logo

SEYRÂNÎ ŞENLİKLERİ ÜZERİNE

Uzun yıllardan beri  Develi’de Seyrânî Şenlikleri, Ticaret Panayırı ile birlikte kutlanmaktadır.Bu  etkinliklerin gerçekleştirilmesinde başta Develi Belediye Baeşkanı Recep Özkan olmak üzere düzenleme komisyonunda görev alan tüm kişi ve kurumlara  teşekkür ederim. Festivaller, şenlikler,panayırlar,  fuarlar yapıldıkları yörenin tanıtılmasına  büyük katkı sağlarlar. Bu da yerli ve yabancı  gezginlerin yöreyi tanımaları bakımından bir neden  olmaktadır.
Seyrânî  Şenlikleri ve Ticaret Panayırı, Develi’de  uzun bir süreden beri  kutlanagelmektedir. Şenlikler, Develi’nin tanıtılmasında çok önemli bir fırsat diye düşünüyorum. Bu günleri fırsat bilerek gelen yerli ve yabancı konukları Develi’de ağırlamak, onları yörenin  tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürünü  yaşatmak her Develilinin birinci görevi olmalıdır.
Develi’de kutlanacak Seyrânî Şenlikleri ve Ticaret Panayırı, bu yıl Ağustos ayında kutlanacağını öğrenmiş bulunmaktayım. Söz konusu şenliklerin daha etkin ve güzel geçmesi düşüncesiyle bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Umarım faydalı olur.
Eğer şenlik tarihi duyduğum doğru ise, ağustos ayında yapılacak. Daha önceki kutlamalarda genellikle Eylül ayında gerçekleştiriliyordu. O nedenle  bundan böyle  şenlik tarihinin  hangi tarihte  yapılacaksa o tarih değiştirilmemelidir.Bu çok önemli bir konudur.
Şenlik süresi  bir iki güne sıkıştırılmamalı,  etkinlikler en az bir haftaya yayılmalıdır.
Son yıllarda bildiğim kadarıyla etkinliklerde sadece folklor gösterileri, sünnet şölenleri, konserler ve mevlüt , güreş törenleri gerçekleştirilmektedir. Elbette bu etkinliklerin olmasına karşı değilim. Bir zenginlik, bir çeşitliliktir. Ancak, Seyrânî  adına yapılan şenlikte Seyrânî’ye  daha az yer veriliyor gibime geldi. Artık, Develi’de uzun yıllar özlemi duyulan  yüksek okullara kavuştu. Üniversiteki öğretim üyelerinin de katkılarının başta olmak üzere Develi dışındaki bilim insanları, yazarlar, ozanlar, araştırmacılar, gazetecilerin de katılımın sağlandığı bir sempozyum düzenlenmelidir. Böyle bir sempozyumun düzenlenmesi durumunda sürenin birkaç gün sürmesinde  büyük fayda umuyorum.Böyle bir etkinlikle hem Seyrânî’nin çeşitli  yönleriyle  bilimsel olarak ele alınması sağlanır, hem de açılacak  sergiler, katılacak âşıklar şenliğe renk katacaktır.      Bu şenlikler bir konuyu daha sıcak tutacaktır. Hep hayalini düşlediğim, Seyrânî  Müze Evinin yapılmasını gündemde kalacaktır. Böyle bir ev müzenin gerçekleşmesi durumunda, şenliklere gelen konuklara  gezdirme olanağı olacaktır. Diyeceksiniz ki Seyrânî’nin evinin yerinde yeller esiyor. Ben umuyorum ve güveniyorum ki Belediye  Başkanımız Recep Özkan ve  sivil toplum örgütleri bunu da başaracaktır. Oruza’da Seyranı’nin evi ne güzel olur, değil mi? Düşünsenize.
Şenliklere gelen konuklar Develi Mutfağının güzel ürünlerinden tatma olanağına sahip olacaklar.Böylece  ekonomi de de bir canlılık görülecektir.
Son bir öneri de gelen yabancı konukların kalacağı güzel bir otelin Develi’ye kazandırılmasıdır. Konaklama sektöründe ülke genelinde hizmet veren Develili hemşehrilerimizin bu konuyla da ilgileneceğini umuyorum. Böyle bir konaklama tesisine acilen ihtiyaç olduğuna inanıyorum.
Seyrânî Şenliklerini düzenleyen  komiteye şimdiden başarılar diliyerek  Seyrânî adlı şiirimle yazımı bitirmek istiyorum.

SEYRÂNÎ
Seyrânî diye ünlüdür adın / İlin Kayseri, Develi yurdun / Âşıklar meclisinde kuldun / Sözünü sakınmayan insandır, Seyrânî / Erciyes’ten esen yelde / Baharda çağlayan selde / Oruza’dan fitillenen ateşte / Işık veren kordur,  Seyrânî / Dost bağında açan gülde / Onu buldum her gönülde / Dilinde Allah diyen sözde / İlahî  bir sırdır,  Seyrânî / Elinde sazın, göğsünde iman / Haksızlığa karşı duran / Everek’in bağrında yatan/Yol gösteren kuldur,  Seyrânî

Etiketler: » » »
Share
1.455 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?