logo

SEYRANİ ÜNİVERSİTESİ’NE DOĞRU

Develi, Türkiye genelinde eğitim oranının yüksek olduğu birkaç ilçeden biridir. Bunda elbette 1934  yılında  hizmete açılan ortaokulun, 1957 yılında lisenin eğitime başlamasının büyük rolü vardır. Bunun aksini kimse söyliyemez. Daha sonraki süreçte önce yurt daha sonra Sağırlar Okulu olarak hizmete giren Cemal-Nevzer Erciş okulu  eğitime büyük katkısını sürdürdüğü görülmektedir. Develi’nin okul ihtiyacı zaman süreci içinde artarak çoğaldığı gözlenmiştir. İmam-Hatip Lisesi’nden Ticaret Lisesi’ne, Kız Meslek Lisesi’nden Anadolu Lisesi’ne, Endüstri Meslek Lisesinden Sağlık Meslek Lisesi’ne Öğretmen Lisesi’ne hemen hemen  bütün liselerin birer birer eğitime açıldığını görmekteyiz.Okullardan mezun olanların çoğu  üniversitelerde eğitimlerini sürdürmektedirler. Öğrencilerin sınavlarda  büyük başarılara imza attıklarına  tanık olmaktayız. Bu öğrencilerin başarıları  bizlerin gurur kaynağı olmaktadır.
Develilinin gönlünde yıllar içinde bir başka  özlem daha vardı: O da Develi’de Yüksek öğrenim kurumunun kurulması. 3 Ağustos 2003 tarihi , Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Develi Seyrani Yerleşkesinin kurulmasının tarihiydi. Bu tarihe gelinceye değin az çaba  sarfedilmemişti. Başta Seyrani Eğitim Vakfı olmak üzere tüm Develilerin  katkıları büyük olmuştu. Aradan yedi yıl geçmiş. Az işler başarılmamıştı. Develi Belediyesi 3 trilyon liraya yakın alt yapı yatırımı gerçekleştirmiş, Ziraat Fakültesi binasını Paksoy ve Dedeoğlu aileleri, meslek yüksek okulunu Hüseyin Şahin ailesi yaptırarak üniversiteye teslim etmiştir. Bu yatırımları Kocatürk, Tutum ve Ayan ailelerinin yatırımları  izlemektedir. Ahmet Hamdi Ayan tarafından yaptırılan ek eğitim  yapısı  inşaatı sürmektedir. Tutum ailesinin yaptırdığı  Hidayet Tutum kültür  sitesi  ise çok kısa bir  sürede tamamlanarak  hizmete girmesi beklenmektedir. Öğrendiğime göre Kredi ve Yurtlar  Kurumu geçici olarak bir kız bir erkek yurdunu kiralayarak öğrencilerin hizmetine sunmuş, yerleşke içinde yurt  binasının yapımı çalışmaları da sürdürülmektedir.
Tüm bu yatırımlar  artarak sürecektir. Seyrani  Yerleşkesinde  birkaç yüksek öğretim kurumunun daha hizmete girmesiyle Develi Seyrani Üniversitesinin kurulması hedeflenmelidir. Bu gerçekleştirilirse  ilçeler arasında  üniversitesi olan ilk ilçe olma özelliğini de taşıyacaktır.  1934  yılında Develi’de ortaokul, 1957 yılında lise açıldığında  da birçok ilde orta ve lisenin olmadığı gibi . Bazı çevreler bir ilçede  üniversite kurulmasını doğru olmadığını düşünebilirler. Kim ne derse desin  yakın bir gelecekte  Develi Seyrani Üniversitesi’nin  kurulacağına inancım tamdır.Başta Develi  yerel yöneticiler olmak üzere bilim, kültür, eğitim ve işadamları üniversitenin kurulmasını da gerçekleştireceklerdir. Unutulmamalıdır ki eğime katkı sağlayan kişi ve kurumları her Develili  saygıyla ve sevgiyle anacaklardır.
Üniversitesi olan kentlerde ekonomisi canlanır. Yurdun birçok  yöresinden eğitim için gelen öğrenciler birer gönüllü  turizm elçileridir. Develi’nin tanıtılmasına  katkı  sağlarlar.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.296 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?