logo

DEVELİLİLER BULUŞMASI

Develi, eğitim, kültür, sanat ve ekonomi bakımından gün geçtikce gelişen bir ilçe. Develililerin kurdukları  sivil toplum örgütleri ile söz konusu gelişmelere önemli katkı sağlamaktadırlar. Hemen hemen  Develililerin yoğun oldukları kentlerde  örgütlenmektedirler. Örgütlerin sayıları her geçen gün arttığı gözlenmektedir.Develi  ilçe ve köy dernekleri yaşadıkları  yörelerdeki  hemşehrileri arasındaki  iletişimi sağlamakta, gelenek ve göreneklerini yaşatmakta, yardımlaşmayı  ve dayanışmayı sürdürürlerken, Develi ile  olan ilişkilerini de  sıcak tutmaktadırlar.Bu  sivil toplum örgütleri bazen tek bazen de birkaçının bir arada  geniş çaplı etkinlikler yaptıkları görülmektedir.
Son yıllarda bu etkinliklerin en geniş kapsamlı olanı 22 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul’da  gerçekleştirilmiş olanıdır.Buluşmaya,  İstanbul Develi ve Yöresi Kültür    ve Dayanışma Derneği’nin öncülüğünde, İstanbul’da bulunan diğer ilçe ve köy dernekleri ile Ankara, Kayseri, İzmir, Antalya  Develililer Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri temsilcileri de katıldılar. Develi’den  ilçe kaymakamı Enver Ünlü, Belediye Başkan vekili İsmail Develioğlu ile  ilçe sivil toplum örgütü temsilcileri  de oradaydılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Topkapı Sosyal Tesislerindeki buluşma çok kalabalık oldu.
Bu büyük organizasylonda  Develi’nin gururu Prof.Dr. Cavit Avcı’nın çabası büyük olmuştur. Bu,Avcı’nın son yıllarda kendi  özverisiyle  düzenlediği Develililer buluşmasının bir sonucu olsa gerek. Adı geçen toplantılardan ikisinde İzmir’den eşimle katılmıştım. İlki  yüz  yüzeli kişi civarındaydı. İkincisinde  ise sayı ikiyüz eli kişiye kadar çıkmıştı. Alemdağ’da başlayan  bu toplantılar, yirmi iki mayısta yediyüz kişilik  büyük bir organizayona dönüşmüştü. Bu buluşmada da Cavit Avcı ve işadamı Bekir Artuğ  programın sunuculuğunu birlikte yaparak çok  zor bir görevi üstlendiler.      Program akışı içinde İstanbul Bahçelievler Belediye başkanı Osman Develioğlu’nun, sivil toplum örgütlerinin kuruluşları ve önemleri üzerine yaptığı konuşmayı, kaymakan Enver Ünlü’nün Develi’deki çalışmaları özetlediği  konuşması izledi.
Daha sonraları sırasıyla, Develi Belediye başkan vekili İsmail Develioğlu,  12. Dönem Kayseri Miilletvekili Hakkı Kurmel, Ankara  dernek başkanı Şaban Üzümlükaya, İzmir adına ben, Kayseri dernek başkanı Ziya Çolak, İstanbul Kayseri İli  Yardım Derneği başkanı Yasemin Aydoğan, Genç Develililer Derneği Başkanı Mustafa Şam, Muammer Bakkaloğlu ve Mehmet Papak birer konuşma yaptılar.Anılarını, dileklerini ilettiler.
Etkinlikler çerçevesinde Develi Belediyesinin hazırladığı Develi Fotoğrafları sergisi ile Develili ressam Pembe Tokluoğlu’nun  Develi konulu  resim sergisi  beğeniyle izlendi.Ben de kurulan stantda  Develi ile ilgili kitaplarımı imzaladım. Çalışmalarım büyük ilgi gördü. Bundan da  mutluluk duydum.     
Ayrıca Develi ilçe Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan 12 adet  Zile  kaftan giysileri ile  Zile bebekleri , ilgi  duyulan bir başka çalışmalardı.

Sanatçı Mine Koşan’ın  konuk olduğu  buluşmada halk dansları ve davul şov hemşehrilerimizin büyük beğenisini  kazandı.
İki bin on İstanbul  buluşmasını gerçekleştirmesinde emeği geçen  herkese yürükten teşekkürler.

Etiketler: »
Share
1.318 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?