logo

NECATİ KURMEL’İN DEVELİ’YE YAPTIĞI HİZMETLER

Türk sanayinin duayen isimlerinden Necati Kurmel, Saray Halı’nın sahibi. Develi’ye,  dolayısiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Saray Halı,  istihdam olanaklarıyla birçok kişiye iş sağladı. Develi sanayisinin ilk ve büyük sanayi  kuruluşu  olmasının yanı sıra lokomotifi de.  
Saray Halı, 1972 yılında Develi’nin  Aygözme mevkiinde kuruldu. 100 bin metrekare kapalı alanda faaliyetini sürdüren Saray Halı üretim tesisleri  500 bin metrekarelik alanı kapsamaktadır. Bu tesislerde; yıkama, boyama, iplik, dokuma, apre, konfeksiyon, kalite kontrol, teknik destek birimleri ile sosyal  bölümler  bulunmaktadır. 1500 işçi ve teknik personelin çalıştığı Saray Halı’da  yılda ortalama  5ooo metrekare halı üretilmektedir. Üretilen halılar klasik, vizyon, sembol, serenat, armoni, frize, sizin ve karving adlarını almaktadır. Halıların  bir kısmı iç piyasada  pazarlanırken, büyük bir kısmı da dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmektedir. Türkiye’nin 500 kuruluşu arasında yer alan Saray Halı, örneğin 2007 yılında 80  milyon dolarlık ciro ve  ihracat girdisiyle ülke ekonomisine önemli katkıları olmuştur. Saray Halı’nın bu başarısı birçok Develilinin evine iş ve dolayısıyla aş girmesine neden olmuştur.                                                                                                                                                  
Saray Halı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel, Develi  ve Yahyalı halıcığılığın yanı sıra, madencilik, turizm, inşaat ve tarım sektöründe de önemli  başarılara imza atmış biridir. Ben burada diğer sektörlerdeki  başarılı çalışmalarından söz etmiyeceğim. Ancak tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışmalarını ayrı bir yere koymak istiyorum. Çünkü bu yatırım, Develi için paha biçilmez. 1998 yılında 5000 baş hayvanla girdiği besicilik sektöründe Develi, Adana, Kars ve Ardahan Çiftliklerinde  20000’in üzerinde büyükbaş hayvanı bulunuyor. Bunlardan 3500’ü süt, 16500’ü besi  içindir. Ayrıca 2500 civarında  hayvan satın alınıp  beslendikten ve belli bir kiloya geldikten sonra satılmaktadır. Hayvanlar Ege, Kars ve İç Anadolu’dan satın alınmaktadır. Süt ineklerinde Ar-Ge çalışması sonucunda verimlilik artırılarak, ortalama  günlük 32 kğ. süt elde edilebilmektedir.
Kurmel, Develi’yi Saray Halı tesislerinden sonra örnek et ve süt üretim merkezi haline getirmeyi  amaçlamıştır. Yaptığı projelerle yörede hem hayvancılık hem de süt üretiminde kaliteyi artırmayı hedeflemiştir. Aynı zamanda bölge halkına  bir bakıma destek olmak da istemiştir. Bu nedenle Saray Halı Tesislerinin yanında 4000 dekarlık bir alan üzerinde 20 milyon dolarlık bir yatırımla entegre hayvancılık  ve tarım işletmeleri kurarak, tarım sektörüne adım atmıştır.Saray Halı A.Ş. 2002 yılında Yeşilhisar Tarım ve Besi Hayvancılığı tesislerini devreye soktu. Develi süt sığırcılığı, damızlık düve ve besi işletmeleri 26000 metrekarelik kapalı alana sahip Türkiye’nin en büyük işletmelerinden biridir. İşletmelerde 110 büyükbaş sığır kapasiteli, yüksek teknolojiye sahip  yarı açık iki ahır, doğumhane, buzağı kulubeleri, yarı açık buzağı ahırı, açık padoks sistemli besi ahırları yer almaktadır. İşletmede 1000 civarında sağmal Hoistein inek, 1200 Hoistein dişi dana ve düve, 900 baş kadar tosun ve besi danası bulunmaktadır. Elbette bu rakamlar üreme ile de  değişebilmektedir.
İşletmede hayvanların yem ihtiyaçları saatte  5 ton yem üreten fabrikadan karşılanmaktadır. Yine işletmede, 4500 tonluk on bir adet yem silosu yer almaktadır.Süt sağım işlemleri  elektronik ve bilgisayar donanımlı süt sağım ünitelerinde yapılıyor ve 20 ton kapasiteli tanklarda depolanıyor. Üretilen sütlerin büyük bir kısmını Dimes’e satılmaktadırlar. Canlı hayvan satışlarını da Maret, Pınar, Carrefoursa  gibi büyük şirket ve markalara pazarlamaktadır.

Necati  Kurmel, Develi’de  18000 metrekarelik yeni bir  kesim ve işletme tesisi kurdu. Bu işletmede de ileri teknoloji  kullanıldı. Burada karkas et. kuşbaşı. pirzola, sucuk ve salam da üretilecek. Çiftlikde üretilen  Saray markalı süt, yoğurt, peynir ve et  türlerini Saray Çiftliği marketlerinde  halkın beğesine sunmaktadır. Halen Kayseri, Adana, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş, İstanbul  gibi  kentlerde 20’ye yakın Saray Çiftliği marketleri,   ürettiklerini tüketicilyerin ayağına  götürmektedir.

Necat i Kurmel’in  önce Saray Halı sonra  Saray Çiftliği yatırımları ile Develi ekonomisine çok büyük katkıları olmuştur.Tanıtım, istihdam, ekonomik girdiler, halkın emeğinin değerlendirilmesi nde işletmelerin Develi’ye oynadığı rol  tartışılamaz. Bence her Develi’nin gönlünde Necati Kurmel’in yeri bir başkadır.O’na  yapılan  hayır dualarını hisseder gibiyim.
İşte bu aşamada Develi’li  de, O’na olan görevini yerine getirmenin zamanıdır diye düşünüyorum. Örneğin  bir büstünün yeni  açılan meydanın bir köşesine  yaptırılarak konmalı, ya da bir plaketini uygun bir yere yerleştirilmelidir . Necati Kurmel’e ne yapılsa  azdır. Sağlık ve uzun ömürler dilerim.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.900 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?