logo

İKİ BAYRAM BİR ARADA

Develililer iki bayramı birlikte kutlamanın sevincini, gururunu  yaşamaktadır.Bu coşkunun ilki hiç şüphesiz ki Cumhuriyet Bayramı. Cumhuriyetin kuruluşunun 87. Yılı. Cumhuriyetin kazanımlarının hiç de kolay olmadığını, bu değerlerin hangi koşullar altında  sağlandığını hiç unutmamalıyız. Onun için  Cumhuriyet Bayramı’nı  her zamankinden daha  coşkuyla kutlamalı, önemini  çocuklarımıza, gençlerimize  anlatmalıyız.  Hafta süresince ülkenin her tarafında yapılan törenlerde;  söyleşiler, konferanslar, paneller, sergilerle  bugünün neden bayram olarak kutlandığı çeşitli yönleriyle Cumhuriyet anlatılacaktır kuşkusuz.87 nci yılını kutladığımız  Cumhuriyet Bayramınızı  candan kutluyor, esenlikler diliyorum.
Develililer için ikinci  önemli bayram, DOP projesinin tamamlanmasıdır. DOP projesi, bilindiği gibi Develi Ovası Sulama Projesi’dir. Nedir bu proje ? Kısaca tarihi serüvenine değinmek istiyorum. Zamantı Nehri sularının, Regülatör ve Derivasyon Tüneli ile  Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı ilçelerini içine alan kısaca Develi Ovası’na ulaştırılmasıydı. 1976 yılında programa alınan  Develi Ovası Sulama Projesi (DOP), iki aşamada ele alındığı görülmektedir.Bunlardan ilkinde, Kovalı ve Ağcaşar barajları ile  sulama kanalları  tamamlandı. Tarih 1987. Bu ilk aşama ile  18 416 hektar alan sulu tarıma geçilmesine  neden oldu.
İkinci aşamada ise, Zamanatı Nehri Regülatörü ve Derivasyon Tüneli inşaatıydı. İhale tarihi 1991’i  gösteriyordu. Projeye ayrılan ödeneğin yetersizliği nedeniyle inşaat yavaş yürümüş, on yılda ancak  yüzde yirmi seviyesinde tamamlanabilmiştir. 2002 yılından sonra  yeterli ödeneğin ayrılması sonucunda proje hız kazanarak 2010 yılında  tamamlanması gerçekleştirilmiştir. Projenin gerçekleşmesinde ihaleyi  üstlenen Ünal Akpınar İnşaat ve İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin özverili çabalarından dolayı kutlamak  istiyorum.
Develi Ovası Sulama Projesi, yöreye ne gibi katkı sağlayacak ?
Birincisi katkısı, Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin topraklarını da kapsayan Develi Ovası’nda yaklaşık 20 000 çiftçi ailesinin sulu tarım yapmasını sağlayacak. Bu yaklaşık olarak 58 000 hektar    alanın sulanması  demektir. Ülke ekonomisine yılda  yetmiş milyon lira katkı sağlayacağı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaya göre  proje üç dört yılda kendini  amorti etmiş olacaktır.
İkincisi katkısı, ülkemizin önemli kuş cennetlerinden Sultan Sazlığı’nın su gereksinimi kanşılayacaktır. Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, Ramsar Konvansiyonu’na alınmış olup, Doğal Sit alanıdır. Sultan Sazlığı, on yedi bin hektarlık alanda, 264 kuş ve  400 bitki türünü bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle yaz aylarında susuz kalan  bu önemli  Kuş Cennetinin de  proje ile kurtulmuş olacaktır.Son yıllarda artan iklim değişikliği ve küresel ısınma nedenleriyle ortaya çıkan kuraklık sorunu da böylece  engellenecektir.
Üçüncü katkısı ise, proje aşamasında açılan tünelde 380 litre/saniye içme suyu çıkmıştır. Şu anda bu su Sultan Sazlığı’na verilmektedir. Tünelden çıkan yer altı suyu başta Develi olmak üzere  yörenin içme  ve kullanma suyu ihtiyacına katkı sağlayacak durumdadır. En kısa zamanda suyun, Develi su şebekesine bağlanmasını ummaktayım.
Edinilen bilgiye göre proje, 31 Ekim 2019 Pazar günü saat 14.00’de  törenle hizmete açılacaktır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansla katılacağı törene, Kayseri  milletvekili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birçok siyasilerin, bürokrakların  ve Develililerin katılması beklenmektedir. Emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Develi’nin  önemli bir projesi de böylelikle  yaşama geçirilmiş  olmaktadır.  Günümüzde tarım ve hayvancılığın  gelişmesine  yapacağı  katkılar düşünülürse,  projenin ne kadar  önemli  olduğunu bilmem söylememe gerek var mı?
Develi Ovası Sulama Projesi’nin bundan sonraki aşamasında; bilimsel destek de Seyrani PAKSOY Ziraat Fakültesi’nin katkıları büyük olacaktır. Yapılacak araştırmalar, kurulacak laboratuarlar  yörenin kalkınmasına sağlıyacağı katkıları şimdiden görür gibi oluyorum.
Yöre ve ülke ekonomisi için çok önemli olan  DOP’un  gerçekleşmesinde,  proje aşamasından günümüze değin emeği geçenlere , ödeneğini sağlayan hükümetlere teşekürü bir görev biliyorum.Bu projenin tamamlanması bir bayram coşkusu içinde kutlanmalıdır. Onun içindir ki  Develi iki bayramı birlikte kutluyor. Her iki bayramınız kutlu olsun.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.363 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?