logo

47. NCİ KÜTÜPHANE HAFTASI

İçinde bulunduğumuz  hafta  Kütüphane Haftası.  47.ncisini kutluyoruz. Kütüphane Haftası, bu yıl  tarihi  İzmir Efes (Selçuk) da antik Celsus Kütüphanesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay  ve yabancı meslekdaşlarımızın katılımı ile  uluslar arası  bir düzeyde  açılışı ile kutlanmaya başlandı.Hafta boyunca konferanslar , paneller, söyleşiler ve imza günleri gibi etkinliklerle  sürmektedir.

Kütüphaneler, dört yapraklı bir yonca gibidir. Belgeyi   üreten yazarlar, ozanlar, bunları belirli bir düzene göre sınıflandırıp okuyucuların hizmetine sunan kütüphaneciler (bilgi ve ve belge yöneticileri), belgeleri derleyip saklayan  kütüphaneler ve sonunda ise  bilgiye ulaşmaya çalışan okuyucular.

Anadolu tarihin ilk çağlarından beri  birçok  kütüphane türlerine ev sahipliği yapmış, ışıkları ile  toplumları aydınlatmışlardır. Günümüze kadar ulaşan ve devlet tarafından kurulan ilk büyük kütüphane Beyazıt Devlet Kütüphanesidir. (1862).Bunu 1912 yılında İzmir Milli Kütüphanesi izlemiştir.1946 yılında Ankara Milli Kütüphanesi kurulmuştur. Atatürk’ün istemi doğrultusunda  1934 yılında Derleme Kanunu çıkarılmıştır. Yasayla ülkede çıkarılan her türlü kitap., dergi, gazete v.s.den altı nüshası  İzmir, Ankara ve İstanbul’daki belirli kütüphanelere gönderilmektedir. Kütüphaneciliğin geliştirilmesi ve çağdaş  bir düzeye çıkarılması için 1948 yılında Türk Kütüphaneciler Derneği kurulmuştur. Bunu daha sonraki yıllarda Arşivciler Derneği, Üniversite Kütüphaneciler Derneği (ÜNAK), Anadolu Kütüphaneciler Örgütü (ANKOS) gibi meslek örgütlerinin kurulması izlemiştir.  Kütüphanelerde çalışan uzman kütüpharnecileri yetiştirmek üzere ilki Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde olmak üzere beş üniversitemizde  lisans düzeyinde ana bilim dallarında eğitim verilmektedir.

Çağımız  bilgi çağı. Teknolojinin hızla gelişimesi  dolayısıyle  bilgiye ulaşımı da  kolaylaşatırdığını görmekteyiz. Kütüphanelerimiz de  teknolojinin  bu olanaklarından yeterince  yararlanmaya çalışmaktadır. Her ne kadar  basılı  belgelerin  tamamı  sayısallaştırılamazsa da  bilgiye ulaşımda  kütüphaneciler elden geldiğinde   çaba harcadıkları da bir gerçektir.

1964 yılında Türk Kütüphaneciler Derneği tarafından  ülkemizide başlatılan KÜTÜPHANE HAFTASI , yukarıda da değindiğim gibi  47 yıldan beri kutlanagelmektedir. Bu haftaların iki  amacı olduğunu söyliyebiliriz. Birincisi,  mesleğin  çeşitli sorunlarının tartışılarak  çözüm yolarının önerilmesi, bu konuda  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  ilgili kurumlarının  sorunlarını giderilmesi konusunda katkılarının   istenmesidir. Böylelikle  Kütüphanecilerin ve kütüphanelerin sorunlarının  çözümlenmesi ile toplumun aydınlanmasına  daha geniş katkılar sağlıyacağına inanmaktayız. İkinci amacı ise,  bireyin daha okul öncesinden başlıyarak yaşamın her  döneminde  okuma alışkanlığına  başlayarak bilgiye ulaşmasının sağlanmasıdır. Bunu gerçekleştirmek içinde  çevremizdeki  ve ülkemizdeki kütüphaneleri tanıtmak, onlara ulaşımını  kolaylaştırmak, doğru bilgiye nasıl  ulaşacağını anlatmaktır. Bunun gerçekleştirmek için de  yerel ve ulusal basında  çeşiti yayınlar yapılmasını sağlamak, konferanslar vermek, paneller düzenlemek, okuyucu ile üreteni yani yazarı buluşturmak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki okuyan, öğrenen ve okuduklarını sorgulayan bireylerlerin oluşturduğu toplumlar, dünya toplumları arasında  ayrıcalıklı bir yerde olurlar. Onun için  kültür çok önemlidir, insana yapılan en büyük yatırımdır.

Törenden bir görünüş

Kütüphane Haftası’nın bu yıl 47. nci yılı. Bir rastlantı mıdır bilmiyorum, benim de  meslekte 47. nci yılım. Bu haftada  beni  Kütüphanecilik Mesleğine yaptığım  hizmetlerden dolayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü ve hemşehrimiz  Sayın Prof.Dr. Onur Bilge  Kula tarafından verilen  bir onur plaketi ile onurlandırdılar. Kendilerine  teşekkür ediyorum. 47 yıllık  engebeli, zor, inişli çıkışlı fakat o denli  güzel bir meslek yaşamımını bir plaketle   taçlandırmış olmaları, benim gururla taşıyacağım bir belge olacaktır.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.057 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?