logo

Develi’li Bir Bilim ve Siyaset İnsanı: Prof. Dr. Burhan KUZU

Prof. Dr.  Burhan Kuzu, 1955 yılında Develi’ye bağlı Şıhlı kasabasında doğdu. İlkokulu  Şıhlı’da  okudu. (1967). Daha sonraları orta öğrenimini tamamlamak üzere Develi’ye geldi. Orta okulu  1979, liseyi 1972’de Develi’de tamamladı. Liseden sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1976 yılında mezun oldu. Fakülteyi bitirince girdiği hakimlik ve kaymakamlık sınavlarını kazandı.
1976 yılında Tekirdağ’da maiyet memuru olarak kaymakamlık stajına başladı. Altı aylık stajını tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Kürsüsüne asistan olarak atandı.
1984 yılında doktorasını verdikten sonra, 1987’de yardımcı doçent, 1989’da doçent, 1998’de profesör oldu.
1980-1982 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı.İstanbul Üniversite Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Ana Bilim Dalı  Başkanlığı yaptı. Uzun süre polis okullarında ders verdi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde  yöneticilik yaptı. Akademik Araştırmalar Dergisi Editörlüğü, Abant Platformu Danışma Kurulu üyeliği, Aydınlar Ocağı İstişare Heyeti Başkan Yardımcılığı, İstanbul  Develililer Derneği Başkan Yardımcılığı gibi çeşitli  sosyal ve kültürel etkinliklerde bulundu.
Kuzu, Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olarak siyasal yaşama atıldı. İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Anayasa Komisyonu ve Karma Komisyon başkanlığını yürütmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.     
Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanan Burhan Kuzu, radyo ve televizyon programlarındaki yorumlarıyla, verdiği  konferanslar  ve katıldığı panellerdeki sunumlarla da çeşitli  çalışmalarda bulunmaktadır.     
Develi’nin yetiştirdiği  ünlü  bir bilim ve siyaset adamı olan Prof. Dr. Burhan Kuzu, bilim  dünyasına da önemli  eserler vermiştir.Bunların başlıcaları :
1.Türk Anayasa Hukukunda Kanun Hükmünde Kararnameler (Doktora tezi). İstanbul, 1985.
2.Anayasa Hukukumuza Yürütme Organının Düzenleyici  İşlem Yapma Yetkisi ve Güçlendirilme Eğilimi. İstanbul, 1987.
3.1982 Anayasasının Temel Nitelikleri ve Getirdiği Yenilikler. İstanbul, 1990.
4.Olağanüstü Hal Kavramı ve Türk Anayasa Hukukunda Olağanüstü Hal Rejimi (Doçentlik tezi). İstanbul, 1993.
5.Türk Anayasa Hukuku ve İlgili Mevzuat.İstanbul, 1999.
6.Sağlıklı ve Dengeli Bir Çevrede Yaşama Hakkı. (Profesörlük tezi). İstanbul,  1997.
7.Düşünceleri Açıklama Hürriyeti ve Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü.İstanbul, 1997.
8.Ülkemizde Kişi Özgürlüğü ve Güvenliği. İstanbul, 1997.
9.Türkiye İçin Başkanlık Sistemi. İstanbul, 1997.
10.Demokrasi ve Sivil Toplum. İstanbul,  1997. Prof.Dr. Burhan Kuzu’nun çeşitli dergilerde  yayınlanan  çok sayıda  araştırması da  bulunmaktadır.
Yazımda kısaca sizlere tanıtmaya çalıştığım kişi, Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun  kısa  bir yaşam öyküsüydü. Bir kasabada doğup, eğitimini tamamlayıp, bilim ve siyasette nerelere gelinebileceğinin bir öyküsü. Hemen hemen  birçok Develi!linin çok zor koşullarda yüksek öğrenimini tamamlayarak önemli konumlara gelmesiyle birebir örtüşen bir öykü. Günümüz gençlerine örnek olmasını umarım.

Etiketler: » » » » »
Share
1.390 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

BENZER HABERLER