logo

DEVELİ BELEDİYESİNİN KÜLTÜR YAYINLARI

Develi dünya  uygarlık tarihine bakıldığında hemen hemen  bütün uygarlıkların kurulduğu bir  yöre olmuştur. Yöre Hitit, Asur, Kapadokya, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı Devletleri  dönemlerine ait  tarihi izleri  bünyesinde barındırmaktadır. Anadolunun kuzey-güney, doğu-batı tarihi  yollarının kavşak noktasında bulunmaktadır.Ticarette, sanayide, sanatta, kültürde önemli  izler bırakmıştır Develi. Develi’nin sahip olduğu  bu tarihi ve kültürel  mirasını koruyup gelecek kuşaklara  aktarmak başta yerel  yöneticiler olmak üzere hepimizin en önemli görevleri arasında yer  almaktadır.
Bu görevi Develi Belediyesinin yeterince yerine getirdiğini büyük bir mutlulukla görmekteyiz. Ben burada  belediyenin kültür alanında yaptığı çalışmaların içinde sadece  yayınlarından sözetmek istiyorum. Develi  hakkında  geniş kapsamlı ilk araştırmayı, Memleketim Develi (1975)   adlı eserimle   ben yapmıştım. Eser hazırlamak ve yayınlamak gerçekten çok zor.Ancak  sonucunu da gördüğünüzde o denli  mutluluk veren  bir duygu ki . Bunda hizmet vermenin  sevinci  saklı sanıyorum.
Develi Belediyesi, Kültür yayını olarak  yayınladığı ilk dergi  “Yeşil Everek”ti.1993 yılında yayınlanmaya başlanılan dergi, Develi Belediyesi Haber Bülteniydi. Sahibi, Belediye Başkanı Ertuğrul Gönenç, Yazı İşleri Müdürü Mustafa Özer’di.
“ Develi Belediyesi Haber Bülteni” adlı dergi ise  1999 yılında yayınlanmaya başlamıştı.   Sahibi, Belediye Başkanı Ali Ağca, Yazı İşleri Müdürü Ziya Kürşat Yalçın, Genel Yayın Yönetmeni Emir Ali Özçakır’dı. Dergi iki ayda bir yayınlanıyordu.Derginin 2004 yılından itibaren sahibi,Belediye Başkanı Recep Özkan, Yazı İşleri Müdürlüğünü ise Nezir Ötegen yürütmektedir. Dergi yayını günümüze kadar  sürdürülmüştür. Develi Belediyesinin  yaptığı çalışmaları duyurmak amacıyla yayınlanan  dergi, bilgilendirmek ve iletişimi sağlamak amacıyla önemli bir işlevi yerine getirmektedir.
1994-2004 tarihleri arasında Belediye Başkanlığı yapan Ali Ağca, Develi Belediyesi  Haber Bülteni’nin yayınlanmasını başlatmakla kalmamış, aynı zamanda  Bütün Yönleriyle Bilgi Şölenini  hazırlayıp, ülkenin birçok yerinden gelen bilim adamları, yazarları, ozanları ağırlamış, Develi’nin tanıtılmasına da büyük katkıları olmuştur. Şölendeki bildiriler bir kitapta toplanarak yayınlanmıştır.   (2002). Develi kültürüne çok büyük bir hizmeti yerine getirdiğine inanmaktayım.Gönül  isterki, bu tür sempozyum, kongrelerin belirli sürelerde devam etmesi.
2004 yılında seçilerek  göreve başlayan  Belediye Başkanı Recep Özkan döneminde, kültür yayınlarında  adeta bir patlama olmuştur. Yazarların,araştırıcıların, bilim insanlarının yaptığı eserleri yayınlayarak, onlara maddi ve manevi  katkılarını sürdürmüştür. Develi  kent belleğinin oluşmasındaki  çabalar, tarih sürecinde  övgüyle anımacaktır.Tüm bu kültürel  yayınların ortaya çıkmasında Belediye Başkanı Recep Özkan ve Nezir Ötegen’in payları büyük olmuştur. Kendilerine  ne kadar teşekkür etsek azdır.
Develi Belediyesi, 2004 yılında başlattığı bu kültür yolculuğunda ilk üç yayın sırasında benim çalışmalarım  yer almaktadır. Bir yazar olarak bundan çok onur duyduğumu  burada belirtmek isterim. Develi Belediyesinin yayınlarını tarih sırasına göre şu şekilde sıralanabilir.
İşte bu eserler:
Develi Mutfak Kültürü.  (Ahmet Gürlek). 2004
Develi Şiirleri Antolojisi. (Ahmet Gürlek). 2005.
Fotoğraflarla Develi Albümü.  2006.
Sanihat-ı Seyrani. (Hazım Ulusoy). 2006.
Develi Fotoğrafları Albümü. (Ahmet Gürlek). 2006.
İstiklal  Şaiiri Mehmet Akif Ersoy.  (100 Temel Eser  İlköğretim Dizisi). 2007
Ömer’in Çocukları. (100 Temel İlköğretim Dizisi). 2007
Mesneviden Hikayeler. (100 Temel Eser İlköğretim Dizisi). 2007
Yalnız Efe.( 100 Temel Eser İlköğretim Dizisi). 2007
Şermin .(100 Temel Eser İlköğretim Dizisi). 2007
Türkülerimiz. (100 Temel Eser İlköğretim Dizisi). 2007
Ezop’tan Masallar, (100 Temel Eser İlköğretim Dizisi) .2007
Develi’de Türk Eserleri.( Sultan Topçu)     (2007)
Develi İlçesindeki Bezemeli Mezar Taşları. (Aslı Sağıroğlu Arslan). 2007
Sultan Sazlığı Milli Parkı Foto Safari Albümü. 2007.
Develi Eğitim Tarihi .(Kadir Özdamarlar). 2008
Ressam Alaattin Oben  Albümü.

Develi  Belediyesi, öyle umuyorum ki  Develi kültürü, sanatı, tarihi kısaca belleğine bilim insanlarının, yazarların, şairlerin, düşünürlerin bundan sonra da  yapacağı araştırmalarına katkılarını sürdürecektir.  Yayınların çoğalmasıyla Develi’nin  değerleri  gün ışığına çıkacak, unutulmaktan kurtulacaktır. Sizce bu çabalar Develi’ye değmez mi?

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.361 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?