logo

BABALAR GÜNÜ

Yaşantımızda bizi etkileyen çeşitli günler vardır.Evlilik günü, doğum günü, yaşlılar günü, anneler günü gibi. Birde Babalar Günü … Babalar günü, tüm dünyada pek çok ülkede  olduğu gibi  Türkiye’de de her yıl haziran ayının 3 ncü Pazar günü kutlanan özel bir gündür.Akıllara anneler gününe karşı bir gün olarak mı çıktı diye düşünebilir. Yada babalar günü  çarşı pazara  canlılık getirmesi amacıyla mı kutlanmaktadır.     
Oysa Anneler günü kadar eski olmasa da  Babalar gününün uzun bir geçmişinin olduğunu görüyoruz. Bazı tarihçiler Babalar Gününün antik Roma’da da kutlandığından sözetmektedirler.Babalar gününün tarihçesi bakımından iki farklı görüş ağır basmaktadır. Bir görüşe göre Babalar günü, Batı Virginia’da yaşıyan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söylenir. Diğer bir görüşe göre de 1910 yılında Washington’daki John Bruce  Dodd’un  6 ncı çocuğurnun doğumu sırasında yaşamını kaybeden annesinin ardından yaşamını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir armağan etmek üzere bu düşünceyi ortaya koyduğunu belirtiyorlar.
Küçük yaşta  annesini kaybeden Dodd’u ve beş kardeşini babaları William  Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikçe çalışıp, diğer yandan altı çocuğa bakmanın zorluklarını gören Dodd, anneler günü kutlanırken   babalar gününün olmayışını büyük haksızlık olarak görmüş. Hemen babasanın doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için  çalışmalara başlamış. Ancak bu çabalar ertesi yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüştür.     
BABALAR GÜNÜ ilk kez, 19 Haziran 1910’da Washington’da Spokane şehrinde kutlanmış.Daha sonraları diğer eyaletlere yayılmış.Bütün bunlara karşın Babalar Günü resmi olarak 1924 tarihinde Amerika Birleşik  Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise  dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının  üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını belirten bir bildiri yayınlamıştır.Ülkemizde de seksenli  yılların sonlarına doğru kutlanmaya başlamıştır.Babalar günü  bu yıl Haziran ayının  20’i Pazar gününe rastlamaktadır.
Babanız hayatta ise hemen bu günü de  fırsat bilerek ziyaret edin, yada bir telefonla hatırını sorun.Ziyaretlerinizi küçük birer armağanlarla taçlandırın. Göreceksiniz çok mutlu olacaklar.Hayatta değillerse bir dua gönderin ruhuna.
Bütün babaların ve baba adaylarının Babalar Günü, kutlu olsun.

Etiketler: » » » » »
Share
1.424 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?