logo

İKİ KONU

ÇALIŞAN  GAZETECİLER GÜNÜ

Geçtiğimiz 10 Ocak günü  Çalışan Gazeteciler Günü’ydü..Bu günde çeşitli  etkinliklerle kutlandı. Çalışan gazetecilerin sorunları tartışıldı.Cezaevinde  tutuklu bulunan gazetecilerin durumundan söz edildi.

Bence Develi’de  basınla ilgili  önemli bir gelişme olarak  Develi Gazetesi’nin  Web sayfasının yayına başlamasıydı. Develi’de yayınlanan yerel gazetelerden Seyrani, Çağdaş Develi, Çağrı  gazetelerinden sonra Develi Gazetesi’ninin de böyle bir çalışma yapması önemli bir gelişmedir. Yöre ile ilgili haberleri  okuyucularıyla buluşturması açısından önemli bir gelişme olarak görüyorum. Develi Gazetesi  sahip ve çalışanlarını kutluyorum.

Bu arada  tüm gazetecilerin, özelde Develili gazetecilerin  gününü kutlar, sağlık ve başarı dileklerimi sunarım.

***

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Önceki gün Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Emin Zararsız  imzasıyla 81 ilin Milli Eğitim müdürlüklerine gönderdiği  bir genelgede 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları ile ilgili şunların istendiği görülmektedir.

“Başkent dışındaki il ve ilçelerimizde yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelik arz eden gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklere yer verilmemesi, bu kapsamda il ve ilçe kutlama komiteleri tarafından gerekli tedbirleri alınarak çalışmaların anılan yönetmelik hükümleri uyarınca yürütülmesi.

Kanun ve yönetmelik hükümlerine göre aykırı olmamak kaydıyla ve eğitim ve öğretimin aksatılmamasını teminen, mevzuatın belirtildiği üzere tüm gençliğin dahil edileceği formatta gerçekleştirilmesi uygun görülmektedir.Kanun ve yönetmelikte kutlamaların öğrencilerin katılımıyla yapılacağına dair bir hüküm de bulunmamaktadır.Bununla birlikte günün anlam ve önemi ile uygun kutlamaların okullarımızda ve öğrencilerimizin katılımıyla icra edilmesine  devam edilecektir.”

Milli Eğitim Bakanlığının genelgesinden de anlaşılıyor ki artık 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, artık  stadlarda kutlanmayacak.Bayram coşkusu bir tek Ankara’da yaşanacak.

Yıllar öncesinin Develi’sine gittim. 1960 ‘lı yıllarda  tek ortaöğretim okulu olarak Develi Lisesi vardı. Bu lisenin de efsane beden eğitimi öğretmeni Öner Özmen’di. Sevgili öğretmenimizin  o zamanki adıyla !9 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda  bizlere yaptırdığı  etkinlikleri unutmak  mümkün mü?. Bayram tüm Develilerin çoşkulu katılımıyla birlikte kutlanırdı.

Genelge ile  bu yıl stadlarda  bayram kutlanmayacağı anlaşılıyor..2011 yılı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Van Depremi nedeniyle iptal edilmesi nedeniyle, şimdi de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı  törenleri okullarda kutlanması istenmektedir.Sırada 23 Nisan Çocuk Bayramı’na mı geliyor? Uluslararası  düzeyde kutlanan, Atatürk  tarafından  çocuklara armağan edilen tek bayramımız ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı  acaba ne gibi bir  düzenleme düşünmektedir.

Bekleyip göreceğiz.

Genelge ilgili  fazla yorum yapmaya gerek yok kanısındayım. Okuyucuların değerlendirmesine bırakıyorum.

Herşey gayet açık olarak ifade ediliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.538 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?