logo

DEVELİ İLE İLGİLİ İKİ YAYIN

Develi Belediyesi  2010 yılında yayınladığı iki  kitaptan  söz etmek istiyorum. Belediye  Başkanlığı,  yerel yönetim ile ilgili işlerinin yanı sıra  kültür çalışmalarına da  son yıllarda  hız verdiği gözlenmektedir.Belediyenin kültür yayınlarının sayısı  yirmi ikiye yükselmiştir.Benim de üç araştırmam  bu seriden yayınlanmıştı:Develi Mutfak Kültürü, Develi Şiirleri Antolojisi, Fotoğraflarla Develi Albümü.
Bu tür yayınların  artacağından hiç kuşkum yok. O nedenle katkılarından dolayı her zaman olduğu gibi başta Belediye Başkanı Sayın Recep Özkan’a ve Sayın  Nezir Ötegen’e  teşekkürü bir görev biliyorum.
Develi Belediyesi Kültür Yayınlarından tanıtmaya çalışacağım ilk kitap Cenani Gürbüz’ün “Develi ve Ermeniler”  adlı yapıtıdır. İlk baskısı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan araştırma, genişletilmiş ikinci  basımı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer almıştır.Cenani Gürbüz,  Develi’nin yetiştirdiği  önemli bir ziraat yüksek mühendisidir.(Bkz.: Ahmet Gürlek: Develili Şairler ve Yazarlar) 299 sayfa olan araştırmasına yeni eklemelerle güncelleştirmiş,  okuyucularının  faydalanmasına sunmuştur.
Develi’nin önemli bir nüfusunu  oluşturan Ermenilerle Develili Türklerin dostlukları, hoşgörüleri  yapıtta anlatılırken her dönemde olduğu gibi  dış güçlerin etkisindeki anlaşmazlıkları da gün ışığına çıkarması bakımından önemli bir yapıttır. Kaldı ki Türkler  zanaatları Ermenilerden öğrenmişlerdir. Ayakkabıcılık, marangozluk, demircilik, kasaplık, yapı ustalığı  gibi. ..Tarihin ışığında  Develi’deki  Ermenileri inceleyen  önemli bir yapıt. Cenani Gürbüz  büyüğümü  bir kez daha kutluyarak sağlıklı uzun bir yaşam dileklerimle  yeni  yapıtlara imza atmasını diliyorum.
Belediye Kültür yayınlarından  sözetmek istediğim ikinci  yapıt, Seyrani Derneği  Başkanı Nezir Ötegen’in hazırladığı “28. Aşık Seyrani Sempozyumu Bildirileri” adlı çalışmasıdır.
Çalışmada Saim Sakaoğlu’nun “Seyrani’nin Hece Vezniyle Yazdığı Şiirlerine Farklı Bir Yaklaşım”, M. Kemal Atik’in “Ayetlerin Seyrani’nin Şiirlerindeki Yansımaları”, Kadir Özdamarlar’ın “Seyrani’nin Şiirlerinde Ele Aldığı Tarihi ve Sosyal Olaylar” ile “Belgeler Işığında Seyrani”, Betül Aydoğan’ın “Aşık Seyrani Kaynakçası Üzerine  Bir Değerlendirme”, İsmail Kahyaoğlu ve Nezir Ötegen’in  “Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali ile Ticaret ve Sanayi Panayırı Tarihçesi”  adlı bildiriler yer almıştır. Sonunda ise Kadir Özdamarlar’ın  “Sempozyum ve Etkinliklerin Değerlendirilmesi “ yer almıştır.
Nezir Ötegen’i  bu çabasından dolayı kutlarken, bugüne kadar  sunulan tüm bildirileri de kapsayan bir çalışmanın yayınlanmasını  tüm gönülden dilemekteyim.
Yıllar önce başladığımız  araştırmalar  her geçen gün çoğalmakta, Develi’nin kültür değerleri okuyucularla buluşmaktadır. Bunun  mutluluğunu yaşamaktayım.

Etiketler: » » » »
Share
1.197 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?