logo

KEÇENİN DEVİ : GAZİ KEÇE

Keçe, önemli geleneksel el sanatlarımızdan birisidir. Bu sanatın en iyi uygulandığı yerlerin başında İzmir’in Tire ilçesi  gelmektedir. Usta çırak ilişkisi ile yapılan keçecilik, zamanla  ustaların azalması sonunda  ortadan kalkma tehlikesi ile  karşılaşılmaktadır. Keçecilik  el sanatının yaşatılması  ve tanıtılması  için de  butik müzeler kurulmalıdır. Bu müzenin bir örneğini  Rusya’da görmüştüm. Müzede, keçeden  kullandıkları  eşyaların üretim safhasından tüketim aşamasına kadar sergilemişlerdi.Keçeciliğin  turizme de katkı sağladığına tanık olmuştum.
Günümüzde keçe  modern tesislerde  üretilmektedir. Orta Doğu’nun ve Türkiye’nin en büyük keçe fabrikası Develi’de  bulunmaktadır. Gazi Keçe Fabrikası  32 yıldır faaliyetini sürdürmektedir. Fabrika Türkiye’de tek, Dünya’da altıncı  büyüklüktedir. 1978 yılında  çalışmaya başlayan  Gazi Keçe Sanayii ve Ticaret A.Ş. Develi’nin  sanayide  gurur kaynaklarından biridir. Firma, 1999 yılında  “13. Avrupa Kalite Ödülü”nü almış olan bir kuruluştur.110 000 metre kare yerleşim, 10 000 metre kare kapalı alanda kurulmuştur. Her ne kadar kuruluş aşaması bakımından 1960 yıllarında İstanbul’da  bir keçe fabrikasının olduğu  biliniyorsa da  teknolojiye ayak uyduramadığından kapanmak zorunda kalmıştı.
Bir yünün keçe  halinde  üretilerek pazarlama aşamasına gelinceye  dek 12 işlemden  geçmektedir. Keçe üretiminde Merinos koyun yünü kullanılmaktadır. Yünler de  ithal edilmek yerine Devlet Üretme çiftliklerinden sağlanmaktadır. Yünler ilk olarak harman-hallac bölümünde yabancı maddelerden ayıklanmaktadır. Tarakla tarandıktan sonra yünler rulo haline getirilmektedir. Yapılan rulolar hazırlama masalarında istenilen keçeye göre şekillendirilmekte. Daha sonra keçeleme ve buhar makinesinden geçirilerek ve on saat asitli suda bekletilmektedir. Dövüldükten sonra pres ve torna işlemiyle  pazarlamaya hazır hale getirilmektedir.
Fabrikada  üretilen keçelerin kullanım alanları sıralamak gerekirse; her türlü polisaj parlatma keçeleri, rulo, disk, plaka ve küçük keçeler, ortopedik keçeler ve filtre sanayi için süzücü keçeler, döşeme, ses ve ısı izalasyonu  keçeleri, bant, silindir, fitil disk,  rulo ve plaka keçeler,  mermer sananiyinde kullanılan silme ve parlatıcı keçeler. Görüldüğü gibi  üretilen keçelerin çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.  Keçeli kalemlerden uçak sanayinde ses geçirmezlik  keçelerine kadar kullanılmaktadır.
Türkiye’nin silah sanayinde önemli bir yeri olan MKE Makine  Kimya silah fabrikasında de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  Ayrıca, DDY Vagon  Fabrikasında,  Ereğli ve İskenderun Demir Çelik Fabrikakalarında, Konya Tümosan Traktör Fabrikasında, otomobil sanayinde, döşemelik ve ses geçirmezlik olarak kullanılmaktadır
Yıllık kapasitesi 150 ton  olan üretimi iç piyasanın dışında İran, Suriye, Ukrayna, Mısır ve diğer Orta Doğu ülkelerine  ihraç edilmektedir. Dünyadaki benzer fabrikalarla rekabet halinde olan Gazi Keçe,  Develi’de  önemli bir istihdam yaratarak paramızın  yurt dışına gitmesini de engelemiş olunmaktadır. Bu çabalarıyla fabrika ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.
Firma daha sonraki yıllarda  tekstil  alanında da  üretime başlamıştır. Fulyat  adı altında 1997 yılından beri  her türlü  Ev Tekstil ürünlerini üretimini gerçekleştirmektedir.
Uyku seti, yorgan, yastık,  kırlent,  yatak ve kanepe örtüleri, alez yatak koruyucuları, nevresim takımları ve uyku tulumları gibi çeşitli ürünler üretimi gerçekleştirilmektedir.
Ev tekstil hammaddesi olan silikonlu elyaf Kore ve Taıwan’dan ithal edilmektedir. Üretilen ev tekstil  ürünleri yurt içinde tüketilmesinin yanısıra Polonya, Romanya, Almanya ve Fransa’ya da satılmaktadır.
Develi’nin sanayinde Saray Halı  gibi Gazi Keçe de çok önemli bir yer  tutmaktadır. Yöreye  sağladıkları katkılardan dolayı  kuranlara ve emeği geçenlere  yürekten  teşekkürler.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
3.050 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT