logo

ÇİN TUZU YADA MSG

Geçenlerde doktor bir dostumdam bir elektronik posta aldım. Okuyunca çok şaşırdım.Bu bilgileri  faydalı olacağı düşüncesiyle  sizlerle paylaşmak istedim.Bu maddenin adı Çin Tuzu yada MSG.
Nedir MSG?
MSG bir  yiyecek katkı maddesi.Açılımı MONO SODYUM GLUTAMAT. Yiyeceklere katıldığında glutamat, dildeki tat alma  duyularının algılamasını sonuna kadar açarak daha çok tat almamıza sebep olur. Daha çok tat aldığımızda ise yediğiniz yemeğe doyamazsınız, yedikce daha çok yiyesiniz gelir. Piyasada bazı dönerciler  de bunu kullandıkları söylenmektedir.Hatta bir porsiyon yerine bir daha yenmesinin nedeni budur belkide. Özellikle ithal olarak gelen bütün gıda maddelerinde bu katkı maddesinin olduğu  bilinmektedir. MSG basit bir mantıkla kimyasaldır, doğal değildir, zararı çok olan bir maddedir.Glutamat yiyeceklere katıldığında o yiyeceğin tadını beyin tarafından güzel olarak algılanmasını sağlıyarak, tuzu, acı fark etmiyor. Hangi yiyeceğe katılırsa lezzetliymiş gibi geliyor.O yüzden gıda üreticilerinin birçoğu MSG’yi karlı olduğu için kullanıyorlarmış.
Sağlığımıza ne gibi   zararları  vardır?
Doktorların belirttiğine göre MSG, çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.Bunlar:
*”Sinir hücrelerine zarar verdiğinden merkezi sinir sistemine tahribatta bunuyor. Buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington, Sara hastalıklarına,
*Retinal dejenerasyonu sonucunda göz retina  tabakası hasarı, obezite, büyüme hormanu baskılaması,
*Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı diyabet,
*Böbrek ve karaciğerde ciddi  hasarlar. *Hamilelerde anne karnındaki bebeğe  tahribatta bulunması.”

Gelelim genel sağlık boyutuna.
Yine  doktorların ileri sürdüğüne göre;
*Son 25 – 30 yıla dikkatle göz atılacak olursa, çocuk yaşta diyaliz cihazına bağlı yaşamaya mahkum edilenler,
*Çok küçük yaşta şeker hastalığı ile tanışan çocuklar, obez çocuklar, asabi çocuklar,
*9-10 yaşlarında buluğ çağına girenler, çeşitli nedenlerle engelli doğanlar ve bu sayının artış göstermesi ve benzeri durumlar bu katkı maddesini  içeren gıda maddelerinin tüketilmesinden kaynaklandığını bildirmektedirler.
Bukadar zararı olduğu söyenen madde  peki neden kullanılıyor? Küreselleşen dünyada ticarette  küreselleştiği  görülmektedir. Uluslar arası ticaret devlerinin amaçları daha çok büyümek, daha çok kar etmektir. Üretimlerini albenisi olan ambalajlarda ve renklerde sunmaktadırlar. Gazete, televizyon, duvar panoları gibi iletişim araçlarıyla reklamlarını bolca görmek mümkündür. Sadece bu tad alma duyguları ile değil görsel yöntemlerle de beynimize kazımaktadırlar
Glutamat, cipslerden tutunda, hazır köfte harçlarına, et suyu tabletleri, hazır çorbalar., dondurmalar, renkli yoğurtlar ve benzeri birçok üründe olduğu söylenmektedir.
Eğitim sistemimizdeki endüstri, tarım, genel kültür alanlarında yetersiz kaldığından genç nesiller tehlikenin farkında değiller.
Heryıl eskiyen, kaynakları azalan, küresel ısınma ile kuraklık tehlikesi  yaklaşan bir dünyada,
Küresel güç olan emperyalist devletlerin acımasızlığının arttığı bir dünyada,
Dengelerin değiştirilmek istediği bir dünyada yaşadığımızı  farkında olmalıyız.
Onun için dünyanın en güzel coğrafyasında yaşadığımızı asla unutmamalıyız.Gelin bu güzel ülkemize hep birlikte sahip çıkalım.
Çocuklarımızı  son zamanlarda  değeri  anlaşılan doğal ürünlerle  besleyelim. Unutulmamalıdır ki  onlar bizim geleceğimizdir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.308 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?