logo

DEVELİ’DE BİR İLK

Develi, eğitim düzeyi bakımızdan ülkemizin  önde gelen ilçelerinden biridir.Bunda  çanak şeklinde  bir coğrafi konum içinde olması, gençlerin okuyarak hayata atılması şeklinde değerlendirilebilir.Eğitim düzeyinin  yüksek olmasında 1933  yılında Develi’de ortaokulun, 1957 yılında Develi Lisesi’nin açılması da önemli bir etken olsa gerek. Zor koşullar altında okuyarak hayata atılmak  gençlerin en büyük  hedefi olmuştur. Tarıma dayalı bir yaşam süren Develiliiler, ancak çıkış yolunun eğitimle olacağına inanmışlar.Eğitim ve öğrenime olan ilgi günümüzde de  artarak sürmektedir. Her türlü orta öğretim kurumunun olduğu, yeni bir üniversite  kurma  yolunda yüksek öğrenim kurumlarının açıldığı Develi’de, bu sıcak ilgi ve heyacan artarak  çoğalmaktadır.
Erkeklerde  eğitim ve öğrenim oranındaki bu yükselme ne yazık ki kızlar için aynı olduğu söylenemez. Eskiden genellikle geleneklerin de etkisiyle ilkokulu  bitiren kız öğrenciler, ya evde oturur yada  Akşam Sanat Okuluna giderek  sanat öğrenmesi istenirdi. Elbette öğretmen olan, yüksek öğrenimini tamamlayan kızlar da yok değildi. Ama bunların sayısı  çok azdı. Genç kızlar ev hanımı olarak yetiştirilir, aile  için gerekli  bilgiler ve beceriler verilmeye çalışılırdı. Bağ bahçe ve ev işlerinde  ailesine yardımcı olurlardı.Bu nedenle Develi’de çalışma yaşamında da hanımlar çalışmaz, adları geçmezdi. Ancak sayıları çok az olan  bayan öğretmenler okullarda görev alıyordu. Çalışma yaşamı bakımından da erkekler, kamu kurumları ve özel kurumlarda eğemendi. Onlar çalışıyorlardı.


Develi’nin ilk bankası Ziraat Bankası’ydı. Bankaya gitmek, kredi almak çok zordu.Bir de tek olmanın verdiği avantajla klasik  kurallarını uyguluyordu.Develi’nin ikinci  açılan bankası Şekerbank olmuştu. Yannış anımsamıyorsam 1960 yıllarda hizmete girmişti. Kattaş Oteli’nin altında, Çarşı Camisine bakan  cephesinde. Banka  Kızık Köyüne de bir ilkokul  yaptırdığını  çok iyi  biliyorum. Şekerbank, Pancar çiftçisine kredi vermek amacıyla  kurulmuş bir özel bankaydı. Banka  açılırken personel seçiminde bayan  çalışanlara da  yer verilmesi düşünülmüş, bu konuda ağabeyim Şaban Gürlek  kararlılıkla  konunun üzerine gitmiştir. Sonunda ağabeyimin  ısrarı üzerine  iki bayan bankada görevlendirilmiştir. Bayan personelin bankada görevlendirilmesi önceleri yadırganmış, zamanla  onların müşterilere karşı davranışları olumlu sonuçlar vererek bankanın müşterilerinin artmasına  neden olmuştu. Hatta o kadar ki müşteriler Ziraat Bankası’ndaki paralarını çekip Şekerbank’a yatırır olmuştu.Hatta bu nednle Ziraat  Bankası’nın denetleme geçirdiğini de hatırlıyorum. Şekerbank kısa süre  içinde Develi’de çok iyi bir duruma gelmişti.
Şekerbank’ta bayanların  çalışması, Develi’de  adeta bir reform olmuştu.  Zaman süreci içinde açılan diğer bankalarda, kamu kurumlarında ve özel sektörde de bayanlar  görev                         almaya başladılar. Toplum  bu duruma  alışmış, aileler de  kızlarının bir iş sahibi olmakla aile ekonomisine de  belirli bir ölçüde katkı sağlamanın  mutluluğunu yaşamaya başlamışlardı.
Bir örnek vermek gerekirse Şekerbank’a  memur olarak giren  bir Develili  bayan, çalışkanlığı, becerisi ve bilgisi sonunda  kendi şubesine önce muhasebeci sonra da müdür olarak görev yapmıştı.
Bu reformu gerçekleştiren Şaban Gürlek ‘i sizlere  kısaca tanıtmak  isterim. Ağabeyim, 1936 yılında Develi’de doğdu. Dört çocuklu ailemizin ilki. İstikilal İlkokulu, Develi Ortaokulu’nu bitirdikten sonra İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.
Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi. 1960 yılında kısa bir süre Develi Lisesi’nde öğretmenlik yaptıktan sonra 1961 yılında Şekerbank’da göreve başladı.
Bankada uzun yıllar müfettiş yardımcılığı, müfettiş, banka müdürlüğü, teftiş kurulu başkanlığı ve bölge müdürlüğü görevlerinde bulundu.
Çalışma yaşamı sırasında birçok hemşehrisinin bankada istihdam edilmesine çaba gösterdi.
Şaban Gürlek’in yaptığı  reformla, artık günümüzde  kamu kurumlarında, bankalarda, fabrikalarda, özel sektörde hanımlar erkeklerle yan yana  çalışmakta Develi  ekonomisi, eğitim, bilim, kültürüne  katkı sağlamaktadırlar.
İlkleri  gerçekleştiren, toprağı ile ödeşen  Şaban Gürlek’lere  ne mutlu…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.519 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?