logo

DEVELİ SPORUNUN TEMEL TAŞI

20I0 yılının Ocak ayıydı. Murat Taşçı ile sohbet ederken  söz  dönüp dolaştı Öner Özmen öğretmenimize geldi. Öğretmenimizin izini kaybettiğimden, bulamadığımdan ona sözettim. O da bana bir telefon numarası verdi. Antalya’da yaşadığını söyledi. Hemen telefona sarıldım. Telefonun ucundaki ses öğretmenimdi. Ben Antalya’da diye düşünürken onun İzmir’de yaşadığını öğrendim.O anki mutluluğumu anlatamam..Sonra  ne mi oldu? Buluştuk öğretmenimle. Anılarımızı paylaştık Develi üzerine Özlemle …
Öner Özmen, Develi Lisesi’nin efsane  öğretmenlerinden biriydi.Develi’de spor tarihi bence Öner Özmen hocayla başlar dersem sanırım hiç abartılı olmaz. Onun 1960 yılında Develi Lisesi’ne  beden eğitimi öğretmeni olarak atanmasıyla profesyonel sporda Develi, büyük bir gelişme göstermiştir. Öner Özmen’in futbol, basketbol, voleybol, atletizm ve disk çalışmalarındaki  başarıları hiç unutulur mu? Özmen’in  atletizmde yetiştirdiği Mustafa Mızrak ve Murat Taşçı, ülke sporuna kazandırdığı sporculardı. Murat Taşçı, milli atlet olarak çeşitli başarılara imza atmış, ülke ve ordu ve  milli takımlarda hizmet vermiştir.Bu değerli eğitimci sadece Develi lisesinde  çalıştığı dönemlerde yaptığı hizmetlerle değil aynı zamanda  ülke sporuna da büyük katkılarda bulunmuş, başarılara imza atmıştır. Ünü yurt içi ve dışına da yayılmıştır.
Türkiye’de futbolda bilimin kullanılması yolunda çaba gösterenlerin  öncüsü olmuştur. Ve yine ülkemizde bilim yoluyla futbola hizmet veren ilk kişilerden biri oldu. Bu çabalarının yanı sıra futbol alanında bir çok kitap yazdı ve teorisyen olarak da önemli katkıları oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan  İzmir Sporuna hizmet Edenler kitabında ona “Futbolun Akademisyeni” unvanı verildi.Kenrdisine İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından      İzmir sporuna hizmet edenler ödülü verildi.Yaşamı boyunca aldığı birçok ödülün yanı sıra  bu ödülle  başarıları bir kez daha belgelenmiş oldu.
Bu değerli  öğretmenimizi  değeri okurlarıma  daha yakından tanıtmak istiyorum.Develi ve  Develi’li öğrencileri üzerinde unutulmaz izler burakan Öner Özmen kimdir? Unutulmamalıdır ki Develi de Öner öğretmene  büyük izler bıraktı. O’nun yaşamında Develi bir başka yer tutar.Bunu nereden mi anlıyorum. Yıllar sonra tekrar buluştuğumuzda anladım İzmir’de buluştuğumuzda. 2010 yılının şubatının 2 sinde.
Öner Özmen, Antalya Manavgat’ta 23 Eylül 1935 yılında doğdu. Antalya’da bulunduğu dönemde Antalya Esnaf Spor kulubünde futbolcusu olarak görev yaptı. Ankara  Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilği yıllarındada Ankara Yol Spor Kulübü’nde futbol oynadı. Eğitimini Köln Spor Yüksek Okulunda Futbol Özel dalında sürdürdü.Daha sonraları bu eğitim süreci Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulunda tamamladı. Ege Üniversitesi Spor Yüksek Okulu’nda “Spor Psikolojisi” dalında  yüksek lisans eğitimi aldı. Çalışma yaşamına köy okullarında ve orta dereceli okullarda beden eğitimi öğretmenliği ile başladı. Bu sıralarda amatör Spor Kulübü Başkanlığı, Amatör Futbolculuk görevlerinde bulundu. Lise futbol takımı şampiyonluğunu kazandı. Özmen, daha sonraları İstansbul Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü öğretmenliği ve Bölüm şefliği görevinde görüldü.Bu sıralarda İstanbul’da Üniversite, Akademi ve Yüksek okullar Futbol Şampiyonluğu ile İstanbul Bölge Yıldız Karmasının Türkiye ikinciliği gibi başarılara imza attı. İstanbul Eğitim Enstitüsünden sonra İstanbul Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi Futbol Öğretmenliği ve Akademi Başkanlığına getirildi. Bu görevi sırasında da Türkiye Üniversite, Akademi, Yüksek Okullar Grup Birinciliği başarısına imza attı.
Öner Özmen’i, İstanbul’daki görevinden sonra İzmir’de çalışmaya başladığı görülmektedir. Ege Üniversitesi  Spor Yüksek Okulu     Futbol Öğretim Görevlisi, İzmirspor Okulları Alt Yapı İdari ve Teknik Direktörlüğü İzmir’deki görevleridir.
Ankara’da çalışmaya başladığı dönemlerde Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitimi Genel Müdürü olarak mesleğinin zirvesinde  bir büroktrat olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Ankara’da Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Futbol Federasyonu Teknik Araştırma Müdürü, Eğitim Müdürü, Türkiye Futbol Federasyonu Antrenör öğretmenliği gibi görevlerini de sürdürdü.Türkiye Futbol Federasyonunda da yirmi yıl hizmet verdikten sonra 2003 yılında kendi isteğiyle  ayrıldı.
TMOK, TUFAD ve TÜRFAD üyesidir.
Öner Özmen, beden eğitimi öğretmeni, öğretim görevlisi, futboldu, çalıştırıcı, yönetici gibi sporun her alanında hizmet verirken, bilgi birikimini  yukarıda değindiğim gibi  kitaplar yazarak da taclandırdı.Türk futboluna dolayısıyla,  spora büyük emekler verdi.
İşte onun yayınlanan kitaplarının adları:
-Çağdaş Sporda Eğitim Üçgeni.
-İlköğretim Okullarında Futbol
-Çocuk ve Futbol (Türkiye Futbol Federasyonu)
-Hazırlık Sezonu Çalışmaları (Türkiye Futbol Federasyonu)
-Çocuk ve Gençlerin Futbol Antrenmanı (Çeviri)
-B Lisans Kursu El Kitabı (Kurul)
-Seçilmiş Gençlerin Antrenmanı   

Develi Lisesinde  benimde öğretmenin olan, çok değerli  eğitimci, futbol adamı, yazar Öner Özmen’e bundan böylede  de sağlık ve uzun ömürler diliyorum.Sevecen, sıcak kalpli, saygıdeğer bu büyük insana…

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.348 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?