logo

BACASIZ SANAYİ

Turizm, bacasız sanayi diye tanımlanır kısaca.Develi’nin kalkınması, üretimin artması, gelir düzeyinin yükselmesi için turizm bakımından da  gelişmesi, tarım ve sanayi yanında turizm girdilerinin de artması ile gerçekleşecektir. Develi Ovası Projesi ile sulu tarımın gelişerek ikinci bir Çukurova olacağına inanıyorum Develi’nin. Saray Çiftlikleri, yörenin  hayvancılığına çok büyük  katkıları olmuştur.Fabrikaların artması üretimi artıracaktır. Her iki sektörün  personel gereksinimini yörede eğitimini gören  okullardan karşılanacaktır.
Develi’de turizmin  geliştirilmesi konusunda  bir an önce çalışmalara hız verilmelidir. Daha önceki yazılarımda da  söz ettiğim gibi yerli ve yabancı gezginlerin Develi’ye  çekilmesi gerekmektedir.
Bu nedenle birtakım çalışmalara acilen gereksinim  bulunmaktadır. Develi Turizm Öncelikli Yöreler içine alınmıştır.Bölgedeki  Nevşehir, Ürgüp, Kozaklı, Gülşehir, Kaymaklı, Göre, Derinkuyu, Avanos, Niğde Bor ilçesi Kemerhisar beldesi, Ankara Ayaş ilçesi, Kızılcahamam beldesi, Aksaray ve Ihlara  beldesinin de içinde bulunduğu 188 belde içinde  Develi’nin de Turizm Öncelikli Yöreler içinde olması  elbette önemli bir gelişmedir. Ayrıca, Develi tarihi kentler birliğine üye olmuştur.Bunlar olumlu  başlangıçlar.Ancak yeterli midir?
Bu konuda Develi Turizmi için yapılması gerekli olanları başlıklar halinde sıralamak gerekmektedir.
Öncelikle 2004 yılında başlatılan Kültür Envanterleri çalışmalarını bir an önce sonuçlandırılmalıdır.Böylece yörede bulunan somut ve soyut değerlerin saptanması ile işe başlanmalıdır.
Gelecek konukların  konaklamaları için acilen bir otele gereksinim vardır.Yatırımcıları bu konuda ikna etmek, yatırımların gerçekleştirilmesi için de  Develili yatırımcılara görev düşmektedir.
Özellikle Gereme Antik Kenti ile diğer tarihi yerlere ulaşımı kolaylaştırmak gerekmektedir.Bu yörelere  turlar düzenlenmeli, yerel turist rehberlerden  yararlanmalıdır.Özellikle Kapadokya turlarında Develi ve yöresinin de  içine alınmalıdır.
Erciyes Kış  Turizminden de  yöreye  oldukca fazla gelir sağlanabilir.
Halk ozanı Seyrani’nin Oruza’daki evi onarılarak bir anı evi haline dönüştürülmelidir. İlçeye gelenleri gezdirebilecek, ozanımızı  tanıtılmasına katkı sağlıyacaktır. Burada  çeşitli hediyelik eşyalar  hazırlanarak satışı yapılabilir..
Hediyelik eşyalardan  Sindelhöyük’de  hazırlanan hasır dokuma ürünleri, Zile bebekleri önemli gelir kaynakları olabilir.Yörede dokunan kilim ve halılar da yöreye önemli gelir kaynağı sağlıyacaktır.
Sucuk, pastırma, köfter, pekmez çeşitleri, bal, bakliyat, kurutulmuş doğal ürünler, süt ve sütten yapılan ürünler de önemli gelir kaynağı  olabilir.Daha önce belirttiğim gibi  Beypazarı örneğinde olduğu gibi ev hanımlarına önemli  bir gelir kaynağı  olabilir. Belediye belirli günlerde  organik ürünlerin  pazarlandığı üretici pazarları düzenlenebilir.
İç Anadolunun önemli sulak alanlarından Sultan Sazlığı da turizm bakımından oldukca ziyaretçi çekebilen  bir çekim merkezidir.
Develi  yaşam kültürünü  yaşatmak için bir anı evi  yapılmalıdır. Prof.Dr.Cavit Avcı’nın özlemle istediği Dişçiler Evinin  “Yaşanmışlıklar Müzesi” isteğinin gerçekleştirilmesi yerinde olacağına inanıyorum.
Develi’nin çok zengin ve geniş bir  kültürü vardır.Bu  yer üstü ve altı  kültür kalıntıları zamanla yok olmaktadır. Bu objelerin toplanarak bir  müze  (arkeoloji-etnografya) yapımlıdır.Bu konuda da  yerel yönetimin  çaba göstereceğine inanıyorum. Zaman  daha fazla geçmeden  müze konusu  çözümlenmelidir.
Yöre yemeklerinin tanıtımını sağlayacak  lokantaların çoğaltılması ve geç saatlere kadar açık tutulması gerekmektedir.
Develi’ye gelen  gezginlere yöreyi tanıtacak nitelikte  rehberler hazırlayarak, tanıtmak  önemli bir konudur.
Develi  turizm bakımından gelişmesi ve  pastadan yeterli  dilimi alabilmesi için aklımıza gelen  birkaç  konuya değerlendirmek istedim. Burada yerel yönetimlere oldukca  önemli görevler düşmektedir.
İnanıyorum ki Turizmin yörede gelişmesi Develi’nin kalkınmasını daha da artıracaktır.
Bunun gerçekleşmesi bizi sonsuz mutlu edecektir.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.242 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?