logo

SARAY HALI’NIN ÖRNEK BİR YATIRIMI DAHA

Her yıl ocak ayının ikinci haftası Enerji Tasarrufu Haftası olarak değerlendirilmektedir.

Cumhuriyet’ten önce ve sonra enerji üretimi ve tüketimi  oldukça sınırlıydı. Enerji olmadan sanayi, sanayi olmadan da  kalkınma olamazdı. O nedenle 1933-1942 yılları arasında  birinci ve ikinci sanayi planları hazırlandı.Enerji üretimini artırmak için ve olabildiğinde dışa bağımlılığı azaltmak için  kömür üretimi yaban yabancı şirketlerden  ulusallaştırıldı. Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Etibank ve Petrol Ofisi  Türkiye Elektrik Kurumu kuruldu. Daha sonraları hidroelektrik santralleri ve termik santralar yapıldı.Hidroelektrik santralleri için de barajlar kurulmaya başlandı. Elektrik enerjinin büyük  kısmı sanayide kullanılmaktadır.

Enerji  denilince sadece elektrik enerjisi  akla gelmemelidir. Odun, kömür, petrol ve doğal gaz gibi maddelerden de enerji elde edebiliriz. Çok odun tüketmek ormanlarımızın azalmasına neden olmaktadır. Kömür rezervlerimiz de  çok azalmaktadır.

Petrol ve Doğal gazda da dışarıya  bağımlıyız. Karşılığında oldukça büyük  miktarlarda  yabancı ülkelere döviz ödemek zorunda kalmaktayız.Dışarıya olan bağımlılığımı azaltmak için ülkemizde bulunan doğal  kaynaklardan  faydalanmamız gerekmektedir. Bunların başında su, rüzğar, güneş gibi enerji kaynakları gelmektedir.

Ülkede başlatılan enerji seferberliği  çerçevesinde Develi’de Zamantı  ırmağı  üzerinde kurulan dört nehir santrali, bir baraj santrali Yahyalı ilçesinde  başlayan rüzgar santralleri  çalışmaları hızla sürmektedir.24 adet rüzgar santralinden  yıllık ortalama 295.800.000 kwh/yıl olacak.Develili hemşehrimiz Mustafa Aksu tarafından  yapımı gerçekleştirilecek olan santrallerde elektrik üretimi 2012 yılında  başlıyacağı planlanmıştır. Hemşehrimizi bu girişimlerinden dolayı kutluyoruz.

Enerji üretimi konusunda köklü yatırım yapan Develi’nin  amiral  şirketi, Saray Halı A.Ş.dir.Saray halı, ana üretim tesisi olan halıcılık dışında, kurduğu  Saray Çiftliği ile de önemli bir yatırım yapmış, çiftliğinde ürettiği  ürünleri de Saray  Çiftliği Marketler zinciriyle de  tüketiciyle  buluşturmuştur.Develi  ve dolayısıyla ülke ekonomisine önemli katkıları olan Saray  Halı, şimdilerde fabrikalarınında kullandığı  elektrik ihtiyacını da kendi kurduğu kojenarasyon sistemi ile karşılamaya başladığı  mutlulukla görmekteyiz.

Saray Kojenerasyon  Sistemi delinen tesislerde LNG (likit doğal gaz) normal doğal gaz  koşullarına getirildikten sonra motara gönderilmektedir. Burada iki adet 2145 kw elektrik üretecek toplamda 4.3 megawatlık bir kojenerasyon sistemi kurulmuştur. Fabrikaların maksimim saatlik tüketimi olan 3700 kw enerjiden fazlası özel tüketicilere verebiliceğini belirtilmiştir.İzinleri Enerji Piyasası  Kurumundan alınmıştır.

İki milyon euroya malolan enerji  tesisi, elekrik ve ısı  enerjisinin birada üreten enerji santrali   olduğunu Saray Halı A.Ş. Genel Koordinatörü Nadir Yürüktümen açıklamıştır.

Tesisleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız tarafından da incelemelerde bulunmuştur.

Saray Halı A.Ş.’nın bu önemli yatırımını  kutluyor, Develi’deki diğer sanayi kuruluşlarına örnek olmasını diliyorum.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
5.904 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?