logo

DEVELİ’DE KİTAP FUARI

Develi Belediye Başkanlığı tarafından  Develi I. Kitap Fuarı düzenlendiğini öğrendim.15-30 Nisan 2011 tarihleri arasında  gerçekleştirilen fuarın bir ilk olması  bakımından önem taşımaktadır. Ancak, organizasyon açısından  aceleye getirildiğini düşünüyorum.
Birincisi, zaman bakımından İzmir Tüyap Kitap Fuarı ile  aynı günlere  denk geldi. İkincisi, öğrendiğime göre katılanların standlarını açık havada  sergilemeleri.
Bunda hava koşullarının  doğurduğu sonuçlarla sıkıntıların yaşaması.
Üçüncüsü  ve en önemlisi de katılacak  yayınevleri ve  yazarlara  yeterince duyurulmaması.
Kitap  fuarları, üçlü bir buluşma  yerleridir.Bunu bir sacayağına benzetebiliriz. Bu sacayağının bir ucu kitabı  yazan üreten yazar, bir ucu kitabı yayınlayan yayıncı, bir ucu da üretilip yayınlanan yapıtı ulaştığı  okuyucu.
İşte onun için  kitap fuarları bir buluşma yeridir diye tanımlanır.Öncelikle  fuar kapalı bir  mekanda açılmalıdır.
Örneğin kapalı spor salonunda bu  organizasyon gerçekleştirilmelidir.
Daha önceden yayınevlerine duyurular yapılarak katılımlarının sağlanması gerçekleştirilmelidir.Özellikle  Develi ve Kayserili yayınevlerinin çağırılmaları daha çok anlamlı olur.
Yayınevleri yanı sıra  kültür yayınları olan  başta Develi Belediyesi olmak üzere, Kayseri Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, merkezi yönetim yayınları ile diğer sivil toplum örgütleri yayınları  da  fuarda yer almalıdır.  
Fuarda  kurulan  standlarda özellikle Develili yazarlar, bilim adamları, şairlerin yapıtlarını imzalamaları, okuyucularıyla buluşması ne kadar  güzel olur.
Bir şölene dönüşür.
Yine  fuar süresince çeşitli söyleşiler, paneller düzenlenebilir. Sergiler açılabilir. Özellikle  Develi ile  yazarların okurlarıyla buluşması , Develi turizmine de  canlılık getireceğine inanıyorum.
Bütün bunları  İzmir kitap Fuarında, hemşerim yayıncı, yazar Süleyman Kocabaş ile benim Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesi Standında imza gününde düşündük.
Bütün bu eleştiriler her şeyin daha güzel olması, Her konuda olduğu gibi, Develi’de düzenlenen kitap fuarlarının ses getirmesi dileğimiz. Belediye Başkanı Sayın Recep Özkan ve belediye çalışanlarının  Fuarı da en güzel şekilde başaracağına inanıyorum.
Kutlarım  kendilerini.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.170 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?