logo

DEVELİ TURİZMİ ve BEYPAZARI ÖRNEĞİ

Turizm, genel olarak bacasız sanayi olarak tanımlanır.Ülke ekonomisine önemli katkı sağlar. Yörelerin tanıtılması, ekonomik, sosyal ve kültürel  bakımdan kalkınmasına  turizm  önemli bir yer tutar.Binlerce yıllık kültürel zengınlik ve doğal güzelliklere sahip olan Develi’nin, turizmle büyük bir atılım yapacağına inanıyorum. Yörenin değerlerinin ortaya çıkarılmasiyle ve bunların iyi sunulması yani pazarlanması ile gelir düzeyi  artacak, toplumun  refah seviyesi yükselecektir.
Develi  turizminin geliştirilmesi için neler yapılmalı.  Yapılması gerekecek önerileri  sıralamadan  önce  önümüzde bir Ankara Beypazarı örneği  durmaktadır.Ne yapılmıştır Beypazarı’nda.Beypazarı Belediye başkanı hazırladığı bir proje ile ilçede bulunan 3500 tarihi evlerden 550’sini restore ettirerek turizmin hizmetine kazandırmıştır.Çeşitli kurum ve kuruluşların desteğini sağlayan projeyle sürdürülen restorasyon çalışmaları için gerekli bütçenin tamamına yakınını sponsorlar tarafından sağ-lanmıştır.Bu eski yapıların bulunduğu sokakları da aynı şekilde düzenlemesini gerçekleştirmişlerdir.   Yine burada eskiden uygulanan ve ustası kalmayan telkari sanatını geliştirmişler. Önce bu sanatı bilen ustaları Beypazarı’na getirerek kurslar açmışlar. Daha sonraları da yetişenler  tarafından  telkari sanatı ile ilçeyi dünyaya tanıtan  gümüş işçiliğini  geliştirerek tanıtılmasını sağlamışlar.Ayrıca burada bakırcılık, dokumacılık, yorgancılık gibi el sanatlarını geliştirdiler.Yöreye has Beypazarı güveci, etli dolma, höşmerim ve 80 katlı baklavalarını sundular.Burada bir şeyi daha gerçekleştirdiler.O da Beypazarlının evinde ürettiği ürünleri dükkanlarında yada sokaklara kurdukları tezgahlarda pazarladılar, yörenin konukseverliğini  gösterdiler gelenlere.Böylece altı yıl gibi kısa bir sürede oldukça fazla turistin Beypazarı’na gelmesine neden oldular.
Peki ya Develi’de bunlar yapılamaz m? Kanımca Develi’de  Beypazarı’nda yapılanın en güzeli yapılır. Her şeyden önce  bilgi  ve ekonomik bakımdan yeterli  birikime sahip Develililerin sayısı küçümsenemiyecek kadar fazla. Önemli olan  projelendirerek bir an önce  harekete geçmek. Bunda da her zaman olduğu gibi en büyük görev  yerel yönetime düşmektedir. En kısa zamanda böyle bir projenin uygulanır hale dönüştürülmesidir.Turizm adına neler yapılmalıdır Develi’de. Önceleri tarihi yapıların onarımlarıyla başlanmalı, buralarda butik oteller haline getirilmelidir. Eski lise binası etnoğrafya müzesi olarak düzenlenmelidir.Prof. Dr. Cavit Avcı’nın da istediği ve hayalini kurduğu aile evi olan Dişçiler Evini  “Yaşanmışlıklar Müzesi” ne dönüştürülmelidir. Tarihi yerler, yer altı kentleri , antik Gereme Harabeleri turizme açılmalı, yolları yapılmalıdır. Develi’ye gelenlerin kalabileceği dört veya beş yıldızlı bir konaklama tesisine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece Erciyes Dağı kış turizminin olanaklarından da faydalanma  şansı yakalanmış olacaktır. Günümüzde  pek çoğu yapılmayan geleneksel el sanatlarımız geliştirilmelidir. Otantik yiceklerimizin yapıldığı lokantalar yapılmalı, el dokumacılığımız canlandırılmaldır. Bunların yanı sıra Develi’linin bağından bahçesinden ürettiği erişte, makarna, pastırma, sucuk, tarhana, pekmez, bal, kayısı , turşu gibi ürünleri halkın doğrudan satabileceği tezgahlarda haftanın her günü satabileceği yerler sağlanmalıdır.
Bütün bunları yaparken iyi bir tanıtım kampanyası gerekmektedir. Kapadokya turlarına Develi’yi de dahil edilmesininin sağlanmasına çalışılmalıdır. Bu dileklerimizin en kısa zamanda  gerçekleşmesi Develi için büyük bir şans olacaktır.  Uygulanması zor mu?

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.259 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?