logo

1950’LERDEN DEVELİ’DE SEÇİM ANILARI

Develi’de 1950’lerden akıllarda kalan seçimlerle ilgili üç anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.
***
1950 ve 1954  seçimlerinde İbrahim Öztürk Hoca, Cumhuriyet Halk Partisinden aday olmuş. İkinci seçim birincisinden  daha kötü sonuçlanmış. Seçim sonuçları alınmaya başlanmış. Köylerden gelen sonuçlar hiç de  iç açıcı değil.Halk Partisi seçimi  hem Develi’de, hem Kayseri’de hem de Türkiye’de  kaybedince İbrahim Hoca,  izin istiyerek eve gitmiş.Bir saat sonra omuzları düşmüş, ayakları dolaşmış, sarhoş bir durumda Şahin Köylüoğlu’yla karşılaşmış:
-Şahin yavrum! Türkiye bitti, Türkiye battı diyormuş..Şahin Köylüoğlu da :
-Hocam Türkiye  yerinde duruyor, batmadı. Türkiye batmadı da batan birisi varsa  o da sensin.
İbrahim Öztürk Hoca, ilk seçimde memur bütçesinden sekiz bin, ikinci seçimde de on  iki bin lira harcamıştı.Bu rakam bir memur için çok büyük bir rakamdı.Hem batırır, hem bitirir di. Hoca, eçimi kaybetmekle  kalmamış. Rize’ye sürgüne gönderilmiş.
***
1954 seçimlerinde Demokrat Parti saatinde Emin Develioğlu Bey konuşuyormuş:
-Efendim şimdi Sultansazı islah  olacak, ovaya  dağlar vırrıt diye delinip efendim şimdi baraj yapılacak efendim şimdi, diye konuşurken İbrahim Mavioğlu :
-Dağlar vırrıt diye delinmez amca diye bağırarak, sözünü kesmiş.
Emin Bey buna çok kızmış ve hiddetlenmiş.
İbrahim Mavioğlu’na:
-Diplomalı saygısız, diplomalı terbiyesiz, delinecek ova sulanacak efendim şimdi, diye yanıtlamış.
1976 yılında Süleyman Demirel’i Başköy’de bir gurup Develili karşılamışlar.
Develililer:
-Develililer adına hoş geldiniz  Sayın Başbakan! 1960 yılında DSİ Genel Müdürü iken yaptığınız büyük Kızılırmak havzası Develi Gıcık projesine neden sahip çıkmıyor, eserinizi meydana getir miyorsunz? Bu binlerce toprak boş yatıyor, size bu durum ızdırap vermiyor mu?  Diye sormuşlar
Süleyman Demirel’de:
-O benim projem, o benim meselem, onu başlıyacağız gardaşım, onu yapacağız gardaşım, demiş. Yeşilhisar’a doğru hareket etmiş Çocuklar yolda Demirel’i yuhalamışlar. O da yanındakilere:
-Ova projesinin finansmanını mı düşüneceğiz.Kadın kolları, gençlik kolları bir de yeni çıkan Halk  Partisinin bebe kollarıyla uğraşacağız, demiş. Derhal baraja başlanması  emrini vermiş.
***
Nevzat Üstün, 1957-1958 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi, Develi ilçe başkanıymış. Propoğanda sırasında  kazandıkları  zaman Emin Beyin çiftliğini  dağıtacağını söylüyormuş.
Emin Ağa, Şahin Köylüoğlu’nu çağırarak :
– Şahin, rica ederim Nevzat’a git söyle.Babasının malını  ilk dağıtsın, ondan sonra benim ki kolay.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.407 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?