logo

DEVELİ’NİN ULU ÇINARLARI

Günümüz kentlerinin betonlaşan görünümleri içinde ağaçlar önemli bir yer tutarlar. Daralan oyun alanlar, parkların  sınırlı sayıda olması  ağaca olan özlemi  daha da artırmaktadır. Şehirlerdeki yeşil alanlar yaşağımız çevrenin en  değerli  bölümleridir. Yerel yöneticiler  şehir planlarını yaparken,  park  ve yeşil alanlara ayrılacak  yerlerin  daha geniş olmasına özen gösterilmelidir. İnsanlarımızın dinleneceği, spor yapacağı , çocuklarımızın oyun oynayacağı  bu yerlerin çoğaltılması  gereklidir diye düşünüyorum.
Kentlerin  yaşam süreci içinde onunla birlikte , onunla iç içe olan simge ağaçlar da bulunmaktadır. Kayseri eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Şükrü Karatepe, Erciyes’in Anıtsal Ağaçları adlı çalışmasında  (Kayseri Büyükşehir Belediyesi Yayınları)  bu anıtsal ağaçlardan  sözetmektedir.
Develi’de  iki ağaç vardır ki bunlar yaşayan, hemen hemen ik üçi yüz yıllık bir tarihe tanıklık etmiş olan ağaçlardır. Bu ağaçlar ulu çınarlardır. Biri Elbiz Parkı’ndaki çınarlar, diğeri ise Fatih Cami önündeki çınardır.
Çınar, geniş damarlı yaprakları, yüksek dalları, iri gövdeleri ile tanınırlar. Sulak yerleri severler.Uzun ömürlüdürler. Çok hızlı büyürler. Gövde kalınlığı 10-15 metreye kadar genişler.Park, bahçe ve yolları  süslerler.
Develi’de  parklarda, yollarda , ana caddelerde  oldukça fazla  çınar ağacına  rastlanır.Son yıllarda Develi Belediyesi  çınar dikimini hızlandırmıştır. Bu da İlçeye ayrı bir güzellik katmıştır.
Anıtsal çınarlardan ilk bulunan yer, Elbiz Parkı’nda bulunan iki çınardır. Havuzun doğusunda bulunan çınar, gövdesi yedi metre olan, kalın bir  gövdesi bulunmaktadır. Gövde üzerinde iki metreden sonra  ikisi  yukarıya ikisi yanlara doğru uzanan  kolları yer almaktadır.Çınar  yirmi beş metre genişliğinde  bir alanı  kaplamaktadır.Havuzun  batısında yer alan  ikinci çınarın ise  çevresi  beş metreyi bulan kalın bir gövdesi  bulunmaktadır.Bu kalın gövde üzerinde üç metreden sonra önce üç, daha asonra  beş dala ayrılmaktadır. Bu çınar  kümesi de yaklaşık  yirmi metre genişliğinde bir alanı örtmektedir. Bu iki ulu çınarın iki  üç yüz, ikincisi ise  iki yüz yaşında olduğu  tahmin edilmektedir.
Aşağı Evrerek Fatih Cami önünde ki çınar  da anıtsal çınarlardan biridir. Aslında iki adet olan çınarlardan  biri  kuruyarak kesilmiştir. Günümüze kadar ikinci  çınar kalabilmiştir.Gövdesinin genişliği beş metre olan çınar, düzgün bir silindir şeklindedir.Yüksekliğinin sekiz metreden sonra küçük  yan dallara  , on beş metreden sonra da dört büyük dala ayrıldığı, çınar, evler arasında bütünleşerek güzel bir görünüm  sunmaktadır. Yaşının iki yüz olduğu tahmin edilmektedir.
Çınarın altında dana önceleri  suyunun  sürekli aktığı  kemerli  bir çeşmenin  yer aldığını  söylemeliyim. Evimizin karşısında yer alan bu çınarların gölgesinde  mahalle yaşlıların sohbet ettiği, çocukların oyunlar oynadığı unutulmaz anılarlara sahiptir. Gölgesinde şırıl şırıl  su akan çeşmesinde genç kızları görmek için  bir o yana bir bu yana  gezinen delikanlıları görür gibi oluyorum.Bu ulu çınarlara çıkarak sevdiklerimizin adlarını  kazıyarak yazar, kabuklarından yaptığımız tabancalarla komen oynadğımız yılları unutmak mümkün mü? Ah o ulu çınarlar, ulu çınarlar…Tarihe tanıklık eden çınarlar.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.312 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?