logo

DEVELİ GAZETELERİ VE ÇAĞDAŞ DEVELİ GAZETESİ

Basın, toplumun gözü, kulağı olmuştur.
Olmaya da devam edecektir. Develi basın yayın konusunda da birçok ilçeden daha ileride olduğunu söylemeliyim.
Bilindiği gibi  ilçede ilk matbaa Cemil Yalçın ve Ali Saltık tarafından  Yeni Develi Basımevi adı ile kurulmuştur. Matbaa, Kayseri’de  Mutasarrıf  Muammer Bey’in kurduğu 1910 tarihli matbaadan tam  45 yıl sonra kurulduğu görülmektedir.
Bu matbaada Yeni Develi adıyla  haftalık bir gazetenin de  yayınlandığı bilinmektedir. O yıllarda  matbaada çalışmış, mürekkep kokusunu ve yeni basılan gazeteyi gördüğümde ki heyecan ve mutluluğumu  bugün bile anımsarım.
Develi’de basılan  ilk gazete Yeni Develi olmasına karşın, Develililerin yayınladığı ilk gazete değildi. Develi gazetelerinden ilki Demokrat Develi’dir. Sahibi  Mustafa Akdoğan ile Osman Nuri Deniz iken sonraları Avukat Mustafa Süllüoğlu olmuştur. 1954-1955 yılları arasında yayınlanmıştır.Gazete Kayseri’de basılmıştır.
İkinci Develi gazetesi ise Develi Postası adını taşımaktadır. Sahibi Ferihan İstanbullu iken sonradan Güngör Yurtseven olmuştur.1954 yılında yayınlanmıştır. Haftalık basılan gazete de Kayseri’de basılmıştır.
Üçüncü gazetede Develi’nin Sesi adını almaktadır. Sahibi Yusuf Ziya Aras’tır.Yayınlandığı yıl 1955’dir.Yine Haftalık olarak  yayınlanan gazete de Kayseri’de basılmıştır.
Bir ara İstanbul’da benim ilk kitabımın adından esinlenerek Memletim Develi adlı bir gazete yayınlanmışsa da çok uzun ömürlü olmamıştır. 
Kayseri’de basılan gazetelerden sonra  yukarıda değindiğim ilk gazete Yeni Develi’den sonra ikinci sırayı Seyrani Gazetesi almaktadır.
Gazete 12 Ağustos 1968 tarihinden itibaren haftalık olarak günümüze kadar yayınını sürdürmüştür. Gazete kendi matbaası olan Sanat matbasında  basılmaktadır. Sahibi ve kurucusu Mahmut Nedim Bayraktar iken daha sonra  Teoman Bayaraktar’a geçmiş, şimdi de Hakan Bayraktar yürütmektedir.
Şu ana kadar kesintisiz yayınlanan ve Develi’de basılan  gazetedir. 44 yıldan beri  yayınlanan Seyrani Gazetesi, en uzun soluklu Develi gazetesi olma özelliğini korumaktadır.  Köşe yazarları olarak Hakan Bayraktar, Emir Ali Özçakır,   Turan Yılmaz  yer almatadır. Gazetenin  hazırladığı  Web sayfası ile  yöre ile haberleri  ve makaleleri  hemşehrilerine ulaştırma konusundaki çabaları çok önemlidir.
Bunu daha sonra, 1979 yılında yayına başlayan Sahibi ve Kurucusu Mahir Çimen, Yazı İşleri Mesul Müdürü Erdal Akdoğan köşe yazarları merhum Ahmet Yalçın, merhum Hasan Ali Kasır, İsmail Bakır ve Kadir Özdamarlar’ın yer aldığı Develi Gazetesi takip etti. Mahir Çimen bu gazeteyi 1987 yılında kardeşi Nurettin Çimen’e devretti.
Şuanda da Develi Gazetesi Ramazan Çimen sahipliğinde yayın hayatına devam etmektedir.
Develi’de yayınlanan üçüncü gazete Develi Çağrı Gazetesidir. Gazete gerek basın ve gerekse  radyo  yayınları bakımından dikkat  çekicidir. Gazetenin Web sayfası da izlenmektedir.Hüsnü Kırıcı, Serhan Erdoğan ve Ziya Kürşat Yalçın’ın köşe yazarlığı yaptığı gazete de haftalık yayınlanmaktadır.
Develi’de Nezir Ötegen’in çikardığı ve kısa süreli İstiklâl Gazetesi’ni de saymalıyım.
Develi’de yayınlanan  ve basılan diğer bir gazetede  Çağdaş Develi Gazetesi’dir. Haftalık olarak yayınlanan gazetenin sahipliğini Mahir Çimen’in yaptığı gazete, Develi’de Sebat Ofset Matbaacılıkta basılmaktadır. Haftalık olarak yayınlanan gazetede Ahmet Gürlek, Kadir Özdamarlar, Mehmet Örük, Mehmet Mankal köşe yazarlığı yapmaktadır. Gazetenin diğer yayın organlarında olduğu gibi Develi ile ilgili haberleri  okuyucularına ulaştırma konusunda ki çabalarını başarı ile sürdürmektedir.
Çağdaş Develi Gazetesi, basımevine aldığı yeni donanımlarla gazeteyi dört renkli olarak  basmaya başlamıştır.
Böyle  yeni baskı makineleri ile sadece gazete basımında değil kitap ve dergi gibi diğer yayınların basımı açısından da önemli bir gelişmedir.
Böyle bir çaba  yerelde basılan diğer  basın organları arasında da tatlı ve güzel rekabeti de beraberinde getireceğini umuyorum. Her yeni ilk,  Her yeni gelişime ve her güzel çaba Develi için olduğunda  bundan  herkes mutluluk duyar.
Bu bakımdan Başta gazetenin sahibi  Mahir Çimen  ve haber müdürü Cihan Çimen’i basına getirdiği  bu yeni güzellik için kutluyorum. Başarılarının sürmesini diliyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
4.978 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?