logo

MEHMET KARABULUT ÜZERİNE

Bundan üç dört sene kadar önceydi. Kendisi  de Muğla’lı olan dostum Prof.Dr. Şadan Gökovalı ile bir gün sohbet ederken, Muğla’lı olan felsefe öğretmenim şair Mehmet Karabulut’tan sözetmiştim. Hayattaysa nasıl  bulabileceğimi sormuştum. O da yaptığı bir araştırma ile kısa bir süre sonra onun telefonu bana vermişti. Ne kadar mutlu olmuştum. O öğretmenler ki  bizlerin yetişmesinde çok ama çok emekleri vardı.Hemen telefona sarıldım.Karşımda öğretmenim o sıcak sevecen sesi.Şaşırmıştı. Ama oda benim gibi çok sevinmişti, bu görüşmemizden.İşte o günden beri  öğretmenimle haberleşiyor, yazışıyorum.
Develili Şairler ve Yazarlar ile Seyrânî Şiirleri Antolojisi adlı son yapıtlarımı  kendisine gönderdiğimde çok mutlu olduğunu belirtirek “Öğrencimle gurur duydum” diye bir not göndermişti.
Şu günlerde basında  Mehmet Karabulut, kitaplarını doğduğu yer olan Yerkesik ‘e bağışladığı haberlerini okuyoruz .Ne onurlu bir bağış.Yörenin ve ülkenin evrensel düşüncelerini  dizelere aktaran şair Karabulut, 20’e yakın şiir kitabı yazmış.Bunca şiir dolu kitaplarını, okuduğu kitaplardan oluşturduğu kitaplığını Yerkesik’te  şiirseverlere ve edebiyat dünyasına sunmuş.
İstanbul’da Göztepe Lütfiye Sokakta Tunçdere Apartmanında yaşayan Mehmet Karabulut, 1925 yılında Muğla’nın Yerkesik Bucağında doğmuştur. Antalya Lisesi’ni okuduktan sonra ,İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu ve İstanbul  Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdi. Edirne, Erzurum, Kırklareli, Develi ve İstanbul  Liselerinde felsefe öğretmenliği görevinde bulundu. Beşiktaş Kız Lisesi onun son görev yeriydi.(1976)
ÇAN Şiir kitabının arkasında Hüseyin Demirhan şunları söylemektedir:                                                                                          

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.291 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?