logo

SEYRANİ KÜLTÜR FESTİVALİ

Develi’nin onuru halk ozanı Âşık Seyrânî adına düzenlenen “Âşık Seyrânî Kültür Festivali”, 2012 yılında 30 ncusu kutlanılacaktır. Festival, Develi Belediye Meclisinin  Kasım ayında aldığı bir kararla “Uluslar arası” düzeye  taşınmak istendiğini  memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayım. Festivalin, uluslar arası olarak düzenlenmesi istemlerininin yanı sıra bir şey daha istenmektedir. O da 2012 yılının “Seyrânî Yılı” olarak ilan edilmesi.Festivalin gerek uluslar arası düzeyde kutlanması, gerekse  2012 yılının Seyrâni Yılı olması konusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na  gerekli başvuruların yapılarak, çalışmalara başlanması   her Develilinin sevineceği bir girişimidir. Başta  Belediye Başkanı Sayın Recep Özkan ve Seyrânî Derneği başkanı Nezir Ötegen’i  kutluyorum.

Ancak, düşünülen etkinliklerin gerçekleştirilmesinde bazı önerilerimizi de şimdiden  belirtmekte faydalı olacağını, çalışmalara ışık tutacağını  umarak  sunmak istiyorum.

Böyle kapsamlı bir çalışmanın  tek bir amacı  vardır. Oda Develili Seyrânî’yi yeni belge bilgi ve araştırmaların ışığında  geniş kitlelere tanıtmak, dolayısıyla  Develi’nin  yurt içinde ve dışında  gelen konukları ağırlıyarak turizminin canlanmasına  katkı sağlamaktır. Böyle bir düşünceden hareketle  öncelikle yapılması  düşünülen etkinliklerin zaman geçirilmeden  planlamasının yapılması  gerekmektedir.

Festivalin  başarılı olması için;

Festival Kutlama Komitesinde, Develi Kaymakanlığı,Develi Belediyesi, Seyrânî Derneği dışında Erciyes Üniversitesi, Sivil toplum örgütlerinin de içinde bulunacağı geniş kapsamlı bir yürütme kurulu ve bilim kurulu oluşturulmaldır.

Festivalin başarılı olması için;

En az üç gün sürecek bir sempozyum yapılmalı. Bu sempozyuma konu ile ilgili bilim adamları, yazarlar v.s. nin katılımının sağlanmalıdır. Bunu Develi daha önceleri, Develi Bilgi Şöleni’nde gerçekleştirmişti. En çok  etkili olan bir etkinlik.

Festivalin başarılı olması için;

Festival süresince, Develili yazarların ve Develi ilgili  araştırma yapanların eserlerinden oluşan sergiler açılabilir, imza günleri düzenlenebilir.Resim, fotoğraf sergileri  düzenlenebilir.

Festivalin başarılı olması için;

Bunu fırsat bilerek, Seyrânî’nin evinin onarılmalı, orasının bir anı evi olarak hizmete sunulmalıdır.

Festivalin başarılı olması için;

Hediyelik eşyaların satıldığı mağaza, büfe veya benzeri satış yerleri olmalıdır. Zile bebekleri, halı ve kilimden yapılan eşyalar, Seyrânî konulu, anaktarlık, rozet, heykelcikler, hasırdan yapılan eşyalar satılabilir.

Festivalin başarılı olması için;

Hazırlanacak Develi ve Seyrânî ile ilgili  tanıtıcı CD’lerin hazırlanması, gelen konuklara  dağıtılması  faydalı olacaktır.

Festivalin faydalı olabilmesi için;

Develi Kültür ve Tabiat Varlıklarınının tanıtılacağı  kültür gezileri programlanmalıdır.Bu geziler sırasında yörenin ürünlerinden giraboğlu, kabak çekirdeği, balı, pekmezi, peyniri, gibi ürünlerinin tanıtılması da sağlanmalıdır.Etkinlikler süresince  ev hanımlarının ürettiklerini  satabileceği stantlar hazırlanmalı, Belediye Başkanlığı  bunu teşvik etmelidir.

Festivalin başarılı olması için;

İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerdeki Develi kültür ve Dayanışma dernekleriyle  işbirliğine gidilmeli, onlardan da  destek sağlanmalıdır.Kültür fuarlarında stanlarda tanıtımı sağlanmalıdır. Basın veyayın organlarında  çok iyi duyurularının yapılması sağlanmalıdır.Konserler, aşıkların buluşması sağlanmalıdır.

Festivalin başarılı olması için;

Zaman zaman dile getirdiğim üzere bu festival çerçevesinde bir “Seyrânî Araştırmalar Merkezi” nin bir an önce kurulmasında  çok büyük faydalar bulunmaktadır. Belkide bu  zamanlar  kent müzesi ve arşivine de dönüştürülebilir.

Festivalin başarılı olması;

Oldukça çok kişinin  çağırılarak  festivale katılımının sağlanması , âşıkların, şairlerin, edebiyatçıların, bilim adamlarının kısaca Develili ve Develiyi sevenlerin bir  buluşması olmalıdır.

Festivalın başarılı olması için, her zaman olduğu gibi üzerimize  düşen bir görev olursa     hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.708 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?