sanayide, v.b.  konularda  maddi ve manevi katkı koyan, herkese ama herkese  tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. Yaptıkları unutulmaz.

Ama benim Develi aşkım bir başka türlü. Develi’nin edebiyat, tarih, sanat, ekonomi, bilim ve kültürünü tanıtmak, yaymak… Yurtiçinde ve yurt dışında…Bunu birilerinin yapması gerektiğine inandım. Kendime  misyon edindim. 1967 yılından beri  Develi  üzerine  araştırmalarımı sürdürüyorum. Adeta iğne ile kuyu kazarcasına. Bu çalışmalar beklide  mesleğimdern gelen bir olgu, beklide  Develi’ye olan borcumu bir ölçüde ödemenin verdiği bir  mutluluk. Nasıl düşünürseniz düşünün bu çalışmalar bende bir hastalığa dönüştü. Sağlığım  elverdiğince ve ömrümün yettiğince  araştırmalarımı sürdürmek niyetindeyim.Araştırmalarımın  hiçbir zaman  tam olduğu iddiasında olmadım. Yaptığım çalışmalarla bilim, edebiyat, kültür çevrelerinin dikkatini  çekmekti dileğim. Her zaman iyinin de iyisi olacağına düşündüm. Bu inancımla da  yeni ve değişik araştırmaların yapıldığını görmek beni mutlu ediyor.. Bu çalışmalarımın  sonucunda  1975 yılında başlayan Develi ile ilgili şu araştırmalarım  okurlarıyla buluştu. Memleketim Develi (1975), Develi Evleri (2000), Develi Mutfak Kültürü (2004), Develi Fotoğrafları I (2006), Develi Şiirleri Antolojisi (2005), Seyrani Şiirleri Antolojisi (2009), Develili Şair ve Yazarlar (2009). Yakında  Develi ile ilgili  yeni bir kitabımında  okurlarla buluşağını  şimdiden söyliyebilirim. .

Çeşitli gazete ve dergilerle, gazeteniz Çağdaş Develi’de  haftalık yazılarımla da  araştırmalarımı sürdürmekteyim.

Üç aşkımı sizlerle paylaşmak istedim. Sürçü lisan ettimse af ola.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
4.912 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?