logo

Ahmet Gürlek’i Tanıyalım

1946 yılında Develi’de doğdu. İlk öğrenimini Develi’de tamamladı. Develi Lisesinden sonra A.Ü. Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kütüphanecilik bölümünde okudu. İlk ve Orta Öğrenim kurumlarında öğretmenlik yaptı.
Türk Tarih Kurumu, Unesco Türkiye Milli Komisyonu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kütüphanelerinde kütüphaneci, Şef ve Müdür olarak görev aldı.

1987 yılında Kültür Bakanlığına geçerek İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesinde yönetici olarak çalıştı.
Şuanda İzmir Milli Kütüphane Müdürü olarak görev yapan, Ahmet Gürlek yazım yaşamına daha öğrencilik yıllarında başladı. Yazıları; Kütüphanecilik, Kütüphane Dünyası, Türk Kütüphaneciliği, Erciyes, Turizm magazin, Ankara’da Develi, İzmir Kent Kültürü gibi dergilerde, Çağdaş Develi, Seyrani, Yeni Asır, Demokrat İzmir, Rapor, Yeni Ekonomi gibi gazetelerde yayınlandı.
Eserlerinde Develi’nin kültürünü araştırmak ve tanımak Gürlek’te bir tutku olmuştur.
Yayınlanan eserleri; Memleketim Develi, Develi Evleri, Seyrani Şiirleri Antolojisi, Develi Şiirleri Antolojisi, Develi Fotoğrafları, Develili Şair ve Yazarlar adlı eserleri arasında Develi Mutfak Kültürü adlı araştırması ile Develi’nin bir başka kültür zenginliğini ortaya koyan Ahmet Gürlek yeniden Çağdaş Develi Gazetesinde siz okuyucularıyla buluşuyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.020 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?